Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Ceny energii spadają. Przeciętne gospodarstwo zapłaci mniej o 5 zł miesięcznie

243
Podziel się:

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla 5 największych dystrybutorów energii elektrycznej. Taryfy spadają o 3,3-7,3 proc.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Fotolia)

Oprócz taryf pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator zatwierdzono też taryfę dla PSE - operatora systemu przesyłowego.

Stawka dystrybucyjna spada średnio o 4 proc. Najmniej w przypadku Enea Operator - 3,3 proc., najwięcej dla Stoen Operator - 7,3 proc.

Spadek to przede wszystkim wynik ustawowego obniżenia stawek opłaty przejściowej, obniżonej ustawą o cenach prądu z grudnia 2018 r. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego opłaty za dystrybucję spadną średnio o ok. 5 złotych miesięcznie (6,6 proc.).

Zobacz także: Oglądaj też: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

- Uzyskanie takiego efektu nie byłoby możliwe, gdyby nie wpływ Prezesa URE na skalkulowanie pozostałych stawek opłat przedsiębiorstw w taki sposób, aby chronić odbiorców przed wzrostem opłat, a jednocześnie zapewnić przedsiębiorstwom środki na realizację inwestycji służących bezpieczeństwu dostaw - czytamy w komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki, cytowanym przez PAP.

Urzędnicy przypominają też, że taryfy dystrybucyjne na 2019 r. nie mogły zostać zatwierdzone wcześniej, tak by mogły wejść w życie z początkiem roku, ze względu na przepisy ustawy o cenach prąd, która ustalała stawki opłat dystrybucyjnych na poziomie z końca 2018 r.

Takie zapisy wzbudziły wątpliwości Komisji Europejskiej, jako potencjalna ingerencja w uprawnienia regulatora rynku energii.

6 marca 2019 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o cenach energii, która przywróciła ustalanie stawek przez Urząd Regulacji Energetyki.

URE zaznaczył też, że nie zatwierdzi taryf na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2019 r., ponieważ ustawa o cenach prądu spowodowała zawieszenie części kompetencji urzędu do ustalania taryf na obrót energią.

- Na mocy ustawy zamrażającej ceny prądu nastąpiło przedłużenie do końca 2019 r. stosowania cen ustalonych w taryfach funkcjonujących w dniu 31 grudnia 2018 r. W związku z tym rozpatrywanie przez Prezesa URE wniosków sprzedawców energii o zatwierdzenie taryf na 2019 rok stało się bezprzedmiotowe - czytamy w cytowanym przez PAP komunikacie URE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(243)
abc
5 lata temu
@kolo jeszcze Ci obniżki bokiem wyjdą jak miną wybory i urealnią ceny
MMM
5 lata temu
Niech zlikwidują opłaty za nic , czyli tak zwane przejściowe , dystrybucyjne stałe , kogeneracjne, OZE, CIEKAWE JESZCZE WYMYŚLĄ SÓUŁKI ENERGETYCZNE
BBBBBBBBB
5 lata temu
NIE CIESZ SIE PO WYBORACH ZOBACZYSZ
BEZPARTYJNY
5 lata temu
kapitalista a ty czasem nie jestes z PO
pesymista
5 lata temu
A co z dystrybucją energii z fotowoltaiki? Za przesył biorą 20% i tylko 80% odliczają. To może oddali by kasę za czystą energię bez emisji gazów CO2
...
Następna strona