Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ceny mieszkań rosną, ale nie wszędzie. Największe wzrosty są w Krakowie i Szczecinie

82
Podziel się:

Inwestujesz w mieszkanie? Zobacz, gdzie możesz stracić, a gdzie ceny nadal rosną.

Ciągle w Warszawie ceny mieszkań są zdecydowanie największe.
Ciągle w Warszawie ceny mieszkań są zdecydowanie największe. (Money.pl, Damian Słomski)
bEKsVYol

Nowe mieszkania od deweloperów rozchodzą się jak świeże bułeczki. Duży popyt przy ograniczonej liczbie oddawanych lokali, a także wzrost kosztów budowy przekładają się na systematyczne podwyżki cen. Według różnych raportów sporządzanych przez NBP i prywatne firmy w Polsce mieszkania drożeją w tempie kilku procent w skali roku.

Statystyki wyglądają mniej jednoznacznie, jeśli przejrzymy ceny z ofert w poszczególnych miastach i dodatkowo sprawdzimy, po jakich cenach ostatecznie kupowane są lokale. Okazuje się bowiem, że w wielu dużych, wojewódzkich miastach na koniec 2018 roku metr kwadratowy kosztował tyle samo lub nawet mniej niż rok wcześniej.

bEKsVYon

Tańsze mieszkania

Z obszernego raportu PKO BP dotyczącego rynku nieruchomości wynika, że na ceny mieszkań na rynku pierwotnym nie mogą narzekać mieszkańcy Opola. Na koniec ubiegłego roku średnia cena metra kwadratowego wynosiła 4250 zł. To o ponad 200 zł mniej niż na koniec 2017 roku. Obniżka sięga więc prawie 5 proc.

Zobacz także: Mieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

Warto zauważyć, że w tym samym czasie cena ofertowa wzrosła o 1,2 proc. Jednak ze względu na możliwość negocjowania cen, później są one niższe. Widać więc, że deweloperzy chcieli podnieść ceny, ale nie mieli siły przebicia.

bEKsVYot

Około 3 proc. taniej jest też w Lublinie i Białymstoku. Za metr kwadratowy trzeba tam zapłacić odpowiednio 4972 i 4706 zł, a więc o blisko 150 zł mniej niż rok wcześniej.

Tu również deweloperzy oferowali znacząco wyższe ceny, ale nie udało im się ich utrzymać, jeśli w ogóle chcieli marzyć o sprzedaży mieszkań.

bEKsVYou

Również w Katowicach jest taniej. Zaledwie o kilka złotych na metrze, ale jednak. Około 60 zł mniej za metr płaci się w Rzeszowie, a jedynie 25 zł więcej w Olsztynie. Niewiele ponad 1 proc. drożej jest w Poznaniu.

Szalone wzrosty cen

Skąd więc średnia krajowa, która wskazuje na systematyczny wzrost cen mieszkań? Stąd, że w kilku dużych miastach w ostatnich 12 miesiącach doszło wręcz do gigantycznych podwyżek. Zgodnie z danymi PKO BP w trzech przypadkach dynamika wzrostu jest dwucyfrowa.

bEKsVYov

W przypadku Krakowa cena metra kwadratowego w 2018 roku skoczyła średnio o 18 proc. To prawie tysiąc złotych różnicy. Jeszcze rok temu stawka nie przekraczała 5900 zł, a teraz sięga prawie 7000 zł. Przy mieszkaniu o wielkości 50 metrów kwadratowych do zapłaty jest średnio o 54 tys. zł więcej. Takie mieszkanie kosztuje pod Wawelem blisko 350 tys. zł.

Ponad 600 zł więcej trzeba zapłacić za metr kwadratowy w Szczecinie. To aż o 14 proc. więcej niż przed rokiem. W Łodzi przebitka to blisko 500 zł, czyli o 10 proc.

Aż tak rosnącej drożyzny nie ma Warszawie, ale oczywiście to stolica jest zdecydowanie najdroższa. Ceny dojechały już do 7635 zł wobec niecałych 7300 zł na koniec 2017 roku. Jeszcze dekadę temu stawki poniżej 6000 zł.

bEKsVYow

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKsVYoO
nieruchomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
abc
2 lata temu
Ludzie nie dajcie się nabrać, że nieruchomości zabezpieczą wasze oszczędności, nic bardziej mylnego. Oni chcą w Was wywołać określone emocje, żeby wam sprzedaż nieruchomości po zawyżonych cenach. Planowana jest wprowadzenie ustawy regulującej rynek wynajmu krótko terminowego, ponieważ była to bardzo duża konkurencja dla Hoteli. Ilość mieszkań na wynajem długoterminowy gwałtownie wzrośnie, a co za tym idzie rentowność z najmu. Jak kupicie teraz to prawdopodobnie nie odrobicie już strat. Lokaty w przyszłości będą lepiej oprocentowane, bo inaczej kapitał ucieknie do innych krajów, tak już się powoli dzieje, dlatego będzie konieczne podniesienie stóp % tak jak to było po kryzysie w 2008. Wstrzymajcie się teraz z zakupami a zobaczycie że ceny spadną. Odwagi, nie dajcie się nabijać w butelkę, tym którzy chcą wyrwać od was ostatni grosz.
Kate
3 lata temu
Nie wiem skąd te ceny, chyba że chodzi o okres w którym oddano inwestycję do użytku. W Szczecinie od końca 2018 za 1 m2 ceny sięgają 6-7 tys zł. Rzadkością jest cena 5500 zł
Rocco
3 lata temu
Chciwość zeżre deweloperów i bankierów.
bEKsVYoP
p0rn0l@b!@#
3 lata temu
W Warszawie 7600zł ? Czy to chodzi o najniższP1G
kasia
3 lata temu
Cieszę się, że mieszkam w Bydgoszczy, ceny mieszkań są tu trochę niższe, więc mogę kupić większe mieszkanie, na lepszym osiedlu. Ze swojego jestem bardzo zadowolona, a kupiłam je na osiedlu Dębowa Ostoja, które budował deweloper RED Co.
...
Następna strona