Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Ceny energii w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

116
Podziel się:

W piątek Senat zagłosował za przyjęciem bez poprawek ustawy mającej chronić odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła do 30 czerwca 2024 r.

Ceny energii w 2024 roku. Jest decyzja Senatu
Ceny energii w 2024 roku. Jest decyzja Senatu (Adobe Stock, ©Proxima Studio - stock.adobe.com)

Senat przyjął ustawę zaledwie dzień po tym, jak zrobił to Sejm. Za było 58 senatorów, 25 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Ustawa autorstwa posłów Polski 2050-TD i KO zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku. Będzie to zatem 1500 kWh dla gospodarstw domowych, 1800 kWh dla osób z niepełnosprawnością, a dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny 2000 kWh.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Energetyka wiatrowa na zakręcie. 300 m niezgody. "Hałas nie jest szkodliwy"

Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cena maksymalna. Płacić ją mają także samorządy, podmioty użyteczności publicznej, rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, a także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe. Projekt utrzymuje obecne rozwiązania dotyczące ograniczenia cen gazu i ciepła.

W październiku do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły wnioski od czterech sprzedawców z urzędu ws. taryf na energię w 2024 r. - Zgłoszone do URE przez spółki taryfy energii elektrycznej mają wzrosnąć o 76 proc. a gazu o 48 proc. - poinformował w Sejmie poseł KO Marek Sowa, prezentując sprawozdanie prac komisji z projektu ustawy zamrażającej na przyszły rok taryfy na energię elektryczną.

Bez osłony inflacja od razu w górę

Jak oszacowali analitycy mBanku, gdyby w przyszłym roku nie obowiązywały żadne rozwiązania osłonowe i gdyby na takie taryfy zgodził się URE, inflacja zostałaby natychmiastowo podbita o dwa punkty procentowe.

Przypomnijmy, inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc. - wynika z szybkiego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny pod koniec listopada. Oznacza to niewielki spadek względem odczytu za październik, kiedy to wzrost cen wynosił 6,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(116)
Marek
2 miesiące temu
Jestem absolwentem szkoły Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, ze specjalizacją w profilu technika masażysty, a obecnie właścicielem własnej firmy. Bardzo lubię swoje zajęcie. Wzrost cen energii będzie obciążający, ale mam nadzieję, że wszystko uda się rozplanować, żeby firma nadal funkcjonowała z powodzeniem.
Tiry na Tory
2 miesiące temu
Budować tylko morskie farmy wiatrowe, w ograniczonej ilości ekonomicznie uzasadnionej) na pozostałym terenie bezwzględnie NIE. Razem z farmami inwestor MUSI BEZWZGLĘDNIE budować potrzebne magazyny energii, elektrownie szczytowo pompowe.( ESP) jako kompleks. Już dziś w czasie weekendów i w święta w miesiącach letnich są ograniczane elektrownie węglowe, gazowe (będą też atomowe) i wyłączne duże OZE a za chwilę będą wyłączane w lecie we wszystkich dniach roboczych a my tym wszystkim firmom płacimy za prąd który nie produkują lub produkują na 20 % obciążeniu za tzw. gotowość do pracy. TO RZĄD powinien odpowiednio zarządzać gospodarką energetyczną: wskazywać dobre lokalizacje, nie dawać pozwoleń na budowę dużych farm OZE, bez budowy magazynów energii. Przepraszam za porównanie to tak jakby kupić sobie ciężarówkę o nośności 30 ton ze skrzynią o ładowności dwóch taczek. Czy są analizy (opracowania) jak powinien wyglądać miks energetyczny aby był maksymalnie efektywny ile w nim powinno być energii z małych przydomowych OZE, z małych zakładów, z dużych farm OZE, ile magazynów energii. Możemy wybudować 100 milionów dużych farm OZE a i tak państwo nie będzie energetycznie i ekonomicznie bezpiecznie. Musimy budować elektrownie gazowe, atomowe i wodne z taką zainstalowaną mocą aby wystarczyła na maksymalne zapotrzebowanie kraju na energie w czasie braku energii z OZE. Budować też w pierwszej kolejności magazyny energii.
Taaak
2 miesiące temu
Prąd powinien być tak drogi że rachunek powinien każdego haratnąć w gałę.
Jas
2 miesiące temu
Obniżyć VAT 15% na wszystko !!!!!!!!!!! I nie pozwolić firmom odliczać podatków robić kosztow
Hajn
2 miesiące temu
Budujmy wiatraki ale z pionowa turbina mniej drażnią oczy niż śmigłowe !!!!!! A co do ceny energii to tyle fotowoltaik powstało !!! Cena węgla spadła a ceny prądu już nie DLACZEGO!!! W Polsce zużywamy więcej energii niż w Niemczech Francji Anglii Włoszech na Słowacji Czechach a dlaczego bo jest inny klimat zimniej .po drugie więcej zużywamy więcej placimi ,więcej płacimy to biedniejemy jako Państwo Jako Obywatel
...
Następna strona