Notowania

wiadomości
20.09.2019 20:05

Ceny paliwa w Polsce. Szykuj się na podwyżki

Podwyżki paliw na rynku hurtowym, które są efektem wzrostu cen ropy naftowej, mogą się przełożyć na ceny na stacjach paliw w najbliższych dniach - twierdzą analitycy Biura Maklerskiego Reflex. Najmocniej zdrożeje olej napędowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Paliwa w najbliższych dniach mogą znacznie zdrożeć - ostrzegają analitycy (Fot: Andrzej Grygiel)

"Średnie ceny paliw w mijającym tygodniu pozostawały na większości stacji stabilne, jednak dało się zauważyć stacje gdzie w przypadku oleju napędowego ceny rosły o kilka groszy na litrze" - pisze w swoim cotygodniowym komentarzu BM Reflex.

Jak dodają analitycy, wzrosty były szczególnie odczuwalne na rynku hurtowym, które najszybciej reagują na wzrost ceny ropy naftowej.

Pod koniec tego tygodnia średnie ceny paliw ukształtowały się na następujących poziomach. Dla benzyny bezołowiowej 95 - 4,98 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,32 zł/l, oleju napędowego - 5,00 zł/l i autogazu 1,97 zł/l.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Podwyżek nie udało się uniknąć na rynku hurtowym, który bezpośrednio reaguje na wzrost cen ropy naftowej. Zarówno ceny benzyny jak i oleju napędowego wzrosły w tym tygodniu średnio o 11 groszy na litrze netto, co może się przełożyć na stacje paliw w najbliższych dniach.

Brak możliwości utrzymywania cen bez zmian dotyczy zwłaszcza oleju napędowego, który już na niektórych stacjach wyraźnie drożeje i którego cena jest wyższa nawet o kilkanaście groszy na litrze w stosunku do ceny benzyny bezołowiowej 95.

Trwa zamieszanie wokół ukraińskiej posady Sławomira Nowaka.
Media: Sławomir Nowak straci pracę na Ukrainie. "Za manipulacje pójdziecie do piekła" - odpowiada polityk

Od ostatniego weekendu rynek ropy naftowej jest pod wpływem ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, w wyniku którego nastąpiło ograniczenie produkcji ropy o blisko połowę - 5,7 mln baryłek i który spowodował największy wzrost cen ropy od czasów wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.

Gwałtowny wzrost cen ropy został zahamowany po tym jak Donald Trump ogłosił, że uruchomi rezerwy strategiczne dla USA. Dodatkowo minister energii Arabii Saudyjskiej poinformował, że zdolności produkcyjne zostaną przywrócone do 11 mln baryłek dziennie wraz z końcem września.

Sławomir Nowak jako minister polskiego rządu zarabiał rocznie ok. 162 tys. zł.
Wysokie zarobki Sławomira Nowaka na Ukrainie. Jest szefem państwowej agencji drogowej

Natomiast pełne moce produkcyjne w wielkości 12 mln baryłek na dzień powinno udać się przywrócić w ciągu dwóch miesięcy.

"O ile mówi się, kiedy może zostać przywrócona produkcja sprzed ataku, to wciąż ryzyko geopolityczne w regionie jest bardzo wysokie i trudno będzie w najbliższym czasie o spadek cen surowca do cen sprzed ataku" - twierdzą analitycy BM Reflex.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, ceny paliw, paliwa, bm reflex
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

precz z pisnowy dzień w państwie pis, nowe podwyżki cen

20-09-2019

grisaBedzie Wszystkich Swietych - trzba zedzrec skore , bo kasa potrzebna , co sie dalo trzeba odebrac , takie sa reguly gry

21-09-2019

MikeNie marudzić tylko rowerkiem po mieście :)

Rozwiń komentarze (81)