Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBŚP zatrzymało osoby podejrzane o oszukiwanie na platformach inwestycyjnych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dziewięć osób, które miały dopuścić się oszustw za pośrednictwem platform inwestycyjnych. To kolejne osoby zatrzymane w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Policja)
CBŚP zatrzymało dziewięć osób (zdjęcie ilustracyjne).

Według prokuratorów zatrzymani działali w ramach wielu podmiotów. Część z nich była zarejestrowana na Cyprze, Grecji oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce posiadały one oddziały w siedzibą w Warszawie - podaje "Puls Biznesu".

Zatrzymani byli pracownikami tzw. działów retencji i byli odpowiedzialni za kontakty z potencjalnymi inwestorami. Oferowali im produkty finansowe i zapewniali że przyniosą one zysk na poziomie nawet 20-30 proc.

Początkowe sukcesy zachęcały chętnych do kolejnych inwestycji. Wtedy też członkowie grupy mieli proponować klientom inwestycje nietrafione, które doprowadzały do wyzerowania kont pokrzywdzonych. Jednocześnie kontakt między nimi a firmą się urywał.

Zobacz też: Prezes 4F: "Firmy mają pieniądze na kilka dni"

Poszczególni inwestorzy mieli stracić na tym procederze od 3 tys. złotych do nawet 2 mln złotych. Łącznie wszyscy mieli stracić nawet 25 mln złotych.

Grupa wyłudzająca VAT rozbita.
Wyłudzenia VAT. Rozbito grupę odpowiedzialną za 10 mln zł straty w budżecie

Dziewiątce zatrzymanych prokuratura zarzuca działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Ponadto zarzuty dotyczą także działania na szkodę osób dokonujących inwestycji środków pieniężnych na platformach inwestycyjnych, a także niekorzystnego rozporządzania mieniem w łącznej kwocie ponad 25 mln złotych za sprawą "wprowadzenia w błąd co do funkcjonowania platform inwestycyjnych, tożsamości osób prowadzących doradztwo inwestycyjne, zasad dotyczących inwestowania środków oraz ryzyka inwestycyjnego" - podaje "PB".

W porównaniu do poprzedniego roku o 25 proc. wrosła liczba gangów zajmujących nadużyciami ekonomicznymi.
Białe kołnierzyki przejmują gangi. Żyją głównie z przestępstw gospodarczych

Łącznie w tej samej sprawie zarzuty usłyszało 96 osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: oszustwo, oszustwo finansowe, inwestycje, gospodarka, wiadomości, cbśp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

Budkaspokojnie zlodzieje pragne was uspokoić jak dojdziemy do władzy do zlikwidujemy CBA i CBS i nikt was nie będzie nękał

18-03-2020

jerzyMam nadzieje , że to złodzieje z Global Markts

18-03-2020

NO NAMEZaraz wirus zatrzyma CBŚ.Taki będzie finał

Rozwiń komentarze (6)