Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Cięcia wydobycia ropy jeszcze większe. Trump przedstawia wyniki porozumienia OPEC+

8
Podziel się

Donald Trump poinformował za pośrednictwem Twittera, że wydobycie ropy naftowej zmniejszy się o 20 mln baryłek dziennie, a nie o 10, jak pierwotnie informowano. To efekt porozumienia grupy OPEC+, czyli krajów OPEC oraz innych producentów ropy, którym przewodzi Rosja.

Donald Trump przedstawił wyniki porozumienia OPEC+ na Twitterze.
Donald Trump przedstawił wyniki porozumienia OPEC+ na Twitterze. (flickr.com, Gage Skidmore)
bEqWvkqJ

"Ograniczenia, które zamierza wprowadzić OPEC+, dotyczą 20 mln baryłek dziennie, a nie 10 mln, o których generalnie się informuje" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Deklaracje prezydenta USA nie mają jednak pokrycia w oficjalnych komunikatach. Również po zachowaniu inwestorów można wnioskować, że bliższa prawdy jest wersja OPEC z mniejszym cięciem produkcji ropy. Gdyby było na poziomie 20 mln baryłek ceny ropy powinny pójść w górę. Zamiast tego od rana ropa tanieje, odzwierciedlając rozczarowanie rynku.

bEqWvkqL

Donald Trump wyraźnie podkreślił swój udział w negocjacjach. Podziękował "wszystkim, którzy pracowali wraz z nim" nad treścią porozumienia. W swoim twittcie wymienił Rosję i Arabię Saudyjską.

Światowe wydobycie ropy ma się zmniejszyć o ok. 10 proc. światowej produkcji, jak poinformował Reuters. To efekt porozumienia OPEC+ zrzeszające kraje OPEC oraz innych producentów ropy, której przewodniczy Rosja.

Zobacz także: Zobacz też: Poseł PiS apeluje: "odmrozić gospodarkę jak najszybciej"
bEqWvkqR

Aby zatrzymać spadek cen ropy będący efektem pandemii koronawirusa, grupa OPEC+ zgodziła się zmniejszyć produkcję o 9,7 miliona baryłek dziennie w okresie od maja do czerwca 2020 roku. Ma to być największa redukcja w historii. Trump wytłumaczył, że cięcie będzie jeszcze większe.

Od lipca do końca 2020 roku produkcja zostanie zmniejszona o 8 mln baryłek dziennie. Natomiast od stycznia cięcie będzie wynosić 6 milionów baryłek dziennie, co potrwa do kwietnia 2022 roku.

bEqWvkqS

Przypomnijmy, OPEC+ nakreślił plany zmniejszenia produkcji o ponad jedną piątą, czyli o 10 milionów baryłek dziennie. Wówczas jednak Meksyk nie zgadzał się na cięcia produkcyjne.

W efekcie niedzielne spotkanie między członkami OPEC i krajami spoza OPEC było kontynuacją spotkania z 9 kwietnia.

bEqWvkqT

Porozumienie kończy także wojnę cenową, która wybuchła między Arabią Saudyjską a Rosją na początku marca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEqWvkqU
bEqWvkrm
KOMENTARZE
(8)
szux
rok temu
takie ruchy dobre były kiedyś teraz to nic nie da - chyba że zmniejszą wydobycie do 30% i potrzymają tak ze 2 miesiące. PANIE DONALDZIE TEN CZAS SIĘ SKOŃCZYŁ idzie nowe, tylk za tym już nikt nie nadąży
fazi
rok temu
Obcinają tych co mają L za parę dni pójdzie w górę i to ostro ...
Wojtas
rok temu
Przy takiej okazji,powinni pokoj zaprowadzic na swiecie,to by bylo najlepsze coby zrobili.
bEqWvkrn
ajpod
rok temu
I co z tego że się porozumieli jak rynek zależy od konsumenta, mamy świetny przykład na to dzisiaj mniej tankujemy to i cena musi iść w dół więc nie zapominajmy o tym. to my konsumenci zaczniemy decydować o cenie towaru musimy o tym p;amiętać i tego sie trzymać
BERLINER
rok temu
I O TO CHODZI - Mniej będą wydobywać - A kasy będą mieli więcej - Narody zobaczą ile kosztuje PALIWO - Czyli drożej