Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Ceny gazu. Jest decyzja. Taryfa zatwierdzona

148
Podziel się:

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ceny gazu zostały obniżone o 8,54 proc. Odbiorcy jednak nie odczują tej zmiany, bo ceny zostały zamrożone.

Ceny gazu. Jest decyzja. Taryfa zatwierdzona
URE zatwierdził stawki za gaz na 2024 rok (Adobe Stock, ©Hamik - stock.adobe.com)

- URE na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i podejmuje działania w reakcji na zmieniające się warunki. W związku ze spadkiem cen gazu na rynku hurtowym podjąłem decyzję o wezwaniu czternastu przedsiębiorców do obniżenia cen gazu w taryfach. Takie wezwania zostały skierowane do wszystkich przedsiębiorstw, które sprzedają gaz do odbiorców objętych taryfami i stosują ceny wyższe od aktualnych cen rynkowych - powiedział Prezes URE Rafał Gawin.

W zmienionej taryfie cena gazu dla gospodarstw domowych oraz tzw. odbiorców uprawnionych do skorzystania z taryfy spada z 318,14 do 290,97 zł za MWh. Stawki opłat abonamentowych nie uległy zmianie. Zgodnie z prawem zmianę taryfy należy wprowadzić najwcześniej 14 dni po jej opublikowaniu.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na obowiązujące do końca czerwca 2024 r. przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, odbiorcy nie odczują zmiany tej taryfy - podał URE.

Pomimo że przepisy mrożące ceny nadal obowiązują, regulator, czyli URE - i tak musiał zdecydować o wysokości taryf. Bo stanowią one podstawę do obliczenia wysokości rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym.

URE podał, że w sytuacji spadku cen gazu, przy braku wniosku o zmianę taryfy ze strony przedsiębiorstwa energetycznego, regulator może wezwać taki podmiot do złożenia wniosku o zmianę taryfy w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania. Brak odpowiedzi na wezwanie wstrzymuje wypłaty rekompensat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(148)
Antypopis
3 dni temu
Chyba Pana prezesa Ure pogięło. To odmrozcie ceny. Przecież nie zamroziliscie ich na syberii
EMERYT
2 miesiące temu
GAZ KOLORU POMARAŃCZOWEGO CZYLI OSZUKANY I ZA CO MAMY PŁACIĆ ?????
emeryt
2 miesiące temu
Może ktoś to wytłumaczy ceny gazu i prądu zamrożone, gaz prąd na giełdzie tanieje a rachunki rosną, byłem wBOK Tauron obsługa rozkłada ręce i nie wie jak to liczą, śmiać się czy płakać dziki kraj.
kc12
2 miesiące temu
Rok temu płaciłem 380 zł za rachunek , w tym roku 580zł a na marzec prognoza do zapłaty 1110zł - niech mi ktoś wytłumaczy. Tylko mieszkanie 70m.
Jacek
2 miesiące temu
Ceny gazu na giełdach światowych o połowę niższe niż u nas, to samo z węglem po 90 dolarów za tonę niech będzie te 4 stówki a na składach po 1600 zł . Ciepłownie chyba kupują węgiel po 3 tyś bo takie drogie to ciepło od nich. Banda złodziei na każdym kroku w tym kraju z kartonu.
...
Następna strona