Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadają. Najmocniej staniały ziemniaki

180
Podziel się

W skali roku ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły o około 5 proc. To już trzeci miesiąc z rzędu, gdy obniżki przybierają na sile. Największe różnice są na ziemniakach oraz kukurydzy.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadają. Najmocniej staniały ziemniaki
Produkty rolne na targowiskach są w większości tańsze niż przed rokiem. (Pixabay)
bDTvfEOd

W sierpniu w Polsce ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były wyższe średnio o niecałe 3 proc. Tym samym, mimo kryzysu, drożyzna w sklepach nie odpuszcza. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z produktami rolnymi, które w skupie i na targowiskach są w większości tańsze niż rok temu.

"Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, spadły w sierpniu 2020 roku zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,1 proc.), jak i w porównaniu z sierpniem 2019 (o 5,1 proc.)" - wynika z najnowszych danych GUS.

bDTvfEOf

Wyraźnie widać, że pandemia znacząco zmieniła układ sił na rynku i po tym, jak przez wiele miesięcy ceny rok do roku były wyższe, od kwietnia ich dynamika jest ujemna.

Blisko 40 proc. niższe są w skupie ceny ziemniaków w porównaniu sprzed rokiem. Po około 14,5 proc. spadły ceny trzody chlewnej i drobiu. Kilkuprocentowe spadki widać też na zbożach z wyjątkiem pszenicy, która jest 3 proc. droższa.

Zobacz także: Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Warto zwrócić uwagę na dość potężne podwyżki w skupie na kukurydzy. Mowa aż o 20 proc. w skali roku. Tylko 2 proc. są wyższe stawki w skupie mleka.

bDTvfEOl

Jak kształtowały się ceny konkretnych produktów rolnych? W sierpniu pszenica w skupie była po 68,40 zł za 100 kg. Na targowiskach płacono znacznie więcej - 84,97 zł. Za żyto w skupie płacono 51,15 zł zł za 100 kg. Z kolei w obrocie targowiskowym ceny spadły do 65,89 zł.

W sierpniu 100 kg ziemniaków w skupie kosztowało średnio 40,39 zł. Te same na targowiskach były po 122,80 zł.

bDTvfEOm

Żywiec wołowy w skupie był wyceniany na 6,14 zł za kg, a w transakcjach targowiskowych cena wynosiła 6,79 zł/kg. W przypadku wieprzowiny w skupie obowiązywały stawki na poziomie 5,03 zł/kg, a na targowiskach 5,60 zł.

bDTvfEOn

Za 100 litrów mleka w skupie płacono 133, 26 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTvfEOG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(180)
rolnik
7 miesięcy temu
a ile potanialo w sklepach ???
Warszawiak
7 miesięcy temu
Jak nie ma kupujących to musi stanieć. W tamtym roku wywindowali ceny i połowa została z towarem nie sprzedanym.
maciek
7 miesięcy temu
Niestety, w sklepach i na targowiskach miejskich tych spadków cen nie widać. Ziemniaki, cebula, pietruszka, marchew, jak były koszmarnie drogie tak dalej są. Z tego wniosek że polska drożyzna nie wynika z wysokich kosztów produkcji rolne, tylko z nienasyconych apetytów pośredników i handlowców, windujących swoje marże.
bDTvfEOH
Myśląca
7 miesięcy temu
A w sklepach drożyzna. Polskie jabłko droższe od banana, który przejechał pól świata. Nasz kalafior w sezonie6 zł, a fasolka około 10 zł. Dla kogo te ceny nie każdy jest krezusem i kto na tym zbija kokosy jak w skupie tanizna?
Uhhh
7 miesięcy temu
Nie wiem jak wy ale ja przy cenie powyżej 5 zł przestałem kupować jabłka. Albo stanieją do normalnych poziomów albo niech sami jedzą
...
Następna strona