Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CPK
03.02.2020 09:04

Centralny Port Komunikacyjny. Rusza wykup gruntów, choć zagwarantowanych pieniędzy i ostatecznej lokalizacji jeszcze nie ma

W tym roku ma ruszyć wykup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny. Nie jest jednak jeszcze znana dokładna lokalizacja lotniska, spółka nie ujawnia też, ile pieniędzy zagwarantuje na tę operację. – Ceny wykupu gruntów rolnych na pewno będą przekraczać obecną wartość rynkową – deklaruje w rozmowie z money.pl prezes spółki CPK Mikołaj Wild.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mikołaj Wild kierujący spółką CPK zapowiada, że ceny za grunt będą wyższe niż rynkowe (Fot: Piotr Polak)

Agata Kalińska, money.pl: Jest pan prezesem od miesiąca. Jakie plany ma pan na najbliższą przyszłość?
Mikołaj Wild, prezes spółki CPK: Najważniejszy jest wybór doradcy strategicznego. Rozmawiamy z przedstawicielami najlepiej zorganizowanych lotnisk przesiadkowych, którzy mają olbrzymie doświadczenie w działalności doradczej. Prowadzimy dialog techniczny m.in. z lotniskiem Narita w Tokio, rozmawiamy też z innymi portami.

Którymi?
Głównie Daleki Wschód. Trwają rozmowy z portami Changi w Singapurze i Incheon w Seulu. Dołączenie rozważają kolejne porty z poza tego regionu.

Zobacz też: CPK. Kiedy powstanie? Wild: potrzebujemy jeszcze kilku lat

W tym roku ogłosimy także przetarg na master plan lotniska, czyli kompleksowe zestawienie najważniejszych założeń koncepcyjnych przyszłej infrastruktury. Wcześniej poddaliśmy konsultacjom brief strategiczny CPK, czyli techniczny dokument opisujący elementy składowe i funkcjonalności nowego portu. W konsultacjach wzięło udział wtedy ponad 130 firm. W master planie wszystkie zebrane wówczas dane zostaną uszczegółowione w stopniu umożliwiającym uzyskanie odpowiednich zezwoleń administracyjnych. Znajdzie się tam m.in. dokładna lokalizacja lotniska, parametry poszczególnych elementów infrastruktury, założenia etapowania inwestycji oraz szczegółowe założenia modelu biznesowego.

W tym roku ruszą także badania środowiskowe i dobrowolny wykup gruntów. Wspólnie z Biurem Pełnomocnika ds. CPK na tapecie mamy także przygotowanie projektu nowelizacji zapewniającej dalsze przyspieszenie inwestycji.

- Przedstawiamy strategiczne studium lokalizacyjne 10 szprych i plan budowy 1,6 tys. km zupełnie nowych linii kolejowych – podkreślił szef rządu.
Centralny Port Komunikacyjny. Premier Morawiecki: "ma najwyższy priorytet"

Zatrzymajmy się przy tym wykupie gruntów. Nie jest jeszcze znana ostateczna lokalizacja lotniska, a już mówimy o skupowaniu ziemi. Czy to nie jest odwrócona kolejność?

Mówimy o nabywaniu gruntów, ponieważ tego oczekują od nas zgłaszający się mieszkańcy z regionu przyszłego lotniska. Chodzi o tereny w granicach, które były już przedstawione mieszkańcom i które wynikają z analizy lokalizacyjnej firmy ARUP. To duża powierzchnia, prawie 70 kilometrów kwadratowych.

Kawał ziemi.
Tak, to prawie tyle, co dzielnica Wawer w Warszawie. Zostaliśmy zobowiązani przez Pełnomocnika ds. CPK do stworzenia takich mechanizmów, dzięki którym żadna osoba, która już teraz zechce odsprzedać nam swoją nieruchomość, nie odejdzie z kwitkiem. Nie wszystkie nabyte w ten sposób nieruchomości trafią pod lotnisko, bo obszar wyznaczony przez ARUP, to obszar maksymalny. Dokładny układ dróg startowych, czy terminalu poznamy podczas prac nad master planem. Niezależnie od tego jesteśmy jednak przekonani, że nie stracimy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Wcześniejszy wykup gruntów nie zakłóci procesu inwestycyjnego, a jednocześnie może być korzystny dla części mieszkańców.

Skąd pieniądze na wykup?
Ze środków własnych spółki. Wcześniej pula środków będących w dyspozycji spółki zostanie zwiększona w programie wieloletnim, którego przyjęcie przez rząd planowane jest również w tym roku.

Wizualizacja CPK autorstwa Chapman Taylor (Fot: CPK)
Centralny Port Komunikacyjny. Horała przyspiesza bieg wydarzeń o półtora roku

Czyli pieniędzy jeszcze nie ma.
Pieniądze są, muszą tylko w sposób wyraźny zostać przeznaczone na ten cel. Do tego konieczne jest natomiast przyjęcie Programu Wieloletniego CPK.

A co z cenami wykupu? Będą rynkowe?
W przypadku gruntów rolnych, czyli znakomitej większości nieruchomości, będą one wręcz przekraczać obecną wartość rynkową i to znacznie. To dobra wiadomość dla mieszkańców.

Nie boicie się spekulacji? Bo nic nie stoi na przeszkodzie, by teraz ktoś zaczął skupować grunty, a później postawił wam zaporowe warunki.
Monitorujemy rynek nieruchomości. W razie potrzeby będziemy podejmowali odpowiednie działania.

A jakie to działania? Wywłaszczenie?
Powiem tak: ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym stwarza możliwość zapobiegania wykupom spekulacyjnym. W razie konieczności skorzystamy z tych narzędzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-02-2020

To bedzie klęskaTo może skończyć się katastrofą finansową dla Polski. Już dziś na świecie odchodzi się od koncepcji habów zbierających pasażerów na loty … Czytaj całość

02-02-2020

Widz TVPBrawo Rząd. Będzie kolejny sukces. Pokażcie mi inny Rząd, który zrobił tyle dobrego dla polskiego społeczeństwa co Rząd Prawa i Sprawiedliwości.

02-02-2020

ŁOJEK HERINIMWRESZCIE BĘDZIEMY MIELI WŁASNY Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA NASZ POLSKI PORT LOTNICZY NA MIANO 23 WIEKU. NIE TRZEBA JEŻDZIĆ DO BERLINA . BROWO !!! PANIE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (654)