Notowania

pensje urzędników
01.03.2019 10:33

Wysokie zarobki Sławomira Nowaka na Ukrainie. Jest szefem państwowej agencji drogowej

Średnio 19 tys. zł miesięcznie zarabiał w zeszłym roku na Ukrainie były minister transportu w rządzie Donalda Tuska. Obecnie swoje doświadczenie wykorzystuje jako szef państwowej agencji drogowej Ukrawtodor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sławomir Nowak jako minister polskiego rządu zarabiał rocznie ok. 162 tys. zł.

Jak przypomina "Super Express", jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska w 2016 roku przyjął ukraińskie obywatelstwo i objął intratną posadę państwowej agencji drogowej Ukrawtodor.

"Super Express" wyliczył, że Nowak jako szef Ukrawtodoru zarobił w 2018 roku łącznie równowartość 238 tys. zł, co daje średnią 19 tys. zł. Jego ostatnia zadeklarowana wypłata to nawet 25 tys. zł.

Gazeta podkreśla, że Nowak zarabia bardzo dobrze nie tylko jak na warunki ukraińskie, ale także znacznie więcej niż jako minister w polskim rządzie. Zarabia też więcej niż premier Mateusz Morawiecki, którego pensja wynosi 16,5 tys. zł brutto.

Średnia płaca na Ukrainie to mniej niż 900 zł miesięcznie. Dla porównania, średnie wynagrodzenie w Polsce w 2018 roku to niemal 4,6 tys. zł brutto, czyli niecałe 3,3 tys. zł na rękę.

Jak przypomina "SE", Nowak jako minister zarabiał rocznie ok. 162 tys. zł.

Sławomir Nowak ma obecnie dość poważne kłopoty w Polsce w związku z działalnością komisji śledzczej ds. VAT. Szef komisji poseł Marcin Horała z PiS jeszcze jesienią mówił o "dużym prawdopodobieństwie popełnienia przestępstwa" przez byłego szefa gabinetu premiera Donalda Tuska.

Taki wniosek wysnuł na podstawie zeznań byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch przed komisją śledczą. Według Horały Rostowski "zamontował w strukturze Ministerstwa Finansów panią, która jednocześnie była pracownikiem dużej firmy doradztwa podatkowego i wpływała na proces legislacyjny".

Jednym ze skutków brexitu może być ograniczenie migracji pracowników z Ukrainy na Zachód.
Brexit przytrzyma Ukraińców w Polsce. Nie wyjadą na Zachód

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pensje urzędników, gospodarka, wiadmości, sławomir nowak
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2019

POlakDobrego fachowca zawsze i chętnie każdy zatrudni.POzdrawiam panie ministrze

01-03-2019

no takDlaczego ten Wuj jeszcze nie siedzi ?

01-03-2019

ja80biedna Ukraina....

Rozwiń komentarze (177)