Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Cena czy zdanie influencera? Co decyduje o wyborach zakupowych Polaków

3
Podziel się:

Polacy kupują rozważniej i często dokładnie analizujemy ceny i promocje. Jednocześnie jesteśmy bardziej podatni na zdanie influencerów, którzy potrafią nas nakłonić do zakupu konkretnej marki. Tak wynika z analizy zachowań polskich konsumentów.

Cena czy zdanie influencera? Co decyduje o wyborach zakupowych Polaków
Polacy kupują rozważnie (Pixabay)

Pandemia COVID-19 zmieniła przyzwyczajenia zakupowe Polaków. Tak wynika z raportu FMCG Brands We Shop by BLIX & Kantar.

Kupujemy rozważniej, szukamy promocji, ale jednocześnie jesteśmy bardzo podatni na reklamę i zdanie influencerów. - Pandemia COVID-19 zmieniła nasz świat i sposób w jaki myślimy o zakupach i ich robieniu.Optymalizujemy nasz czas, zasoby i kontakt z innymi w taki sposób by jak najszybciej i jak najdokładniej kupić to co chcemy, tam gdzie chcemy – pisze we wstępie do analizy Michał Zajdel z firmy Kantar.

Obecnie analitycy, przygotowujący raport w oparciu o dane użytkowników aplikacji agregującej gazetki z promocjami, wyróżniają siedem typów klientów: rozważni i pragmatyczni, zakupowi entuzjaści, cenoholicy, eko świadomi, shoperzy z przymusu i wytrawni łowcy.

Największą grupę stanowią konsumenci określani mianem rozważnych i pragmatycznych. Interesują ich promocje, ale wiedzą, jakich marek szukają, więc nie kierują się tylko ceną i nie szukają wyłącznie najniższej. Do tego typu klienta zaliczanych jest 25 proc. badanych.

Zobacz także: Jest praca "od ręki" Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

Zakupowi entuzjaści to 20 proc. wszystkich konsumentów korzystających z aplikacji. Wyróżnia ich to, że Chcą i lubią angażować się w proces zakupów, są do nich nastawieni entuzjastycznie i szukają promocji na preferowane przez siebie marki.

Trzecie grupa to cenocholicy, dla których najważniejsza jest jak najniższa cena i polują na promocje bez względu na markę. Tacy klienci to 19 proc. badanych.

Co ciekawe aż 17 proc. klientów to eko świadomi konsumenci, dla których na pierwszym miejscu jest ekologia i zgodnie z tym starają się robić zakupy.

Ciekawą kategorią są shoperzy z przymusu, którzy w zasadzie nie zwracają uwagi na promocje i ceny. Kupują, bo muszą kupić, a cena nie gra roli. Takich klientów według badania jest 11 proc.

Ostatnią i najmniej liczną grupę stanowią wytrawni łowcy, którzy w poszukiwaniu wybranego produktu danej marki potrafią pojechać do bardziej odległego od swojego miejsca zamieszkania sklepu. Spośród wszystkich przebadanych stanowili oni 6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Anex
rok temu
Prawdę mówiąc, nawet nie wiem kto to jest inflencer (?).
Mario
rok temu
ja to tylko kupuje wedlug inffuleserow, oni sie znaja i wiedza co dobre , sami wszystko sprawdzili i przetestowali to my juz nie musimy i nikt ich o to nie prosil bo to ich praca i ja to szanuje dlatego moze byc drogo ale musi byc polecane
przyznać się
rok temu
Któren wmówił Bilowi Gatesowi, że jak będzie bogaty to jego żona będzie szczęśliwa?