Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Kolejny rekord wynagrodzeń. W styczniu były o 300 zł wyższe

116
Podziel się

Rynek pracy nie ma zamiaru spowalniać. Wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wzrosła w styczniu o średnio 311 zł brutto w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał w piątek GUS. Bardzo dobre są statystyki zatrudnienia.

Płace w styczniu wzrosły o 311 zł brutto według GUS. Na rękę zostaje nam z tego 217 zł
Płace w styczniu wzrosły o 311 zł brutto według GUS. Na rękę zostaje nam z tego 217 zł (skeeze/CC0 Public Domain/pixabay)
bErnrwAB

W porównaniu z grudniem płaca styczniowa może nie wyglądać rewelacyjnie, ale grudzień co roku jest najlepszy pod tym względem. Wszelkie dodatki świąteczne podwyższają statystyki. Styczeń jest uboższy o dodatki, więc i płaca wydaje się niższa miesiąc do miesiąca. Ale nie jeśli porówna się ze styczniem poprzedniego roku.

Jak podał GUS, płace w przedsiębiorstwach zatrudniających 10 pracowników i więcej, wynosiły w styczniu b.r. 4 588,58 zł brutto miesięcznie, czyli 3 264 zł na rękę. To o 7,3 proc. więcej niż rok wcześniej, czyli odpowiednio o 311 zł brutto i 217 zł netto więcej.

bErnrwAD

Proszę się jednak nie niepokoić, jeśli zarabiacie mniej niż podana średnia. Według wyliczeń GUS powyżej przeciętnego wynagrodzenia zarabia zaledwie 33,8 proc. społeczeństwa - po prostu przeciętną płacę zawyżają ci najbogatsi. Dwie trzecie ludzi musi się zadowolić płacą niższą.

Zobacz także: Zobacz też: Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat

bErnrwAJ

Co więcej, powyższe dane dotyczą 6,1 mln pracowników zatrudnionych w firmach, które zatrudniają 10 i więcej osób. Tam średnie zarobki są wyższe niż w pozostałej części gospodarki. Różnica wynosiła w ostatnim kwartale ub.r. 11 proc.

Dane za styczeń są nawet nieco lepsze, niż prognozowali ekonomiści. Dwunastu analityków ankietowanych przez agencję ISBnews typowało wzrost wynagrodzeń o średnio 7,03 proc. Największy pesymista typował 6,2 proc. wzrostu rdr, a największy optymista 7,7 proc. Dane były więc bliższe ocenie ekonomistów w "różowych okularach".

- Dzisiejsze dane wskazują na narastanie presji płacowej - komentują analitycy Banku Millennium. - W kierunku spowolnienia dynamiki płac oddziaływała w styczniu niższa niż przed rokiem skala podwyższenia płacy minimalnej, a także oczekiwany wolniejszy wzrost wynagrodzeń w sektorze górniczym, po wzroście w grudniu ub. roku o ponad 20,0 proc. rdr.

- Realny fundusz płac w styczniu wzrósł o 9,2 proc. rdr (9,8 proc. rdr w grudniu oraz 9,3 proc. rdr w 4 kwartale 2017) - podali analitycy PKO BP w komentarzu. - Utrzymujący się wysoki wzrost funduszu płac (w tym przypadku wynik też jest „sztucznie” zaniżony przez zmianę próby) wspiera wzrost konsumpcji mimo wygasania pozytywnego wpływu programu 500+ na konsumpcję. Przewidujemy, że w 2018 dynamika konsumpcji ponownie przekroczy 4 proc. - dodali.

bErnrwAK

Ile płaci pracodawca, a ile dostaje Kowalski?

Kwota 4 588,58 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Tak naprawdę pracodawca płaci jednak dużo więcej, bo 5 534,29 zł i to jest... prawdziwa kwota brutto, a nie formalna, „urzędowa”.

Ta wartość obejmuje składki ZUS po stronie pracodawcy, czyli łącznie 946 zł miesięcznie w styczniu oraz składki i podatki po stronie pracownika, czyli 1 324 zł. Wszystkie te obowiązkowe obciążenia wyniosły w styczniu 2 270 zł miesięcznie, czyli 41 proc. kwoty płaconej przez pracodawcę na nasze wynagrodzenie. Z 5 534 zł faktycznej wypłaty do przeciętnego Kowalskiego dociera w ten sposób już zaledwie 3 264 zł.

Zatrudnienie wystrzeliło w górę

Wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało 6 186,6 tys. osób., czyli o aż 3,8 proc. więcej niż rok wcześniej (o 226,6 tys. osób). To bardzo dobry wskaźnik.

bErnrwAL

Dwunastu ankietowanych przez ISBNews analityków spodziewało się, że wzrost zatrudnienia sięgnął w styczniu 2,8-4,8 proc. w sektorze przedsiębiorstw, przy średniej na poziomie 3,72 proc.

W grudniu 2017 r. zatrudnienie rosło szybciej, bo o 4,6 proc. rdr. Dane są jednak i tak bardzo dobre, bliskie oczekiwań optymistycznie nastawionych ekonomistów.

Co ciekawe, zatrudnienie rośnie przy pogarszających się statystykach bezrobocia. Według wstępnych wyliczeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w styczniu bez pracy było 6,9 proc. Polaków, a więc około 1,13 mln osób. Bezrobocie wzrosło o 52,9 tys. osób w porównaniu z grudniem.

bErnrwAM

Zestawienie tych danych - wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach i wzrostu bezrobocia - może oznaczać zwolnienia w małych przedsiębiorstwach, lub wejście na rynek fali nowych ludzi na rynku pracy. Analitycy PKO BP wskazują jednak na coroczną zmianę bazy ankietowanych przez GUS firm.

- Mimo iż styczniowe dane tradycyjnie są zaburzone przez coroczną zmianę próby ankietowanych firm (stąd „sztuczny” spadek dynamiki zatrudnienia), silny wzrostowy trend popytu na pracę pozostaje wg nas bez zmian - podano w komentarzu PKO BP. - Popyt na pracę jest nadal mocny, spójnie z obserwowaną ostatnio wysoką dynamiką inwestycji - dodano.

- Dzisiejsze dane wskazują na kontynuację silnego popytu na pracę na początku roku - podali analitycy Banku Millennium. - Przy nasilających się ograniczeniach podaży pracy, potencjał wzrostów dynamiki zatrudnienia jest ograniczony - dodali. Oni też wskazują na potencjalny efekt zmiany próby statystycznej przez GUS.

bErnrwBe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
St
3 lata temu
To pewnie moja podwyżka o 30 groszy na godzinę miała taki wpływ na statystyki bardzo przepraszam.
fda
3 lata temu
wszystko to dziwne bo ja od 6 lat ani złotówki wiecej nie dostałem!!
dario2711
3 lata temu
nie wiem skąd maja te dane ze wzrasta pensja....nie wiem, bynajmniej u mnie jest ta sama od wielu lat,nie dostsje 3200zl na reke a ceny zywnosci i oplat oczywiscie widzę ze wzrosly gdy mi ubywa wiecej pieniedzy z portfela, ale GUS wszystkich wklada do jednego wora
bErnrwBf
siwy
3 lata temu
A ceny zycia przypadkiem niewzrosly
S jan
3 lata temu
No napewno wzrosło A to za przyczyną NIELEGALNIE WYPŁACONYCH premi tym przy KORYCIE
...
Następna strona