Notowania

energia
13.08.2019 13:37

Ceny energii. Mija drugi termin na składanie winsoków ws. zamrożenia cen prądu dla firm

We wtorek 13 sierpnia mija drugi termin na składanie oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Złożenie dokumentów wymagane, by utrzymać ceny prądu z czerwca 2018 r. Sprawa dotyczy m.in. mikro i małych przedsiębiorców, szpitali i jednostki samorządu terytorialnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ceny energii. Mija drugi termin na składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej (Fot: Pio Si)

Zgodnie z ustawą z grudnia 2018 r. m.in. małym i mikro przedsiębiorcom oraz jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje uprawnienie do zachowania cen energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu br.

Podstawą do obniżenia cen energii jest jednak złożenie "oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" do wtorku 13 sierpnia. Pierwotnie termin na złożenie dokumentów mijał 29 lipca, jednak pojawiły się zarzuty m.in. polityków opozycji, że mało, który przedsiębiorca o tym wiedział.

"Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:

  • szpitale;
  • mikro i małych przedsiębiorców;
  • jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
  • inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Zobacz: Ceny energii. Po uwolnieniu cen prądu wzrost kosztów nawet o połowę

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej można wypełnić i dostarczyć w wersji papierowej swojemu dostawcy energii lub elektronicznie przez internet. Mariusz Majewski, rzecznik prasowy spółki PGE Obrót przypomina, że w oświadczeniu trzeba wskazać wszystkie punkty poboru energii - podaje IAR.

Zgodnie z zapowiedziami resortu, odbiorcom końcowym, np. średnim i dużym przedsiębiorcom, umożliwiono ubieganie się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.

Odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej.

- Obecnie dzięki działaniom rządu ponad 90% odbiorców końcowych nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną, niż to miało miejsce w 2018 r. Umowy pozostałych odbiorców zostaną dostosowane najpóźniej w sierpniu, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. - informowało Ministerstwo Energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz