Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Padł rekord. Średnie wynagrodzenie blisko 5 tysięcy złotych

288
Podziel się

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze statystyki dotyczące rynku pracy.

Najnowsze wyniki muszą cieszyć minister Rafalską odpowiedzialną za rynek pracy i premiera Morawieckiego.
Najnowsze wyniki muszą cieszyć minister Rafalską odpowiedzialną za rynek pracy i premiera Morawieckiego. (east news/ Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDIKIhTp

Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było. Przeciętna wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wyniosła w grudniu 4 973,73 zł brutto, a więc na rękę około 3 531 zł - podał właśnie GUS. Poprzedni rekordowy wynik sprzed roku był niższy aż o 338 zł brutto.

Jak co roku grudzień jest miesiącem, w którym statystyki wynagrodzeń idą bardzo mocno w górę. W firmach zatrudniających co najmniej 10 osób średnia pensja wyniosła 4 973,73 zł brutto, a więc o 7,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dane te są nawet nieco lepsze niż prognozowali ekonomiści. Czternastu analityków ankietowanych przez agencję ISBnews typowało wzrost wynagrodzeń o średnio 7,12 proc. Poszczególne typowania ekspertów różniły się jednak znacząco. Najwięksi pesymiści obstawiali przyrost płac o 5,8 proc., a najwięksi optymiści o 8,5 proc.

bDIKIhTr

Padł więc nowy rekord wynagrodzeń. Poprzedni obowiązywał od grudnia 2016 roku, gdy GUS odnotował w statystykach 4 635,77 zł brutto.

Jeszcze 3 lata temu średnia była poniżej 4 tys. zł. Po raz pierwszy barierę 3 tys. przekroczyła w 2006 roku. Oczywiście też na koniec roku.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat

Czemu akurat w grudniu statystyki są tak dobre? Na ten miesiąc przypadają m.in. wypłaty premii i do wynagrodzenia doliczane są inne świąteczne bonusy, które zawyżają statystykę.

bDIKIhTx

Warto podkreślić, że jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to zapewne styczniowe dane o wynagrodzeniach pokażą wyraźny spadek w okolice wyniku z listopada.

Kwota 4 973,73 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniejsza kwota. Na rękę przeciętnego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce dokładnie 3 531,56 zł.

681,91 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 386,26 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 374 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

Zobacz także: Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo
bDIKIhTy

Należy wyraźnie podkreślić, że publikowane dane dotyczą pracowników średnich i dużych firm, zatrudniających 9 i więcej pracowników. Dotyczy to około 6 mln ludzi. Jest jeszcze ogromna grupa, około 4 mln pracowników, którzy są w małych firmach lub jednoosobowo prowadzą działalność gospodarczą. Tu średnie zarobki są dużo niższe. W poprzednich miesiącach nie przekraczały 3000 zł brutto.

Wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało o 4,6 proc. więcej osób niż rok wcześniej. Mowa dokładniej o 6 mln 65 tys. pracowników.

Rośnie zatrudnienie i maleje bezrobocie w kraju. Według wstępnych wyliczeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w grudniu bez pracy było 6,6 proc. Polaków, a więc około 1,08 mln osób. Równie dobrych statystyk nie było od 1991 roku.

bDIKIhTS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(288)
emeryt
3 lata temu
Ciekawe kiedy GUS poda ogólne średnie wynagrodzenie za IV kwartał, bo jeśli przekroczy 4300 brutto, to nie będę musiał płacić abonamentu na TVPis.
wiedźma
3 lata temu
Prowadzę jednoosobową działalność. Płacę podatki zgodnie z prawem, nie oszukuję, nie kupiłam hektara ziemi, żeby okradać innych obywateli za pośrednictwem KRUS. W „nagrodę” Morawiecki od nowego roku zmniejszył moje dochody o 200 PLN miesięcznie: 100 PLN w formie podwyżki haraczu ZUS i drugie 100 PLN na podwyżkę kosztów księgowości (dotychczas prowadziłam ją sama, teraz z powodu JPK muszę wynająć księgową). To są pieniądze, których zabraknie mi na pomoc medyczną, bo mimo rzekomych nadwyżek w budżecie Morawiecki likwiduje publiczną służbę zdrowia, więc za każdą wizytę u lekarza muszę płacić 150-200 PLN. Morawieckiemu i jego bandzie życzę, żeby zmarli jak najprędzej, ale za to w męczarniach, a wcześniej musieli oglądać, jak umierają ich bachory wypasione na kradzionym.
olo
3 lata temu
Skuszony ogłoszeniem pod tytułem atrakcyjne wynagrodzenie dzwoniłem godzinę temu do firmy i proszę 1500 zł plus do 200 zł premi. Uprzedziłem matkę zagorzałą zwolenniczkę dobrej zmiany że jak mi włączy na wiadomości i inne propagandówki to się pozbędzie telewizora. A ja na drugi nie dam bo nie mam .
bDIKIhTT
polio
3 lata temu
ciekawe że przy wyliczaniu średniej nie bierze się pod uwagę mikroprzedsiębiorców, a składka ZUS dla tych mikrusów, wynika ze średniej która nie uwzględnia ich zarobków. Rząd który to wymyślił, oraz kolejne które tego nie zmieniają, muszą strasznie nienawidzieć najmniejszych przedsiębiorców .
ZK590
3 lata temu
W Małopolsce na budowie dalej 12 zł/h i nic nie wskazuje, żeby miało się zmienić.
...
Następna strona