Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Ceny ropy naftowej są bardzo niespokojne. To będzie ważny tydzień dla "czarnego złota"

3
Podziel się:

Ropa naftowa WTI drożeje w poniedziałek o ponad 5 proc. po tym, jak w piątek notowania surowca spadły o blisko 13 proc. w reakcji na rynkowe obawy o nowy szczep omikron koronawirusa. Inwestorzy oceniają teraz możliwy wpływ tego wirusa na globalny popyt i ewentualne lockdowny. W tym tygodniu kartel OPEC+ zdecyduje o swojej polityce produkcyjnej na styczeń, co na pewno wpłynie na wyceny "czarnego złota".

Ceny ropy naftowej są bardzo niespokojne. To będzie ważny tydzień dla "czarnego złota"
Ceny ropy naftowej obecnie tańczą w rytm obaw o nowy wariant koronawirusa. (East News, MOHD RASFAN)
bFeKUOeZ

W piątek przez rynki przeszła fala ogólnoświatowej paniki, niewidzianej w takiej skali od początku pandemii w marcu 2020 roku. Wszystko za sprawą pojawienia się pierwszych przypadków nowej odmiany koronawirusa. Według pierwszych informacji, nowa odmiana jest wysoce zaraźliwa i może być odporna na obecnie istniejące szczepionki, chociaż nie jest jeszcze jasne, czy powoduje one gorszy przebieg choroby niż dotychczasowe odmiany.

Ceny ropy naftowej na świecie

Obecnie baryłka ropy amerykańskiej West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku ponad 71 dol., wyżej o ok. 5 proc. Z kolei Brent, który jest naszym benchmarkiem cenowym jest wyceniana na rynku w Londynie po 75,35 USD za baryłkę, wyżej o 3,49 proc.

Zobacz także: Pożar w kluczowej rafinerii ropy w Kuwejcie. Nagranie świadków
bFeKUOfb

W piątek WTI staniała o blisko 13 proc., a Brent w piątek odnotowała 7. największy spadek notowań w historii. Wszystko przez strach przed omikronem i kolejnymi możliwymi lockdownami i spadkami mobilności.

"Piątkowa wyprzedaż na rynkach ropy okazała się całkowicie przesadną reakcją" - ocenia Daniel Hynes, starszy strateg ds. surowców w Australia & New Zealand Banking Group Ltd., dodając:

Jest jeszcze za wcześnie, aby oszacować, co omikron może oznaczać dla popytu na ropę.
bFeKUOfh

Również stratedzy Goldman Sachs wskazują, że skala spadków cen ropy w ub. tygodniu wydaje się "nadmierna".

Ważny tydzień dla ropy

Zagrożenie dla rynków paliw ze strony nowego szczepu koronawirusa zostanie zapewne ocenione przez kraje kartelu OPEC+, które 1-2 grudnia rozważą, czy zwiększą dostawy ropy w styczniu 2022 roku o 400 tys. baryłek dziennie.

Sojusz organizuje wcześniej dwa spotkania techniczne, aby dać swoim komisjom więcej czasu na ocenę wpływu nowej odmiany koronawirusa na rynki. Na razie, według niektórych delegatów na to spotkanie OPEC+, sojusz jest coraz bardziej skłonny do tego, aby odstąpić od planu zwiększenia dostaw ropy o 400 tys. baryłek dziennie, co mogłoby oddalić perspektywę obniżki cen "czarnego złota".

bFeKUOfi

Grupa producentów ropy z OPEC+ - według ocen Vitol Group - prawdopodobnie przyjmie ostrożne stanowisko przy podejmowaniu w tym tygodniu decyzji, czy kontynuować planowany wzrost produkcji ropy.

"Istnieją oznaki, że popyt na ropę może słabnąć na niektórych rynkach w okresie zimowym w Azji i Europie" - mówi Mike Muller, szef Vitol Group na Azję, największej na świecie niezależnej firmy zajmującej się handlem ropą.

"Nowy szczep koronawirusa prawdopodobnie doprowadzi do odwołania większej liczby lotów w tym tygodniu" - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeKUOfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Ktoś
2 miesiące temu
Ciągła psychoza i manipulowanie ludzmi jedyne co potrafią dzisiejsi redaktorzy.
zazdradeojczy...
2 miesiące temu
Kto zyskuje na pandemii?
wniosek
2 miesiące temu
napiszcie coś o winnym Putinie