Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
07.09.2020 17:51

Ceny nieruchomości. Na rynku flauta, ale na horyzoncie widać już spadki cen

Po ostatnich dużych wahaniach w sierpniu ceny mieszkań deweloperskich ustabilizowały się. Nie dotyczy to jednak Warszawy i Gdańska, gdzie stawki za metr kwadratowy dalej idą w górę - wynika z najnowszego raportu money.pl i serwisu RynekPierwotny.pl. To cisza przed korektą. Za miesiąc lub dwa ceny mogą zacząć spadać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
W stolicy najwyższe są nie tylko ceny, lecz także średni metraż, który wynosi 62 metry kwadratowe. (Fot: pixabay)

– Po trzech miesiącach silnych wahań, kiedy to ceny na głównych krajowych rynkach nieruchomości z miesiąca na miesiąc notowały dochodzące do 3 proc. zmiany w obu kierunkach, w sierpniu nagle zapanowała "flauta”- mówi Jarosław Jędrzyński z serwisu RynekPierwotny.pl.

Z sześciu miast analizowanych przez money.pl i serwis RynekPierwotny.pl, zmiany zanotowano w Warszawie i Gdańsku, gdzie stawki wzrosły odpowiednio o 0,8 i 0,45 proc.

Jednak w Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu wzrost cen nie osiągnął nawet promila. Bardzo podobnie było w Krakowie, gdzie zwyżka wyniosła skromne 0,15 proc.

Co zwiastuje stagnacja w cenach?

– Stabilizacja może potrwać jeszcze miesiąc lub dwa, jednak powszechnie oczekiwanej korekty raczej uniknąć się nie da – zaznacza Jędrzyński. Za miesiąc lub dwa ceny mieszkań deweloperskich mogą zacząć spadać, jednak skala ewentualnego spadku będzie zależała od sytuacji gospodarczej, szczególnie sytuacji na rynku pracy.

Oszczędzanie się nie opłaca. Polacy wypłacają pieniądze z banków

Przypomnijmy, że koronawirus nieco namieszał na rynku nieruchomości. Po wybuchu epidemii, ceny w kilku największych miastach Polski albo lekko spadły, albo przynajmniej nie rosły tak dynamicznie jak jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

Ci, którzy zdecydowali się wtedy na zakup mieszkania mogli się cieszyć z zaoszczędzonych kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Potem nastąpiło odbicie. Na dwóch głównych rynkach nieruchomości kraju - w Warszawie i Krakowie - doszło do silnego wybicia stawek nowych mieszkań. Jak obecnie wygląda sytuacja? Jak już wspomniano, ceny w Warszawie nadal idą w górę, natomiast w Krakowie wyhamowały.

Jak w sierpniu wyglądały różnice pomiędzy największymi miastami? W najdroższej Warszawie za mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych płacono 635 tys. zł, czyli o 235 tys. więcej niż w Łodzi, gdzie ceny były najniższe, a lokum o takiej samej powierzchni kosztowało średnio 400 tys. zł.

Natomiast za 60-metrowe mieszkanie w Krakowie płacono średnio 580 tys. zł, w Gdańsku - 575 tys. zł, we Wrocławiu - 520 tys. zł, a w Poznaniu - 460 tys. zł.

W stolicy najwyższe są nie tylko ceny, lecz także średni metraż, który wynosi 62 metry kwadratowe. W pozostałych analizowanych miastach jest to ponad 50 metrów kwadratowych, przy czym najmniejszy średni metraż jest we Wrocławiu (dokładnie 53,9).

Ceny mieszkań - Warszawa

Stolica pozostaje najdroższym polskim miastem. Średnia cena oferowana przez deweloperów jest coraz bliżej 11 tys. zł za metr kwadratowy. W sierpniu wyniosła dokładnie 10 tys. 586 zł.

Kupujący 60-metrowe mieszkanie deweloperskie w stolicy w sierpniu płacili średnio o prawie 22 tys. więcej niż ci, którzy zdecydowali się na taki zakup w czerwcu. W ciąg dwóch miesięcy średnia cena za metr kwadrat poszła bowiem w górę o 360 zł, z czego o 84 zł w sierpniu, wynika z danych zebranych przez serwisu Rynek Pierwotny.

Ceny mieszkań - Kraków

Drugim najdroższym miastem w Polsce - poza Warszawą - był Kraków. W stolicy Małopolski za metr kwadratowy nieruchomości trzeba było zapłacić 9 tys. 658 zł, prawie tyle samo, co w miesiąc wcześniej. Trzeba jednak pamiętać, że miesiąc wcześniej, czyli w lipcu, to właśnie pod Wawelem wzrosty były najwyższe ze wszystkich analizowanych miast.

Nabywcy 60-metrowego mieszkania deweloperskiego w Krakowie w sierpniu musieli zapłacić za nie średnio prawie 580 tys., czyli 17 tys. zł więcej niż w czerwcu.

Ceny mieszkań - Gdańsk

Na trzecim miejscu pod względem cen uplasował się Gdańsk. Jest to jednocześnie drugie po Warszawie miasto, w którym w sierpniu odnotowano niewielki wzrost cen. W stolicy Pomorza za metr kwadratowy płacono 9 tys. 577 zł.

W ostatnich miesiącach ceny w Gdańsku zmieniały się inaczej niż w Warszawie i Krakowie. Wyraźny wzrost nastąpił bowiem w czerwcu.

W Gdańsku 60-metrowe mieszkanie kosztowało w sierpniu aż o prawie 32 tys. więcej niż w maju. Średnia cena za metr kwadratowy w okresie maj-sierpień wzrosła aż o 530 zł. Kluczem do rozszyfrowania podwyżek są nowo wprowadzone do sprzedaży lokale. To ich ceny podbijają średnią.

Ceny mieszkań - Wrocław

Średnia cena za metr kwadratowy we Wrocławiu utrzymała się na poziomie z lipca i wyniosła 8 tys. 680 zł, a za 60-metrowe mieszkanie płacono średnio 520 tys. zł. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w porównaniu z innymi dużymi miastami, we Wrocławiu nie zanotowano dużych wahań cen.

Ceny mieszkań - Poznań

Również w Poznaniu wahania w ostatnim czasie były niewielkie. Wśród największych miast stolica Wielkopolski znajduje się bliżej końca rankingu cenowego. W sierpniu metr kwadratowy kosztował tam średnio 7 tys. 690 zł, a 60-metrowe mieszkanie deweloperskie - około 460 tys. zł.

Ceny mieszkań - Łódź

Łódź ma nadal zdecydowanie najtańsze mieszkania spośród dużych polskich miast. Podczas gdy w stolicy cena zbliża się do 11 tys. zł, nieco ponad 100 kilometrów dalej za metr płaci się "jedynie" 6 tys. 664 zł.

Średnia cena 60-metrowego mieszkania w Łodzi wynosiła w sierpniu, podobnie jak w lipcu, prawie 400 tys. zł i była o 11 tys. wyższa niż w czerwcu i o 17 tys. wyższa niż w maju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-09-2020

xxxTo są ceny ofertowe , ceny transakcyjne lecą na łeb na szyję.

07-09-2020

dziwny jest ten światKasa na sponsorowane artykuły się skończyła?

07-09-2020

racjonalnyRynek jest odjechany, ceny od czapy za rudery, korekta jest niezbędna.

Rozwiń komentarze (160)