Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Wysokie ceny prądu. Projekt wsparcia dla najuboższych do szybkiego procedowania

89
Podziel się:

Jest drogo, a ma być jeszcze drożej – dostawcy już prądu już mówią, że chcą podnieść ceny dla odbiorców indywidualnych. Co z zapowiadaną pomocą dla rodzin z niskimi dochodami, które mogą mieć problem z zapłaceniem rachunków? Kiedy dostaną rekompensaty i na jakich zasadach? Minister klimatu zwrócił się o pilne procedowanie projektu, który jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Wysokie ceny prądu. Projekt wsparcia dla najuboższych do szybkiego procedowania
Rachunki za prąd uderzą nas po kieszeniach. Dlatego trwają prace nad rządową pomocą przynajmniej dla najuboższych (Adobe Stock)

"Projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu – zapewniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapytane o projekt przepisów dotyczących wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu. "Mając na uwadze obecną sytuację rynkową Minister Klimatu i Środowiska zwrócił się o jego pilne procedowanie" – dodało w odpowiedzi dla PAP.

Resort zastrzegł jednocześnie, że "z uwagi na fakt, że trwają nad nim prace w ramach Zespołu Programowania Prac Rządu, nie jest możliwe przekazanie aktualnych informacji o jego treści". "Zespół analizuje aktualną sytuację na rynkach energii w całej Europie, która ze względu na swoją dynamikę musi być odzwierciedlona w projekcie regulacji" - podkreślono.

Zobacz także: Będą rekompensaty za droższy prąd? Minister finansów: nie ma kłopotów

Kluczowe dochody rodziny oraz stan budynku

W ubiegłym tygodniu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział PAP, że przyznanie wsparcia dla najuboższych odbiorców prądu będzie zależało m.in. od dochodów, liczby domowników, a także stanu budynku. Dodał wówczas, że prace nad rozwiązaniami prawnymi w tej spawie są na finiszu.

- Ustawa jest na ostatnim etapie finalizacji prac, jeśli chodzi o wpis do wykazu prac Rady Ministrów i - jak tylko zostanie opublikowana - od razu wyjdziemy z nią do konsultacji - mówił wówczas Kurtyka.

Podkreślił, że zasięg wsparcia "jest analizowany pod kątem grup społecznych, dochodowych oraz liczby osób w gospodarstwie domowym".

Budżet na wsparcie najuboższych ma być zwiększony

W ubiegły czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" napisała, że w związku z kryzysem energetycznym w Europie planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony.

"Może on być liczony w miliardach, choć ma być mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 r., co kosztowało budżet ok. 5 mld zł" - podała gazeta. Dodała, że z nowych rozwiązań miałoby prawo skorzystać "poniżej 10 proc." klientów zamiast zapowiadanych wcześniej 6 proc. "Projekt wsparcia autorstwa resortu klimatu może ulec dalszym zmianom. Niewykluczone jest rozszerzenie go o odbiorców gazu. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział rozwiązania ochronne dla najbardziej dotkniętych wzrostem cen energii" - podał "DGP".

W ostatnią środę premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE w Słowenii zapowiedział, że zaproponuje "Radzie Ministrów i Sejmowi rozwiązania, które będą również rozwiązaniami ochronnymi dla tych, w których wzrost cen energii wywołany polityką klimatyczną UE (...) najbardziej uderzy".

Przekazał, że temat cen energii i polityki klimatycznej będzie również przedmiotem szczegółowej dyskusji podczas kolejnych szczytów UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(89)
Wkurzony
rok temu
Znowu promocja dla pracujących krótko i nie pracujących (czytaj: ślizgających się przez całe życie na barkach innych podatników, żyjących z plusów i dotacji MOPS-ów i Gops-ów). Dla pracujących po 40 i więcej lat i na kilku etatach żadnych dodatków. Pięknie! Niech was .....
Olo33
2 lata temu
Stracą ci emeryci którzy najdłużej pracowali i płacili najwyższe składki. Brawo PiS.
Poli
2 lata temu
To kopaczowa podpisala pakt podwyzki pradu a tusk umorzyl rosji miliardy
tgsf
2 lata temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
Jerzy
2 lata temu
Nie wierzcie kłamcom! Sasin też obiecywał rekompensaty rok temu za prąd! Teraz następny nieudacznik pzprpis robi to samo! Dlaczego ten rząd w większości kłamie! Chyba biorą przykład z Mateuszka kłamczuszka!
...
Następna strona