Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszyła.

21
Podziel się:

- To kolejny krok ku czystemu powietrzu - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, ogłaszając rozpoczęcie zbierania danych do CEEB. Od 1 lipca właściciele domów muszą zgłaszać źródła ciepła.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ruszyła.
Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. (Materiały WP, Adobe)

Zgłoszeniu podlegają m.in. piece węglowe i gazowe, kominki, oraz fotowoltaika. Deklaracje można złożyć w formie papierowej lub online w uruchomionej w czwartek Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Właściciele i zarządcy obiektów, które posiadają źródło o mocy do 1 MW będą mieli na wysłanie dokumentu 12 miesięcy – w przypadku budynków już istniejących i 14 dni – w przypadku nowo powstałych obiektów.

Wiceminister rozwoju zwróciła uwagę na fakt, że problem smogu w Polsce powoduje przede wszystkim niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z małych instalacji grzewczych i pieców opalanych węglem.

Zobacz także: Obowiązkowy spis pieców i kominków. Nie warto ukrywać kopciucha, ekspert tłumaczy

Miliony budynków jednorodzinnych mają przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, tzw. kopciuchy, emitujące znaczne ilości zanieczyszczeń.

Jak mówiła Kornecka, ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplona.

- Za 40 proc. emisji Co2 w naszej atmosferze odpowiadają budynki, a połowa z nich to budynki mieszkalne. Dlatego bardzo zależy nam, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. I temu służyć ma właśnie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - poinformowała wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Dejv
2 lata temu
A gdzie jest papierowa deklaracja??? Można skądś to ściągnąć ? Bo teraz to chyba wszystko dla tych co mają konta logowane przez banki przypisane do numeru telefonu który nie można kupić w byle sklepie.
PALACZ
2 lata temu
Zawsze był węgiel i nie było smogu , teraz jest środek lata , nikt nie pali w piecu a smog jeszcze większy jak w zimie , może warto się nad tym zastanowic i przestac czepiac się pieców
P-L
2 lata temu
Nie będzie smogu jak nie będzie węgla w sprzedaży.
Franki
2 lata temu
Posiadam mieszkanie komunalne należące do miasta z piecem węglowym! Jestem chętny na wymianę na bardziej ekologiczne źródło ciepła pod warunkiem, że zarządca mojego budynku sfinansuje je z własnych pieniędzy! Płacę czynsz od kilkunastu lat i nigdy nie miałem zadłużenia a budynek nieocieplony, klatka nie malowana od lat 70 ub. wieku.
:{">?
2 lata temu
a ogrzewanie po grochowce tez sie zglasza
...
Następna strona