Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą

8
Podziel się:

Kodeks pracy 2019: nadchodzą poważne zmiany w kodeksie pracy. Chociaż zarobki w naszym kraju nadal stanowią tabu, już niedługo ich wysokość przestanie być tajemnicą.

Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą
Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą (Fotolia, © apops)

Kodeks pracy 2019 - nadchodzą zmiany w kodeksie

W Polsce nadal nie wiele firm decyduje się na ujawienie zarobków, które proponuje potencjalnym pracownikom w ogłoszeniu o prace. Wysokość wynagrodzenia stanowi tabu o to nie tylko podczas procesów rekrutacyjnych. Pracownicy nie poruszają tego tematu, między innymi dlatego, że to właśnie pracodawcy zobowiązują ich do utrzymywania wysokości zarobków w tajemnicy. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie sytuacja się zmieni. W sejmie pojawił się już projekt zmieniający kodeks pracy. Jeżeli wszedłby w życie wprowadziłby jawność wynagrodzeń.

Kodeks 2019 – zarobki nie będą tajemnicą

Według proponowanych zmian pracodawca w ofercie pracy musiałby podać dokładną kwotę brutto podstawowego wynagrodzenia albo widełki pracy w zależności od stanowiska. Jeżeli proponowane zarobki podlegają negocjacji, ta informacja także powinna być zawarta w ogłoszeniu. W sytuacji, gdy pracodawca podaje minimalną kwotę wynagrodzenia zasadniczego, nie może być ona niższa od minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę. Za nieprzestrzeganie ustawy mają być przewidziane kary w wysokości od 1000 do 30000 zł dla pracodawców, którzy podpisaliby umowy z wynagrodzeniem mniejszym niż określone w opublikowanym ogłoszeniu lub z pracownikiem, który w ogłoszeniu nie mógł zapoznać się z informacją dotyczącą zarobków. Należy podkreślić, że to właśnie w Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów UE wysokość wynagrodzenia wciąż stanowi tabu. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, zobowiązanie pracodawców do ujawnienia proponowanych zarobków, przyniosłoby korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Byłoby to skuteczną bronią przypadkami dyskryminacji płacowej. Ponad to poprawiłoby wydajność procesów rekrutacyjnych. Zainteresowani daną pracą, znając widełki finansowe będą wybierali jedynie atrakcyjne dla siebie oferty zarówno pod względem pełnionej funkcji jak i płacy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Lublin
5 lata temu
Zarobki pracowników powinny być procentowo uzależnione od dochodu firmy.Nie powinno być tak ,że pracownik pada na twarz ,żeby zarobić 2000zł a prezesi opływają w majątki.
Piłat
5 lata temu
NO,NARESZCIE ,BO TERAZ KOLESIE,ZNAJOMI I RODZINA PRACODAWCY CHOĆ WYKONUJĄC TĄ SAMĄ PRACE NIŻ "OBCY" LUDZIE DOSTAJĄ LEPSZE PŁACE...I OCZYWIŚCIE CICHO SZA,ŻEBY INNI SIE NIE DOWIEDZIELI,BO POLECĄ PO PODWYŻKĘ.
Gość
5 lata temu
Moim zdaniem na zysk firmy ryją pracownicy. Uważam że w spółkach skarbu państwa zarobki prezesów i zarządów powinny być nie większe niż 3 pensje pracownicze. Nadwyżki na rozwój firmy i nowe technologie.
stary Polak
5 lata temu
ujawnienie płac wszystkich? jestem za. tylko czy nie będzie tak że jak specjaliści zobaczą ile zarabiają "specjaliści" to zacznie się totalny sabotaż?
BBC
5 lata temu
O Boże, nareszcie. Płace pociotków ujrzą światło dzienne.