Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Rekordowe ponad 5 tysięcy złotych

607
Podziel się

Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było. Przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło w grudniu 5274,95 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Daje to na rękę około 3740 zł.

Zarobki w Polsce ciągle rosną.
Zarobki w Polsce ciągle rosną. (iStock.com, muzzyco)
bDTrFmQB

Jak co roku grudzień jest miesiącem, w którym statystyki wynagrodzeń idą bardzo mocno w górę. W firmach zatrudniających co najmniej 10 osób średnia pensja wyniosła 5274,95 zł brutto. To oznacza nowy rekord. Jeszcze nigdy w statystykach GUS średnia płaca nie przekraczała 5 tys. zł brutto. Przed rokiem zabrakło do tej granicy zaledwie 27 zł.

W skali roku podwyżka wyniosła 6,1 proc. Dużo, choć poniżej średniej dynamiki z całego ubiegłego roku, a także poniżej oczekiwań. Średnia prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wskazywała na wynik na poziomie 7,34 proc. Poszczególne typowania wahały się jednak w przedziale 6,8-8,2 proc.

Choć nawet najwięksi pesymiści liczyli na większą podwyżke, nie zmienia to faktu, że padła kolejna psychologiczna granica 5 tys. zł. Jeszcze 4 lata temu średnia płaca była poniżej 4 tys. zł, a po raz pierwszy przebiła 3 tys. zł w 2006 roku.

bDTrFmQD

Czemu akurat w grudniu statystyki są tak dobre? Na ten miesiąc przypadają m.in. wypłaty premii i do wynagrodzenia doliczane są inne świąteczne bonusy, które zawyżają statystykę. Tym samym warto podkreślić, że tak dobrych statystyk nie uda się długo utrzymać. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to zapewne styczniowe dane o wynagrodzeniach pokażą wyraźny spadek w okolice wyniku z listopada, a więc około 4960 zł.

Kwota 5274,95 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę przeciętnego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce blisko 3742 zł.

bDTrFmQJ

723 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 410 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 400 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

1/3 zawodowych kierowców w Polsce zarabia ponad 6 tys. zł netto

Należy wyraźnie podkreślić, że publikowane dane dotyczą pracowników średnich i dużych firm, zatrudniających 9 i więcej pracowników. Dotyczy to około 6 mln ludzi. Jest jeszcze ogromna grupa, około 4 mln pracowników, którzy są w małych firmach lub jednoosobowo prowadzą działalność gospodarczą. Tu średnie zarobki są dużo niższe.

bDTrFmQK

Wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało o 2,8 proc. więcej osób niż rok wcześniej. Mowa dokładniej o 6 mln 232,7 tys. pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTrFmRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(607)
Bibi
2 lata temu
Klamstwo .Ta srednia to w banku glapinskiego za raporcik 1szt o komunikacji
notak
2 lata temu
kto dostał tyle na rękę? ręka w górę
PITi
2 lata temu
co miesiąc to rekordowy wzrost płac (ponoć bo mi nic nie urosło poza długami). Nawet nei wiedziałem że jestem takim milionerem, że tyle kasy zarabiam. Jutro pójdę rozkręcić aferę w moim banku. U mnie co miesiąc wpływa mniejsza kwota niż z tego artykułu wynika czyli chyba bank robi mnie w bambuko :(((
bDTrFmRf
TadeoLisVonRe...
2 lata temu
Jak zwykle kolejny coroczny raport wyciagniety z kapelusza. Natomiast aby w PL zyc a nie wegetowac potrzeba minimum 10 tysiecy EUR miesiecznie netto.
Albinka
2 lata temu
Chełm to takie miasteczko na wschodzie Polski, tutaj ludzie zarabiają 1800 - 2000 na rękę no chyba, że należą do partii to wtedy zarabiają nawet więcej co piszecie na początku -czerwoni zawsze dbają o swoich. Nawet po wyborach jak PiS wygrał dalej rządzą czerwoni niestety.
...
Następna strona