Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ceny w Polsce rosną. Inflacja w marcu wyraźnie przyspieszyła

186
Podziel się:

W marcu ceny były o 0,3 proc. wyższe niż w lutym i o 1,7 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Po zaskakującym zjeździe inflacji w styczniu, dwa ostatnie miesiące przyniosły odbicie, zapowiadające drożyznę.

Ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe.
Ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe. (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

Każdy, kto regularnie robi zakupy, widzi, że ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe. Z inflacją mamy bowiem do czynienia od końca 2016 roku. Jeszcze na początku roku podwyżki były względnie niskie, ale luty i marzec przyniosły przyspieszenie. Dynamika wzrostu cen w dwa miesiące podwoiła się.

Z najnowszych danych GUS wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły średnio o 1,7 proc. w porównaniu z marcem 2018. Analogiczny wskaźnik inflacji w lutym wyniósł 1,2 proc., a w styczniu zaskoczył ekonomistów spadkiem do 0,7 proc.

Skala podwyżki cen okazała się lekkim zaskoczeniem dla ekonomistów. Spodziewali się zwyżki na poziomie 1,6 proc. A na tym najprawdopodobniej się nie skończy. Prognozują systematyczny wzrost inflacji w całym roku. Z szacunków Santandera wynika, że na koniec roku może sięgnąć 2,2 proc.

W 2019 ceny paliw wzrosną. "Nie ma możliwości, żeby koncerny nowy podatek wzięły na siebie"

"Stopniowemu wzrostowi inflacji bazowej będą sprzyjały wciąż szybko rosnące koszty płacowe (krajowe zasoby pracy praktycznie na wyczerpaniu, a napływ imigrantów wydaje się spowalniać), wysoka dynamika konsumpcji i narastające oczekiwania inflacyjne" - wynika z ostatnich prognoz Santandera.

Według analogicznego raportu PKO BP inflacja do poziomu 2 proc. może wzrosnąć już w drugim kwartale.

Po raz ostatni inflacja w Polsce przekraczała 2 proc. w grudniu 2017 roku.

Jak podkreśla GUS, piątkowa publikacja ma charakter wstępny i statystyki dotyczące inflacji w marcu mogą się jeszcze zmienić. Ostateczne dane będą znane dopiero za około dwa tygodnie. Wtedy też dowiemy się, jak zmieniły się ceny poszczególnych towarów i usług.

Obecnie wiadomo tylko tyle, że ogółem ceny żywnościw miesiąc zdrożały o 0,4 proc. i w rok o 2,6 proc. O 0,5 proc. więcej niż w lutym trzeba zapłacić za paliwa i o 7,3 proc. w skali roku.

W lutym największe znaczenie miały podwyżki żywności o 2,2 proc. w skali roku oraz transportu (m.in. przez paliwa) o 2,5 proc. W ciągu dwunastu miesięcy ubrania i buty potaniały za to średnio o 3,2 proc. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(186)
Ppppp
5 lata temu
7 zł za litr paliwa nie pamiętam, ale cenę 156$ za baryłkę to prędzej.Dziś 58$ a cena 5,30, jakoś prezesa z kanistrem nie widzę na konferencjach
Ależ
5 lata temu
Coraz trudniej ukrywać inflację. Ceny rosną praktycznie po każdych kolejnych zakupach. Widać to na targowiskach i duzych marketach. Cena jaką płacimy za rozdawnictwo jest wysoka, coraz wyższa. No cóż. Ciemność widzę ciemność.
wtf
5 lata temu
Kto trzyma pieniądze w Polsce i w złotych?!
wtf
5 lata temu
Tym się kończy zalewanie rynku drukowanymi non stop pieniędzmi, wszystko by żoliborski fuhrerek utrzymał władzę
antypis
5 lata temu
dane gus nie są wiarygodne, są manipulowane na zlecenie pis
...
Następna strona