Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Ceny gazu o 941 proc. w górę. Sasin: PGNiG niweluje podwyżki własnymi staraniami

1267
Podziel się:

O 941 proc. zdrożał gaz na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - mówił w środę w Sejmie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że PGNiG nie podniosło ceny i dziś "niweluje te podwyżki własnymi staraniami".

Ceny gazu o 941 proc. w górę. Sasin: PGNiG niweluje podwyżki własnymi staraniami
PGNiG nie podniosło ceny. Dzisiaj niweluje te podwyżki własnymi staraniami - powiedział Jacek Sasin, szef resortu aktywów państwowych (Ministerstwo Aktywów Państwowych)

Na początku środowego posiedzenia Sejmu Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej mówił o podwyżkach cen gazu. Jako przykład podał dwie gminy z Wielkopolski: Tarnowo Podgórne i Kaźmierz.

"Panie Sasin, ten pana prąd ciągle drogi"

Media kilka dni temu pisały, że w gminach tych ceny gazu ziemnego dostarczanego przez spółkę G.EN. Gaz Energia wzrosły o ok. 170 proc.

- Paliwo 6 zł i drożeje. Panie premierze Sasin, ten pana prąd niestety ciągle drogi - mówił z mównicy poseł Paszyk. Wskazał także na podwyżkę nawozów sztucznych dla rolników. - Tak nie może być. Dlatego wniosek formalny o przerwę i rzetelną informację rządu na temat podejmowanych kroków przeciwko drożyźnie, która zalewa Polskę - wskazywał Paszyk.

W reakcji na te słowa głos zabrał Sasin.

- Jeśli pan mówi dziś o drogim gazie, to tak, rzeczywiście, gaz podrożał. 941 proc. zdrożał gaz w Europie, na giełdach europejskich, na których musi się zaopatrywać PGNiG - powiedział.

Sasin: Tusk pozwolił Rosjanom szantażować Europę

- A wiecie państwo, dlaczego zdrożał? Bo daliście, wy - tak, wy daliście, i Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej, pozwolił Rosjanom szantażować Europę, nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2. To jest prawdziwy powód tego, co dzisiaj przeżywamy - powiedział szef MAP-u. - I dzisiaj robimy wszystko, żeby te podwyżki Polaków nie dotknęły - zapewnił Sasin.

- Proszę nie kłamać, bo gaz nie zdrożał w tej chwili. PGNiG nie podniosło ceny. Dzisiaj niweluje te podwyżki własnymi staraniami. Jeśli pan mówi o podwyżce w niektórych gminach, to one zostały wprowadzone przez prywatne firmy, a nie przez PGNiG. Proszę nie kłamać - mówił Sasin, zwracając się do Paszyka.

Ostatecznie wniosek o przerwę upadł.

Ceny gazu znów wzrosną i to już od przyszłego roku. Zapowiedział to prezes PGNiG. - Kolejna podwyżka taryfy na gaz jest nieunikniona - stwierdził Paweł Majewski. Zdaniem polskiej strony za turbulencje na światowych rynkach, jeżeli chodzi o ceny gazu, odpowiada Gazprom. Polacy domagają się w tej sprawie interwencji Komisji Europejskiej.

- Będziemy starali się ten wniosek składać w taki sposób, by wzrost ceny był jak najmniej dotkliwy dla gospodarstw domowych. Oczywiście w rękach prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest decyzja, w jakiej skali będzie podwyżka - przyznał prezes.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1267)
Atrofia Etyki
2 lata temu
PGNiG właśnie przysłało mi fakturę wyrównującą za zeszły rok. Gospodarstwo domowe, kuchenka, grzanie wody, piec CO. 340 % podwyżki. Wyliczyłem na podstawie opłaconych rachunków, porównując cenę kWh z uwzględnieniem opłat stałych.
świadomy???
2 lata temu
KTO sprzedał rurociągi wielkopolski firmie z LIPSKA w Niemczech??? Ktoś wie?
świadomy???
2 lata temu
Jeszcze chwilka 28 baterii PATRIOT z radarem w Radzikowie w dostawie miejmy nadzieję, 82 powietrzno desantowa koło Rzeszowa, 350 Abramsów w dostawie, 35szt F-35 w dostawie. A wszystko dlatego że prof Jendryska przesłuchali 3 dni w Pentagonie. A kim on jest - był? Główny Geolog kraju za dotacje na odwiert geotermalny w Toruniu zniszczony przez Lewaków. Ale zdążył przekazać w USA to czego chciał się dowiedzieć Batka przez agenta GRU czyli męża Dyrektorki Instytutu Geologicznego w Warszawie która podała się do dymisji po areszcie dla męża. KONTR WYWIAD wreszcie w Akcji.
świadomy???
2 lata temu
Gaz ziemny w zachodniej Wielkopolsce był znany i Używany od czasów przed Gierkowskich. Wybuch odwiertu w 1976 w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego sygnalizujący ogromne złoże, ale zgodnie z Imperialistyczną polityką Moskwy miał być dziurą w Ziemi Wielkopolskiej, bo dostawcą gazu miała pozostać Wielka Rosja. I na nic Program w TV Pośpieszalskiego z udziałem już prawie emerytowanych profesorów geologi tłumaczących wielkość rozpoznanych złóż. Dziur tych wiertnicy narobili mnóstwo, ale nie mogli, nie ich to zresztą rola łączyć rurami w system zaopatrzenia rodaków w nisko emisyjne paliwo grzewcze. Nie wiele w wykorzystaniu i zaopatrzeniu rodaków w gaz pomogło stanowisko Głównego Geologa Kraju Prof Jendryszka. Piece gazowe w tamtych czasach też były trudno dostępne i nie produkowane na dużą skalę. Jedyny pożytek z jego stanowiska i wiedzy to w czasie wizyty prezydenta Dudy w USA 3 dniowe przesłuchanie w Pentagonie któro przyniosło ochronę militarną, doraźnie podwieszone rakiety pod F16 z prędkością dojścia do celu 3 Machy. Wreszcie rok 2016 i sprzedajemy złoża z pól Nowa Sól, Góra, Wschowa, Rawicz Poznań 6,7 i 9 firmie z Denver w Kalifornii. Przecież pokłady gazu ziemnego Wielkopolski szacowane są na 5,5 bln m3. Polska zużywa 15mld m3 w roku. Pozostałe kraje unijne 260mld m3. A my wciąż drepczemy nad tym gazem przy okazji pozwalając V Kolumnie pewnie za łapówki walutowe sprzedawać rurociągi np firmie z Lipska, których wciąż jest mało, żeby odbiór z odwiertów zaspokoił potrzeby. Realizujemy jakieś dziwne inwestycje budowy rurociągów na kierunku Litwa, Łotwa, Estonia Finlandia i dalej do Szwecji bo nawet nie ma wyceny naszego gazu na giełdach światowych. A sami to mozemy pomagać sąsiadom.
Ewa
2 lata temu
Drogi gaz? A dlaczego sasin nic nie wspomniał, że orlen kupował i kupuje tania ropę z rosji ale sprzedaje wg cen światowych? Stąd zysk orlenu liczony w miliardach (!) zlotych. Z gazem jest podobnie. Ciągłe kłamstwa pisu, że już niedobrze się robi !!!
...
Następna strona