Notowania

najem
21.04.2019 07:50

Ceny wynajmowanych mieszkań ciągle rosną. Najdrożej w Warszawie, ale to nie tam wzrost był największy

Rosnące ceny mieszkań na rynku skutecznie przysłaniają inny problem - wzrost cen najmu. Ten trend dotyka studentów, młodych pracowników bez własnego mieszkania czy imigrantów zarobkowych. Jak wynika z analizy ekspertów portalu Rynekpierwotny.pl, podwyżki sięgały nawet 23 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny mieszkań na wynajem rosną błyskawicznie (Fot: MICHAL KOSC/REPORTER)

Mieszkanie jedno-, dwu- i trzypokojowe - to je najczęściej znajdziemy na rynku najmu i właśnie takie lokale uwzględnili eksperci w analizie tempa zmian czynszów w siedmiu największych polskich metropoliach. Zaskoczeniem nie jest fakt, że najdroższa pozostaje Warszawa, choć to nie ona lideruje w podwyżkach.

Ciągle w Warszawie ceny mieszkań są zdecydowanie największe.
Ceny mieszkań rosną, ale nie wszędzie. Największe wzrosty są w Krakowie i Szczecinie

Najszybciej bowiem rosły w okresie IV kwartał 2017 - IV kwartał 2018 ceny najmu największych mieszkań w Poznaniu - sięgnęła niemal 23 proc. Znacznie rosły także ceny najmu najmniejszych mieszkań w Gdańsku. Wzrosty przekraczające 10 proc. we wszystkich kategoriach odnotowano w Łodzi.

(RynekPierwotny.pl)
Dynamika zmian ceny najmu mieszkań (Fot: Rynek Pierwotny)

Dane zebrane w tabeli prezentują jedynie czynsze stanowiące wynagrodzenie dla wynajmującego. Najemca do tych kosztów musi jeszcze doliczyć m.in. opłaty za media i opłaty eksploatacyjne na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Oglądaj też: Jak zacząć zarabiać na nieruchomościach. Zapytaliśmy ekspertki

Jak wyjaśnia w swojej analizie Andrzej Prajsnar, ekspert portalu Rynekpierwotny.pl, największe wahania roczne były widoczne w przypadku mieszka trzypokojowych, co mogło wynikać z najmniejszej próby statystycznej. Z tego względu po uśrednieniu wyników dla wszystkich typów mieszkań, okazuje się, że najszybciej ceny rosły w Łodzi.

 • Łódź - wzrost o 13,3%
 • Poznań - wzrost o 8,9%
 • Gdańsk - wzrost o 8,3%
 • Warszawa - wzrost o 5,4%
 • Wrocław - wzrost o 4,7%
 • Kraków - wzrost o 4,0%
 • Katowice - wzrost o 1,9%

Tempo wzrostu w łodzi może wynikać z pojawieniem się o wiele większej liczby imigrantów zarobkowych, ale to nie jedyny czynnik, który w 2018 r. zwiększał koszty wynajmu mieszkań na terenie dużych polskich miast. W tym kontekście warto również wspomnieć o zmianach płacowych. Dane GUS-u wskazują, że w 2018 r. przeciętne wynagrodzenie z sektora przedsiębiorstw zmieniło się następująco (względem 2017 r.):

 • Łódź - wzrost o 7,2%
 • Katowice - wzrost o 6,9%
 • Kraków - wzrost o 6,2%
 • Warszawa - wzrost o 6,1%
 • Poznań - wzrost o 5,8%
 • Wrocław - wzrost o 5,5%
 • Gdańsk - wzrost o 2,9%

W wypadku wzrostu wynagrodzeń mamy do czynienia ze swoistym sprzężeniem zwrotnym - czynsze rosną, gdy rośnie cena 1 m kw. mieszkania. Wynajmujący mogą proponować wyższy czynsz, ponieważ alternatywa, czyli zakup mieszkania staje się droższy. Większy czynsz kompensuje również właścicielowi lokalu brak możliwości zyskownej odsprzedaży aktualnie wynajmowanego mieszkania lub większy wydatek związany z niedawnym zakupem takiego "M".

Analiza została przeprowadzona w oparciu o dane danych Centrum AMRON.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
rynekpierwotny.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2019

mojnickKolejny naganiacz!!!Ludzie kupujcie mieszkania od dewelopera ,na kredyt w banku!!Kto nie kupił mieszkania na wynajem ,ten przegrał życie.Rzeczywistość … Czytaj całość

21-04-2019

Wesołych Świątto dobrze, że Polacy mają coraz więcej pieniędzy i już nie słyszą złodziejskiego bełkotu "pinindzy nima i ni bendzie"

21-04-2019

U777Propaganda jak za komuny

Rozwiń komentarze (52)