Notowania

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Rekordowe ponad 5 tysięcy złotych

Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było. Przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło w grudniu 5274,95 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Daje to na rękę około 3740 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Zarobki w Polsce ciągle rosną. (Fot: muzzyco)

Jak co roku grudzień jest miesiącem, w którym statystyki wynagrodzeń idą bardzo mocno w górę. W firmach zatrudniających co najmniej 10 osób średnia pensja wyniosła 5274,95 zł brutto. To oznacza nowy rekord. Jeszcze nigdy w statystykach GUS średnia płaca nie przekraczała 5 tys. zł brutto. Przed rokiem zabrakło do tej granicy zaledwie 27 zł.

W skali roku podwyżka wyniosła 6,1 proc. Dużo, choć poniżej średniej dynamiki z całego ubiegłego roku, a także poniżej oczekiwań. Średnia prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wskazywała na wynik na poziomie 7,34 proc. Poszczególne typowania wahały się jednak w przedziale 6,8-8,2 proc.

Choć nawet najwięksi pesymiści liczyli na większą podwyżke, nie zmienia to faktu, że padła kolejna psychologiczna granica 5 tys. zł. Jeszcze 4 lata temu średnia płaca była poniżej 4 tys. zł, a po raz pierwszy przebiła 3 tys. zł w 2006 roku.

Czemu akurat w grudniu statystyki są tak dobre? Na ten miesiąc przypadają m.in. wypłaty premii i do wynagrodzenia doliczane są inne świąteczne bonusy, które zawyżają statystykę. Tym samym warto podkreślić, że tak dobrych statystyk nie uda się długo utrzymać. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to zapewne styczniowe dane o wynagrodzeniach pokażą wyraźny spadek w okolice wyniku z listopada, a więc około 4960 zł.

Kwota 5274,95 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Na rękę przeciętnego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę wychodzi przy takiej stawce blisko 3742 zł.

723 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 410 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 400 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

1/3 zawodowych kierowców w Polsce zarabia ponad 6 tys. zł netto

Należy wyraźnie podkreślić, że publikowane dane dotyczą pracowników średnich i dużych firm, zatrudniających 9 i więcej pracowników. Dotyczy to około 6 mln ludzi. Jest jeszcze ogromna grupa, około 4 mln pracowników, którzy są w małych firmach lub jednoosobowo prowadzą działalność gospodarczą. Tu średnie zarobki są dużo niższe.

Wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało o 2,8 proc. więcej osób niż rok wcześniej. Mowa dokładniej o 6 mln 232,7 tys. pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2019

BibiKlamstwo .Ta srednia to w banku glapinskiego za raporcik 1szt o komunikacji

18-01-2019

notakkto dostał tyle na rękę? ręka w górę

18-01-2019

PITico miesiąc to rekordowy wzrost płac (ponoć bo mi nic nie urosło poza długami). Nawet nei wiedziałem że jestem takim milionerem, że tyle kasy zarabiam. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (607)