Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Bezrobocie w Polsce wzrosło. Przybyło ponad 50 tys. osób bez pracy

145
Podziel się:

Jak przekonuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, mimo skoku bezrobocia, to i tak dobry wynik.

- Według naszych szacunków w styczniu bezrobocie wzrosło o 0,3 pkt proc. – mówiła minister Elżbieta Rafalska.
- Według naszych szacunków w styczniu bezrobocie wzrosło o 0,3 pkt proc. – mówiła minister Elżbieta Rafalska. (S/Polska Press)

Do 6,9 proc. wrosła stopa bezrobocia - wynika z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za styczeń. Jak przekonuje szefowa resortu, to i tak bardzo dobry wynik.

- Tym razem nie zaczniemy tak jak zwykle, że mamy kolejny miesiąc spadku bezrobocia. Mamy bowiem wzrost bezrobocia. Według szacunków naszego resortu wzrosło ono o 0,3 pkt proc. – powiedziała minister Elżbieta Rafalska na środowym briefingu prasowym.

W sumie na rynku bez pracy pozostaje więc 1,134 mln osób. To oznacza, że pracy nie ma o 52,9 tys. więcej niż miesiąc temu. Ministerstwo przypomina jednak, że rok temu ten wzrost był większy i wyniósł 62 tys.

- Niezależnie od tego wzrostu bezrobocia, jest to i tak rekordowo dobry styczeń – zaznaczyła Rafalska.

Jak tłumaczyła, styczeń jest zwykle miesiącem, w którym bezrobocie rośnie. - Kończą się w tym czasie prace sezonowe i formy aktywizacji osób bezrobotnych, a nie zawsze zdążyły jeszcze ruszyć nowe propozycje - wyliczała.

Bezrobocie na poziomie 6,9 proc. to i tak powód do zadowolenia. Jak przypomina resort pracy, to najlepszy wynik od 1992 roku.

Zobacz także: Pracy bez Facebooka nie znajdziesz:

To oczywiście średnia dla całego kraju. W zależności od województwa sytuacja bywa gorsza lub lepsza. Na mapie bezrobocia widać ogólny podział pod tym względem na Polskę A i B - o czym pisaliśmy w money.pl. Zdecydowanie łatwiej o pracę na zachodzie, a trudniej na wschodzie. Wyjątkami jest województwo mazowieckie, za sprawą Warszawy (która "zasysa" pracowników innym miastom województwa), i zachodniopomorskie.

Resort Rafalskiej z zadowoleniem też przytacza dane o zgłoszonych przez pracodawców miejscach pracy. "Cieszy nas wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy" - napisało na Twitterze ministerstwo.

- Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wynosi obecnie 144,5 tys. 12 miesięcy temu było ich o 47 tys. mniej - przypomniała Rafalska.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(145)
Emil
6 lat temu
Pamiętajcie, że Ukraińcy, którzy mają karte Polaka mogą się zarejestrować w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Jest ich u nas 1,5-2mln. Powiedzmy, że połowa z nich ma taka kartę. Na pewno ok. 5% z tej liczby są zarejestrowani na bezrobociu. To daje jakieś dodatkowe 0,5% do skali bezrobocia w całym kraju.
Emil
6 lat temu
Ludzie w okresie letnim potrafią zarobić tyle co inni przez cały rok. Potem idą na bezrobocie aby pobrać koruniówkę lub poprostu coś dorywczo poszukać. Proste i normalne, że w zimę zawsze jest więcej bezrobocia tak było, jest i będzie.
PIS=PO
6 lat temu
PIS nie zmienił nic ze stylu PO. Nadal grzebią w gospodarce, nadal tworzą nowe urzędy, nadal podnoszą podatki i nadal zadłużają Polaków. Jakim cudem miało się poprawić? Jakim cudem ma być wzrost gospodarczy? Propaganda walczy z matematyką.
Góral nie pła...
6 lat temu
zus poszedł to ludzie zostali bez roboty nie opłaca sie ..
Pajac ministe...
6 lat temu
prace sezonowe zakonczone w styczniu to normalne ... kobieto walnij sie w ten pusty ptasi móżdzek co ty mówisz , jakie prace sezonowe koncza sie w grudniu ,styczniu ze az tak wpłyneło to na bezrobocie
...
Następna strona