Notowania

gospodarka
22.03.2019 19:01

Ceny energii spadają. Przeciętne gospodarstwo zapłaci mniej o 5 zł miesięcznie

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla 5 największych dystrybutorów energii elektrycznej. Taryfy spadają o 3,3-7,3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną

Oprócz taryf pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator zatwierdzono też taryfę dla PSE - operatora systemu przesyłowego.

Stawka dystrybucyjna spada średnio o 4 proc. Najmniej w przypadku Enea Operator - 3,3 proc., najwięcej dla Stoen Operator - 7,3 proc.

Spadek to przede wszystkim wynik ustawowego obniżenia stawek opłaty przejściowej, obniżonej ustawą o cenach prądu z grudnia 2018 r. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego opłaty za dystrybucję spadną średnio o ok. 5 złotych miesięcznie (6,6 proc.).

Oglądaj też: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

- Uzyskanie takiego efektu nie byłoby możliwe, gdyby nie wpływ Prezesa URE na skalkulowanie pozostałych stawek opłat przedsiębiorstw w taki sposób, aby chronić odbiorców przed wzrostem opłat, a jednocześnie zapewnić przedsiębiorstwom środki na realizację inwestycji służących bezpieczeństwu dostaw - czytamy w komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki, cytowanym przez PAP.

Urzędnicy przypominają też, że taryfy dystrybucyjne na 2019 r. nie mogły zostać zatwierdzone wcześniej, tak by mogły wejść w życie z początkiem roku, ze względu na przepisy ustawy o cenach prąd, która ustalała stawki opłat dystrybucyjnych na poziomie z końca 2018 r.

Takie zapisy wzbudziły wątpliwości Komisji Europejskiej, jako potencjalna ingerencja w uprawnienia regulatora rynku energii.

6 marca 2019 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o cenach energii, która przywróciła ustalanie stawek przez Urząd Regulacji Energetyki.

URE zaznaczył też, że nie zatwierdzi taryf na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2019 r., ponieważ ustawa o cenach prądu spowodowała zawieszenie części kompetencji urzędu do ustalania taryf na obrót energią.

- Na mocy ustawy zamrażającej ceny prądu nastąpiło przedłużenie do końca 2019 r. stosowania cen ustalonych w taryfach funkcjonujących w dniu 31 grudnia 2018 r. W związku z tym rozpatrywanie przez Prezesa URE wniosków sprzedawców energii o zatwierdzenie taryf na 2019 rok stało się bezprzedmiotowe - czytamy w cytowanym przez PAP komunikacie URE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, energia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2019

koloA tak totalni straszyli podwyżkami cen prądu,jak zwykle PIS górą!!!!

22-03-2019

jojoTaryfy spadają , ale zapłacisz więcej .

22-03-2019

kapitalistaDziwne, bo mój ostatni rachunek za prąd wzrósł mimo zapowiedzianych szumnie rekompensat i obniżek.

Rozwiń komentarze (243)