Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Centralny Port Komunikacyjny. Rusza wykup gruntów, choć zagwarantowanych pieniędzy i ostatecznej lokalizacji jeszcze nie ma

654
Podziel się:

W tym roku ma ruszyć wykup gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny. Nie jest jednak jeszcze znana dokładna lokalizacja lotniska, spółka nie ujawnia też, ile pieniędzy zagwarantuje na tę operację. – Ceny wykupu gruntów rolnych na pewno będą przekraczać obecną wartość rynkową – deklaruje w rozmowie z money.pl prezes spółki CPK Mikołaj Wild.

Mikołaj Wild kierujący spółką CPK zapowiada, że ceny za grunt będą wyższe niż rynkowe
Mikołaj Wild kierujący spółką CPK zapowiada, że ceny za grunt będą wyższe niż rynkowe (PAP, Piotr Polak)

Agata Kalińska, money.pl: Jest pan prezesem od miesiąca. Jakie plany ma pan na najbliższą przyszłość?
Mikołaj Wild, prezes spółki CPK: Najważniejszy jest wybór doradcy strategicznego. Rozmawiamy z przedstawicielami najlepiej zorganizowanych lotnisk przesiadkowych, którzy mają olbrzymie doświadczenie w działalności doradczej. Prowadzimy dialog techniczny m.in. z lotniskiem Narita w Tokio, rozmawiamy też z innymi portami.

Którymi?
Głównie Daleki Wschód. Trwają rozmowy z portami Changi w Singapurze i Incheon w Seulu. Dołączenie rozważają kolejne porty z poza tego regionu.

Zobacz także: Zobacz też: CPK. Kiedy powstanie? Wild: potrzebujemy jeszcze kilku lat

W tym roku ogłosimy także przetarg na master plan lotniska, czyli kompleksowe zestawienie najważniejszych założeń koncepcyjnych przyszłej infrastruktury. Wcześniej poddaliśmy konsultacjom brief strategiczny CPK, czyli techniczny dokument opisujący elementy składowe i funkcjonalności nowego portu. W konsultacjach wzięło udział wtedy ponad 130 firm. W master planie wszystkie zebrane wówczas dane zostaną uszczegółowione w stopniu umożliwiającym uzyskanie odpowiednich zezwoleń administracyjnych. Znajdzie się tam m.in. dokładna lokalizacja lotniska, parametry poszczególnych elementów infrastruktury, założenia etapowania inwestycji oraz szczegółowe założenia modelu biznesowego.

W tym roku ruszą także badania środowiskowe i dobrowolny wykup gruntów. Wspólnie z Biurem Pełnomocnika ds. CPK na tapecie mamy także przygotowanie projektu nowelizacji zapewniającej dalsze przyspieszenie inwestycji.

Zatrzymajmy się przy tym wykupie gruntów. Nie jest jeszcze znana ostateczna lokalizacja lotniska, a już mówimy o skupowaniu ziemi. Czy to nie jest odwrócona kolejność?

Mówimy o nabywaniu gruntów, ponieważ tego oczekują od nas zgłaszający się mieszkańcy z regionu przyszłego lotniska. Chodzi o tereny w granicach, które były już przedstawione mieszkańcom i które wynikają z analizy lokalizacyjnej firmy ARUP. To duża powierzchnia, prawie 70 kilometrów kwadratowych.

Kawał ziemi.
Tak, to prawie tyle, co dzielnica Wawer w Warszawie. Zostaliśmy zobowiązani przez Pełnomocnika ds. CPK do stworzenia takich mechanizmów, dzięki którym żadna osoba, która już teraz zechce odsprzedać nam swoją nieruchomość, nie odejdzie z kwitkiem. Nie wszystkie nabyte w ten sposób nieruchomości trafią pod lotnisko, bo obszar wyznaczony przez ARUP, to obszar maksymalny. Dokładny układ dróg startowych, czy terminalu poznamy podczas prac nad master planem. Niezależnie od tego jesteśmy jednak przekonani, że nie stracimy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Wcześniejszy wykup gruntów nie zakłóci procesu inwestycyjnego, a jednocześnie może być korzystny dla części mieszkańców.

Skąd pieniądze na wykup?
Ze środków własnych spółki. Wcześniej pula środków będących w dyspozycji spółki zostanie zwiększona w programie wieloletnim, którego przyjęcie przez rząd planowane jest również w tym roku.

Czyli pieniędzy jeszcze nie ma.
Pieniądze są, muszą tylko w sposób wyraźny zostać przeznaczone na ten cel. Do tego konieczne jest natomiast przyjęcie Programu Wieloletniego CPK.

A co z cenami wykupu? Będą rynkowe?
W przypadku gruntów rolnych, czyli znakomitej większości nieruchomości, będą one wręcz przekraczać obecną wartość rynkową i to znacznie. To dobra wiadomość dla mieszkańców.

Nie boicie się spekulacji? Bo nic nie stoi na przeszkodzie, by teraz ktoś zaczął skupować grunty, a później postawił wam zaporowe warunki.
Monitorujemy rynek nieruchomości. W razie potrzeby będziemy podejmowali odpowiednie działania.

A jakie to działania? Wywłaszczenie?
Powiem tak: ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym stwarza możliwość zapobiegania wykupom spekulacyjnym. W razie konieczności skorzystamy z tych narzędzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(654)
pol
3 lata temu
jeżeli doprowadzą Polskę do bankructwa powinni w przyszłości zapłacić za to z własnych kieszeni te 7 mln
zcx
3 lata temu
Nic nie ma ale od kilku lat jest sowity i partyjny zarząd spółki z milionowymi rocznymi zarobkami.
nieśmiały
3 lata temu
Skąd ten pośpiech?
to lotnisko j...
3 lata temu
goralom z golan...tak ze nie ekscytujcie sie ze cos tam waszego bendzie. oprocz kasy ktorom pisobanderia wylozy czyli podatnik..
Warsus
3 lata temu
Od decyzji do przelewu droga daleka,A kto wie może ślepy tunel/ Mnie też działkę zajetą dekretem Bieruta wycenili , zrobili operat i do dzis kasy ni chu....chu....Oby tak nie wyrolowali ich,
...
Następna strona