Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Oktawian Góral
|

Chorwacja, Grecja, Włochy, Hiszpania. Znane są już zasady wjazdu dla turystów

64
Podziel się:

Sezon urlopowy nabiera tempa, niestety wciąż w cieniu trwającej pandemii koronawirusa i licznych obostrzeń. Kolejne kraje decydują się jednak na luzowanie restrykcji i publikują zasady wjazdu. Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje w najpopularniejszych miejscach?

Chorwacja, Grecja, Włochy, Hiszpania. Znane są już zasady wjazdu dla turystów
Jakie obostrzenia czekają turystów w tym roku? Zasady wjazdu do Chorwacji, Włoch, Grecji czy Turcji są już znane. (Istock)

Polacy cieszą się długim czerwcowym weekendem, który tradycyjnie jest już furtką do sezonu urlopowego. W tym roku wakacje będą wyglądały zdecydowanie bardziej kolorowo, niż te w 2020, gdy wiele osób zostało zmuszonych do odwołania swoich planów na wypoczynek. Jakie zasady wjazdowe obowiązują w najchętniej wybieranych przez Polaków krajach?

Włochy

Słoneczna Italia wymaga okazania negatywnego testu na koronawirusa. Może to być test antygenowy lu PCR wykonany maksymalnie na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Z testów zwolnione są dzieci do 2. roku życia, wszyscy pozostali muszą okazać stosowne zaświadczenie. Pamiętać należy, że chęć wjazdu do Włoch należy zgłosić na platformie EU Digital Passanger Lacator From.

Grecja

Testy PCR wykonać należy nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 5. roku życia. Ponadto testów nie muszą robić osoby w pełni zaszczepione, pod warunkiem, że od podania ostatniej dawki szczepionki minęło 14 dni. Testy nie są konieczne również, jeżeli turysta posiada zaświadczenie o przejściu infekcji koronawirusem w okresie od 9 do 2 miesięcy przed przyjazdem.

Zobacz także: Wakacje 2021. Z Paszportem covidowym

Chorwacja

Polacy, chcący spędzić swój urlop w Chorwacji muszą wykonać test antygenowy nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy lub test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Z obowiązku tego zwolnione są dzieci do 12. roku życia, osoby w pełni zaszczepione (po 14 dniach od podania drugiej dawki), a także ozdrowieńcy, którzy przebyli infekcję najpóźniej 11 dni przed wyjazdem do Chorwacji.

Hiszpania

Turyści wybierający się do Hiszpanii muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego nie wcześniej niż na 72 godz. przed przyjazdem. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci poniżej 6. roku życia. Według zapowiedzi hiszpańskiego rządu, od poniedziałku bez konieczności przedstawiania badania będą mogły wjechać osoby, które co najmniej dwa tygodnie wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki.

Bułgaria

Polacy pragnący odpocząć na Złotych Piaskach lub w Słonecznym Brzegu zobligowani są do przedstawienia negatywnego testu antygenowego sprzed maksymalnie 48 godzin lub testu PCR sprzed maksymalnie 72 godzin. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 5. roku życia. Ponadto konieczności wykonywania testów nie mają osoby w pełni zaszczepione (musi upłynąć 14 dni od podania drugiej dawki) oraz ozdrowieńcy.

Turcja

Wjeżdżając do Turcji trzeba przedstawić negatywny wynik badania PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed początkiem podróży. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 6. roku życia.

Albania i Macedonia bez testów

Na bardzo krótkiej liście krajów, które nie wymagają od turystów okazywania wyników testów znalazły się położone na Bałkanach Albania i Macedonia Północna.

Jak wskazuje PAP, od 1 lipca we wszystkich państwach Unii Europejskiej ma działać Unijny Certyfikat Covid, który ułatwi podróżowanie po Europie. Zaświadczenie, mające formę elektroniczną lub papierową, będzie zawierać kod QR potwierdzający zaszczepienie przeciwko Covid-19, wynik testu na obecność koronawirusa lub przebycie infekcji. Polska jest jednym z siedmiu państw Unii, które już wydają i honorują ten certyfikat.

W kwestii planowania urlopu warto pamiętać, że wciąż w mocy pozostają Bony Turystyczne, które przygotowane zostały przez rząd, aby wspomóc polskie rodziny w finansowym udźwignięciu urlopu. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Ddd
2 lata temu
Oczywiście bojkotować kraje które wymagają szczepień zamiast paszportu covid proponuję gwiazdę
xXx
2 lata temu
Albania i Macedonia zamiast Chorwacji w tym roczku skoro pozostałe kraje mają dość turystów spoza swojego kraju niech jedzą piach po sezonie gdy w kasie będzie zero na zimę. Na Polskę mnie nie stać ceny powalają zbyt wielkie trzeba zapłacić w daninach Morawieckiemu by nadal błyszczał w tv i opowiadał idiotyzmy co przekłada się na ceny w hotelach czy restauracjach
luks
2 lata temu
Komentujący to chyba sami specjaliści od chorób zakaźnych, epidemii, znawcy przedmiotu.
Krt
2 lata temu
W tym roku nikt nie powinien nigdzie jechać drugi raz cyrku z testami i szczepionkami nie zrobią . W UK z moich znajomych wakacje każdy spędza na terenie wysp i bojkotujemy wakacje za granica
normalny
2 lata temu
A ja i tak sie nie zaszczepie, bo wreszcie zwiedzę moja kochaną Polskę. Europa jest nudna i droga! Precz z Unia RWPG!
...
Następna strona