Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ceny prądu 2024. Do URE trafiły wnioski od czterech sprzedawców

46
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe dotyczące cen energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE poinformowała, że spłynęły one od wszystkich czterech największych tzw. sprzedawców z urzędu.

Ceny prądu 2024. Do URE trafiły wnioski od czterech sprzedawców
Licznik prądu (Adobe Stock)

- Na chwilę obecną wpłynęły do nas wnioski taryfowe od czterech z pięciu największych dystrybutorów (Stoen Operator, Energa Operator, Enea Operator i Tauron Dystrybucja) oraz od wszystkich największych tzw. sprzedawców z urzędu, którzy są zobligowani do przedkładania regulatorowi taryf do zatwierdzenia (Tauron Sprzedaż, Energa Obrót, PGE Obrót i Enea) - Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Zaczynamy analizę tych wniosków. Postępowania taryfowe ruszają jak tylko poszczególne wnioski wpływają do Urzędu (co miało miejsce w przypadku pierwszych złożonych wniosków już w piątek) - dodała.
Zobacz także: Szczera rozmowa z deweloperem, który sprzedał 9 tysięcy mieszkań - Michał Sapota - Biznes Klasa #2

Najwyższy czas

We wtorek, 31 października, upływa termin składania przez przedsiębiorstwa energetyczne wniosków taryfowych dot. energii na przyszły rok.

W tym roku obowiązują wprowadzone przez rząd regulacje zamrażające ceny prądu, które zabezpieczają odbiorców w gospodarstwach domowych przed wzrostem opłat za energię, do określonych limitów zużycia.

Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, mówił we wtorek w radiu TOK FM, że bez dalszego mrożenia cen rachunek za energię w przyszłym roku może być potencjalnie wyższy o ponad 50 proc.

Jego zdaniem odmrażanie cen energii powinno być stopniowe i rozłożone w czasie. Ocenił, że przepisy w sprawie ewentualnego dalszego mrożenia cen energii powinny być przyjęte jak najszybciej, najlepiej w grudniu, ewentualnie na początku przyszłego roku.

Andrzej Domański, poseł elekt i współtwórca programu PO, mówił w poniedziałek w Polsat News, że potrzebne są działania, by wzrost cen energii nie był skokowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
no tauron
5 miesięcy temu
stara faktura cena 0,83 /kwh, nowa faktura cena 1,29 .kwh. tj wzrost o 55% ( inflacja 4 lata 40% )
Nikt
6 miesięcy temu
Oczywiście ani słowa o tym jakie stawki zaproponowały te firmy we wnioskach...Informacja co się zowie.
Tomasz
6 miesięcy temu
Ile kosztowała 1 kWh energii w roku 2021? Nieważne, nikt tego nie pamięta. W styczniu 2022 energia bez dystrybucji podrożała o 38% !!! Nikt nie płakał. Teraz będzie podobnie. Podwyżka będzie o około 18 gr /KWh a nie o 60% i ciemny lud to kupi
Energetyk
6 miesięcy temu
Może mój wpis będzie przydługi ale polecam przeczytać bo dotyczy najbliższych miesięcy. Zgodnie z rozporządzeniem UE, w całej Unii, podstawą ceny energii elektrycznej ma być cena na giełdzie towarowej energii - TGE.pl. Co 15 minut będzie wyliczana dla każdego jego cena zakupu. Czyli cena z danego kwadransa plus tzw. KC czyli koszt całkowity. Co wchodzi w skład takiego kosztu całkowitego? Certyfikaty CO2, koszty pieniądza, koszty administracyjne, akcyza i inne pierdoły. I UWAGA!!! W Polsce jest około 150 firm które mają koncesję na obrót energią. Niektóre są małe, polskie, niektóre duże międzynarodowe z dużym kapitałem. Jakie to ma znaczenie? A takie że otrzymując jedną fakturę z tzw. umową kompleksową, na jednym druku masz koszty dystrybucji i koszty energii. Każdy Operator to w rzeczywistości dwie spółki: Obrotu i Dystrybucyjna. Spółka Dystrybucyjna odpowiada za sieci i jest właścicielem linii, słupów, stacji trafo i liczników. Zarabiają na dystrybucji. Inaczej jest ze spółkami obrotu. Te wyłącznie sprzedają energię. I po zmianach, obok siebie staną firmy sprzedające energię - prywatne i polskie państwowe molochy z tysiącami spółek, spółeczek, dyrektorów, kierowników, budynków, samochodów. Będą mieć tę samą ofertę: cena z giełdy plus KC. I tak jak prywatna firma z jednym biurem wyliczy KC do 1MWh - 50 zł to TAURON, ENEA czy ENERGA, PGE będą mogli zaproponować KC na poziomie przynajmniej 500-600 zł/1MWh. I kto wtedy kupi u nich energię? A nikt. Dlatego rządy wpychają elektrownie i kopalnie do tych wydmuszek gdzie jest i pewnie będzie przechowalnia wszelkiego rodzaju matołuszów i omajtków. Przy takich przerostach zatrudnienia, dziesiątkach związków i kosmicznych kosztów, spółki obrotu nie mają najmniejszej szansy przeżyć roku. Ale może tak będzie lepiej. A na pewno będzie taniej. Więc znowu światełko w tunelu dzięki UE. Bo jak pamiętacie, omajtek z sasinem chcieli wyłączenia z tzw. obligo giełdowego. Chcieli sami ustalać ceny dla swoich. Ale mamy UE i to nie przejdzie.
obatel
6 miesięcy temu
cenzor!!!!!!!!!!!!!!!! PRZECZYTAŁEM 9 STRON WPISÓW, MÓJ BYŁ NAJBARDZIEJ NA TEMAT [rozliczenie finansowe]. I CO !!!! NIE MA MOJEGO WPISU !!!! PROSZĘ GO PUŚCIC,NIECH LUDZIE WIEDZĄ JAK SĄ OSZUKIWANI OD LAT !!!!!!!!!!
...
Następna strona