Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Taryfy na prąd i gaz mocno w górę. Bez pomocy państwa inflacja znów wzrośnie

79
Podziel się:

W październiku do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły wnioski od czterech sprzedawców z urzędu ws. taryf na energię w 2024 r. Od tego czasu to, jakie podwyżki chcą wprowadzić dostawcy, było tajemnicą. Teraz kwoty wyszły na jaw. Jeśli URE zgodzi się na takie wzrosty, inflacja pójdzie mocno w górę.

Taryfy na prąd i gaz mocno w górę. Bez pomocy państwa inflacja znów wzrośnie
Taryfy na prąd i gaz mocno w górę. Bez pomocy państwa inflacja znów wzrośnie (Adobe Stock, Sheviakova)

- Zgłoszone do URE przez spółki taryfy energii elektrycznej mają wzrosnąć o 76 proc. a gazu o 48 proc. - poinformował w Sejmie poseł KO Marek Sowa, prezentując sprawozdanie prac komisji z projektu ustawy zamrażającej na przyszły rok taryfy na energię elektryczną.

Zarówno rząd PiS, który za sprawą sejmowej arytmetyki prawdopodobnie nie dostanie w przyszłym tygodniu wotum zaufania, jak i demokratyczna opozycja, która zapewne stworzy rząd, szykują rozwiązania osłonowe, które mają ochronić odbiorców energii przed wzrostami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? "Mamy inny niuansik"

Gdyby jednak takich osłon nie było i gdyby URE zgodził się na takie podwyżki taryf, jakich chcą dostawcy energii, dostalibyśmy mocno po kieszeniach. Jak oszacowali analitycy mBanku, inflacja zostałaby natychmiastowo podbita o dwa punkty procentowe. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się w serwisie X.

Inflacja w dół

Przypomnijmy, inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc. - wynika z szybkiego szacunku opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny pod koniec listopada. Oznacza to niewielki spadek względem odczytu za październik, kiedy to wzrost cen wynosił 6,6 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 6,5 proc. (wskaźnik cen 106,5), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7 proc. (wskaźnik cen 100,7).

Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w listopadzie żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 7,2 proc. Ceny nośników energii wzrosły o 7,9 proc. Ponownie potaniały jednak paliwa do prywatnych środków transportu - o 5,7 proc.

Według prognoz z listopadowego raportu o inflacji NBP w 2024 roku inflacja ma wynieść 4,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
mkk
5 miesięcy temu
Dobrze, że z dostawcami zza wody podpisaliśmy umowy na górce cenowej - przynajmniej przyjaciele zarobią...
hahaha
5 miesięcy temu
przecież i tak mamy najdroższą energię w okolicy w porównaniu do zarobków i emerytur
Tajh
5 miesięcy temu
Wszyscy co uczciwie placa podatki zrzucaja się na tarcze, które są najbardziej korzystne dla tych co zużywają dużo pradu. Jaki to ma sens ?
spk
5 miesięcy temu
To wszystko spisek wrogów ludzkości wypromowanych na najwyższe stanowiska. Zrobili tak że niezależnie jak tani jest surowiec, my ludzie będziemy żyć w biedzie i zimnie bo wielkie marże i podatki zabierają oni. Np. gaz na giełdzie jest tak tani jak w maju 2021.
Kjgds
5 miesięcy temu
Emisję CO2 unia podniosła przez dwa lata do niewyobrażalnych kwot dla elektrowni produkujących prąd to nóż w plecy ! Chcą wykończyć polskie elektrownie !
...
Następna strona