Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Unton
|

Nowe dane GUS. Wzrost cen nieco wyhamował

61
Podziel się

Wzrost cen w sierpniu nieco wyhamował, inflacja spadła poniżej 3,0 proc. w ujęciu rocznym. We wtorek poznaliśmy szczegółową rozpiskę GUS, pokazującą co w jakiej skali zdrożało lub staniało.

Nowe dane GUS. Wzrost cen nieco wyhamował
Wzrost cen nieco zwolnił (money.pl, Rafał Parczewski)
bDZJaHlx

Według wstępnego odczytu, podanego przez GUS dwa tygodnie temu, wzrost cen w sierpniu nieco wyhamował, inflacja spadła poniżej 3,0 proc. w ujęciu rocznym. Potwierdził to dzisiejszy finalny odczyt, zgodnie z którym średnie ceny w sierpniu były wyższe o 2,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem rok temu.

Mowa oczywiście o średnich cenach. Niektóre kategorie produktów mogą odbiegać od wskaźnika inflacji. Jednak konsumenci mogą poczuć pewną ulgę, gdyż np. w czerwcu inflacja była na wyższym poziomie i wynosiła wtedy 3,3 proc.

We wtorek poznaliśmy także szczegółową rozpiskę GUS, pokazującą co w jakiej skali zdrożało lub staniało. Usługi zdrożały o 6,6 proc., a towary znacznie mniej, bo o 1,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

bDZJaHlz
Zobacz także: Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. Ekspert: to partyzantka

W stosunku do sierpnia ubiegłego roku ceny żywności wzrosły o 3,0 proc., przy czym pieczywo, ryż czy wędliny zdrożały o ponad 8 proc., a mleko ponad 7 proc. W oczy rzuca się także wzrost cen owoców, które kosztują średnio o 18 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei warzywa były o prawie 10 proc. tańsze.

Ceny energii poszły w górę o ponad 11 proc. w ujęciu rocznym. O kilkanaście procent są też droższe usługi stomatologiczne czy fryzjerskie, co jest widoczne w danych od kilku miesięcy.

bDZJaHlF

Natomiast porównując z ubiegłym miesiącem, z danych GUS wynika, ceny średnio były w sierpniu minimalnie niższe niż w lipcu (o -0,1 proc.), a żywność staniała o 1,2 proc.

Ważną informacją dla ekonomistów, która można wyczytać z najnowszej publikacji, jest inflacja bazowa (inflacja po wyłączeniu żywności i energii), która spadła po raz pierwszy od 2018 roku.

- W najbliższych miesiącach wskaźnika CPI w Polsce utrzymywać się będzie w okolicach 3.0 proc. rok do roku i dopiero w grudniu ma szansę znaleźć się, głównie dzięki efektom statystycznym, w okolicach 2,5 proc.. Wkraczamy w okres jesienno-zimowy, gdzie droższe będą już warzywa i owoce, a w sklepach pojawią się m.in. nowe kolekcje odzieży, także z wyższymi cenami - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

bDZJaHlG

W ostatnich miesiącach Polska była jednym z krajów europejskich o najwyższym wzroście cen, wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat. W lipcu ceny w Polsce rosły ponad 9-krotnie szybciej niż średnia w strefie euro. Większe podwyżki były tylko na Węgrzech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZJaHma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Jarema
8 miesięcy temu
Przydzie czas , że RPP i Glapiński odpowiedzą za swoje działania .
Kalima
8 miesięcy temu
Same nieruchomości znowu zdrożały o 10% . To są już absurdy ,zmowy cenowe i nikt tego nie kontroluje .
okooo
8 miesięcy temu
Już i tak wszystko zdrożało wystarczająco. Ceny prawie europejskie a zarobki jak w Mołdawii
bDZJaHmb
Kamila
8 miesięcy temu
No cóż , są kłamstwa , wielkie kłamstwa i są dane GUS .
Maćko
8 miesięcy temu
W Carrefour w Polsce kawa Lavazza ORO w puszce widziałem za 25PLN, a na stronie Carrefour Francja za dokładnie tę samą kawę życzą sobie 3 Euro. Myślę, że takich przykładów można znaleźć dziesiątki. Doją nas równo.
...
Następna strona