Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadają. Najmocniej staniały ziemniaki

180
Podziel się:

W skali roku ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły o około 5 proc. To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy obniżki przybierają na sile. Największe różnice są na ziemniakach oraz kukurydzy.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadają. Najmocniej staniały ziemniaki
Produkty rolne na targowiskach są w większości tańsze niż przed rokiem. (Pixabay)

W sierpniu w Polsce ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były wyższe średnio o niecałe 3 proc. Tym samym, mimo kryzysu, drożyzna w sklepach nie odpuszcza. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z produktami rolnymi, które w skupie i na targowiskach są w większości tańsze niż rok temu.

"Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, spadły w sierpniu 2020 roku zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,1 proc.), jak i w porównaniu z sierpniem 2019 (o 5,1 proc.)" - wynika z najnowszych danych GUS.

Wyraźnie widać, że pandemia znacząco zmieniła układ sił na rynku i po tym, jak przez wiele miesięcy ceny rok do roku były wyższe, od kwietnia ich dynamika jest ujemna.

Blisko 40 proc. niższe są w skupie ceny ziemniaków w porównaniu sprzed rokiem. Po około 14,5 proc. spadły ceny trzody chlewnej i drobiu. Kilkuprocentowe spadki widać też na zbożach z wyjątkiem pszenicy, która jest 3 proc. droższa.

Zobacz także: Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Warto zwrócić uwagę na dość potężne podwyżki w skupie na kukurydzy. Mowa aż o 20 proc. w skali roku. Tylko 2 proc. są wyższe stawki w skupie mleka.

Jak kształtowały się ceny konkretnych produktów rolnych? W sierpniu pszenica w skupie była po 68,40 zł za 100 kg. Na targowiskach płacono znacznie więcej - 84,97 zł. Za żyto w skupie płacono 51,15 zł zł za 100 kg. Z kolei w obrocie targowiskowym ceny spadły do 65,89 zł.

W sierpniu 100 kg ziemniaków w skupie kosztowało średnio 40,39 zł. Te same na targowiskach były po 122,80 zł.

Żywiec wołowy w skupie był wyceniany na 6,14 zł za kg, a w transakcjach targowiskowych cena wynosiła 6,79 zł/kg. W przypadku wieprzowiny w skupie obowiązywały stawki na poziomie 5,03 zł/kg, a na targowiskach 5,60 zł.

Za 100 litrów mleka w skupie płacono 133, 26 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(180)
qperNIK
3 lata temu
Rolnik we Francji, Niemczech czy Holandii dostaje takie dotacje, że choćby ten towar wyrzucił lub oddał za darmo to i tak jest do przodu. Polski rolnik ledwie dostanie na ropę do ciągnika a musi konkurować z niemal darmowym towarem z zachodu.
konsument
3 lata temu
W sklepach nic nie potaniało. Wolą wyrzucić zgniłe warzywa, owoce niż przecenić. Jabłka 4 zł/kg, gruszki 6zł/kg, seler 3.80 zł/kg, marchew 1,70 zł/kg, winogrono 8zł/kg, rodkiew peczek 2 zł, szczypiorek podobnie
O TAK
3 lata temu
OD POLSKIEGO ROLNIKA NIC NIE KUPUJEMY
jarek
3 lata temu
zapraszam z tymi tanimi płodami na miejskie osiedla i targowiska. Ludzie wszystko kupią drożej niż na skupie.
sadownik
3 lata temu
Na szczęście udało mi się doprowadzić moje gospodarstwo do takiego stanu, że w tym roku z hektara sadu zebrałem 10 kilo owoców. Nie przejmuję się już niskimi cenami skupu.
...
Następna strona