Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Średnie wynagrodzenie w Polsce. Prawie 4600 zł brutto w 2018 roku

205
Podziel się

O prawie 700 zł brutto mniej zarabiał w 2018 roku przeciętny Polak w porównaniu ze średnim wynagrodzeniem w średnich i dużych firmach na koniec ubiegłego roku. Na rękę wychodziło niecałe 3300 zł.

Rok 2018 upłynął na wzroście płac.
Rok 2018 upłynął na wzroście płac. (iStock.com, Kasparas Zube)
bDIETJaZ

Główny Urząd Statystyczny podsumował 2018 rok pod względem zarobków. W przeciwieństwie do danych publikowanych co miesiąc, tym razem uwzględnił nie tylko firmy zatrudniające co najmniej 9 osób, ale także pracowników z mniejszych podmiotów. Okazuje się, że wynagrodzenia są wyraźnie niższe.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej - jak określa to GUS - w 2018 roku wyniosło średnio 4585,03 zł brutto. Jednocześnie w sektorze przedsiębiorstw średnia w skali roku płaca wyniosła ponad 4834 zł brutto. Różnica to więc blisko 250 zł.

bDIETJbb

Kwota 4585,03 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę przeciętnego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce blisko 3261 zł.

628 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 356 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 339 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

bDIETJbh

Realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w stosunku do całego 2017 roku wyniósł 5,3 proc. Widać pod ty względem przyspieszenie z 3,4 proc. odnotowanych w latach 2016-2017.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIETJbC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(205)
Astorium
2 lata temu
Nie wazne jest co umiesz czy tytul zrobiony po znajomosci na PL uczelniach. Wazne, ze znasz tego czy owego cwaniaka ktory placi Ci grube dziesiatki tysięcy co miesiac a w tym samym czasie inni dostaja najnizszą krajową. Wilkomen aus Polen
Artur
2 lata temu
Jestem nauczycielem mianowanym, 32 lata stażu na konto wpływa 2440,60
Cyrk
2 lata temu
I teraz się zacznie stękanie: "nie znam nikogo kto tyle zarabia" - ja nie znam nikogo kto tyle nie zarabia. To ma być dowód na coś albo przeciwko czemuś? "prezes zarabia 30 tys., a 9 robotników po 1800 i razem średnio zarabiają 4600" - bo jak powszechnie wiadomo na 1 prezesa przypada 9 robotników, itd... Czemuś biedny? Boś głupi...
bDIETJbD
Plikop
2 lata temu
Moi drodzy granice są otwarte nie ma na co czekac tu nigdy lepiej nie będzie. Kraj na tzw. wiecznym dorobku w pogoni za zachodnimi warunkami.
Mrowkolew
2 lata temu
Wiecie tutaj jesli chodzi o IT to nic powyzej afmininistracji i dbania o infrsdtrukture nie ma racji bytu. Na moje pytanie o TensorFlowa znajomi rozkladają dlonie czekając raczej na esencjonalne info z mojej strony. Tylko prosty przyklad.
...
Następna strona