Notowania

zdrowie
29.01.2020 20:42

Chiński koronawirus. GIS: "polska grypa przynosi więcej negatywnych skutków"

- Sytuacja jest poważna dla mieszkańców Chin. My musimy dmuchać na zimne, aby nie mieć sytuacji podobnej do tej, która wydarzyła się w Chinach - mówi Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Komisja Europejska uruchomiła Mechanizm Obronności Ludności w zw. z koronawirusem. (Fot: BARTOSZ KRUPA)

W Europie Niemcy potwierdziły cztery przypadki zarażenia nowym typem koronawirusa a Francja trzy. Tymczasem Komisja Europejska uruchomiła Mechanizm Obronności Ludności.

- To jest mechanizm zabezpieczenia mieszkańców Unii Europejskiej. Jednak w tej chwili w Wuhan, gdzie zaczęła się epidemia koronawirusa, takiego poczucia bezpieczeństwa nie ma. Jest tam bardzo duża liczba chorych i coraz gorszy dostęp do opieki zdrowotnej - tłumaczył Programie 3 Polskiego Radia dr hab. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Tymczasem linie British Airways zawiesiły loty do i z Chin w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa z Wuhan. Polskie Linie Lotnicze LOT, które realizują codzienne rejsy do Pekinu, dotychczas nie podjęły takiej decyzji.

Obejrzyj: Koronawirus szaleje. Co z przesyłkami z Chin?

- Mamy komunikację z Chinami. Wg mnie nie ma teraz potrzeby, aby zawieszać loty do Chin – komentował Pinkas.

- To, że nie ma paniki w Polsce i na lotniskach nikt nie nosi masek, to pokazuje, że w Polsce nie ma epidemii – dodał.

Ekspert zwrócił uwagę, że w Polsce większym zagrożeniem jest grypa. - Nasza grypa przyniesie więcej negatywnych skutków niż koronawirus. Słabo się szczepimy. W ubiegłym roku zmarło z powodu grypy 160 osób.

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał też, że maseczka lepiej chroni chorego niż zdrową osobę i apelował, by nie szturmować aptek w celu kupienia maseczek.

Dodajmy, że w całych Chinach liczba zakażonych nowym typem koronawirusa wzrosła do prawie do 6000. 132 osoby zmarły. Według danych oficjalnych na całym świecie – poza Chinami – odnotowano niespełna 60 przypadków zarażenia, najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zdrowie, wiadomości, gospodarka, koronawirus, chiny, gis, jarosław pinkas
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

Rolnik bez dopłatJak rąbnęło w Czernobylu to przychodząc ze spaceru wystarczyło umyć ręce ! Natomiast na mojej działce warzywnej licznik GM pokazywał wielokrotnie … Czytaj całość

30-01-2020

IntruzLudzie nie słuchajcie tych szpeców, bo oni chcą, by nas jak najwięcej wymarło, jeszcze trochę to będą nam zalecali picie wody święconej albo bicie … Czytaj całość

29-01-2020

leeGłówny Inspektor Sanitarny przypomniał też, że maseczka lepiej chroni chorego niż zdrową osobę - najgłupsze zadanie jakie słyszałem - filtr nie działa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (71)