Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JMK
|

Ciemna strona kryptowalut. Coraz częściej służą do prania brudnych pieniędzy

9
Podziel się:

- W Polsce w 2020 r. wykryto 3805 operacji powiązanych z procederem „prania brudnych pieniędzy”. Do prokuratury trafiło w związku z tym 378 zawiadomień o podejrzeniu przestępstwa. Coraz częściej przestępcy wykorzystują do prania pieniędzy kryptowaluty - poinformował dyrektor ds. operacyjnych w banku NatWest Polska Bartosz Michałkowski.

Ciemna strona kryptowalut. Coraz częściej służą do prania brudnych pieniędzy
Kryptowaluty służą też do prania brudnych pieniędzy czy handlu narkotykami (Photo by Wang Zheng/VCG via Getty Images) (GETTY, VCG)

Wykryte operacje związane z owym procederem skończyły się nie tylko śledztwami prokuratury, ale też – na mocy decyzji Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) - blokadami 673 kont bankowych, na których zgromadzono 245,2 mln zł. GIIF wstrzymał także 32 transakcje na łączną kwotę 26,7 mln zł.

Według Bartosza Michałkowskiego od kilku lat wyraźnie zwiększa się wykorzystanie do prania pieniędzy kryptowalut i ich giełd.

Jednym z przykładów z polskiego rynku jest sprawa z 2017 r., w której GIIF zablokował pięć rachunków bankowych, na których zgromadzono łączną kwotę około 31 mln zł z obrotu wirtualnymi walutami, wykorzystywanych do prania pieniędzy.

Zobacz także: Czy warto inwestować w kryptowaluty? Wiele zastrzeżeń

- Jako jednostkowe podmioty tak naprawdę nie możemy zrobić za wiele, aby zmniejszyć bądź zniwelować proceder prania pieniędzy z wykorzystaniem walut wirtualnych – ocenił przedstawiciel banku Nat West. Jego zdaniem "dostęp do tego typu usług jest relatywnie prosty i często pozwala na ukrycie danych identyfikacyjnych klientów".

Jak wskazał też ekspert, każdy dzięki dostępowi do internetu może korzystać z ofert podmiotów (takich jak wirtualne giełdy kryptowalut) zarejestrowanych poza Polską bądź UE, które nie podlegają przepisom i wynikającym z nich obowiązkom w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terorryzmu.

Dlatego „jedynym skutecznym wyjściem są globalne obostrzenia i procedury, do których każdy z podmiotów musi się stosować".

Bartosz Michałkowski zwrócił też uwagę, że coraz częściej do prania pieniędzy wykorzystywane są także kasyna online, które z roku na rok zyskują na popularności.

Przestępcy wykorzystują również metody bazujące na skradzionych kartach kredytowych i e-portfelach, a wraz z rozwojem możliwości załatwiania spraw urzędowych online rośnie zagrożenie wykorzystywania nieprawdziwych tożsamości.

Impulsem do zwiększenia wykorzystania nowych technologii przez przestępców niewątpliwie jest pandemia koronawirusa, która przełożyła się na zamknięcie restauracji, barów czy tradycyjnych kasyn, ograniczenie aukcji dzieł sztuki oraz wzmożone kontrole na granicach kraju. Utrudniło to upłynnianie pieniędzy zdobytych na drodze przestępczej.

Jednocześnie, jak zauważył Michałkowski, „digitalizacja sprawia, że możliwość wykrywania przestępstw wszelkiego rodzaju jest znacznie ułatwiona”.

- Dzieje się tak z prostej przyczyny - im nowsza technologia, tym mniej osób ją zna, a tym samym jest w stanie obejść - powiedział. - Jednak to know-how jest nie tylko po stronie instytucji działających w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy, również przestępcy szybko się uczą i adaptują skomplikowane technologie.

Odpowiedzią na problemy wynikające z cyfryzacji gospodarki miała być wprowadzona w Polsce w kwietniu tego roku ustawa impelementująca V Dyrektywę AML. Spełnienie jej wymogów kontrolują m.in. GIIF, Narodowy Bank Polski, KNF, prezesi sądów apelacyjnych czy naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Ustawa przewiduje kary pieniężne sięgające ponad 20 mln zł za niespełnienie jej wymogów, a dla osób prawnych - nawet do wysokości 5 mln euro. Regulacja przewiduje również kary administracyjne, takie jak utrata koncesji lub zezwolenia czy wykreślenie z rejestru działalności regulowanej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Saemon
2 lata temu
Znowu pada w komentarzach to głupie porównanie bitcoina do złota. Nauczcie się ludzie że wartość złota nie bierze się z znikąd. Jest wykorzystywane w przemyśle, medycynie, elektronice, chemii przemysłowej, kosmetologi, kosmonautyce, budownictwie, jubilerstwie. Bez złota niema postępu. Kryptowaluty fizycznie nie istnieją a mimo to zużywają surowce i energie nie dając nic w zamian.
RR341
2 lata temu
To znaczy jak przy pomocy kryptowalut piorą te pieniądze, bo nie za bardzo to rozumiem?
Senior
2 lata temu
Nikt nie pamieta jak kiedyś było z Bitkoinem , ludzie potrącili całe majątki. Proszę wyjaśnić jak to możliwe że wpłacam na Bitcoina. 20 tys a po miesiącu mogę pobrać 100 tys. Proszę pamiętać Jeszcze nikt nikomu a świecie nie dał nic za darmo.
Wypowiedź
2 lata temu
To chyba jest wstęp do zaplanowanego wyeliminowania gotówki z obiegu. Zasze przed jakimiś dużymi zmianami robi się akcję propagandowa aby uzasadnić potrzebę zmian. Jak zaczną opowiadać ,że papierowe pieniądze roznoszą wirusy i powodują pandemię a w telewizji pokarzą emerytkę ,która zmarła bo w sklepie zaraziła się poprzez liczenie pieniędzy ,to będę miał pewność ,że chcą nas znowu okraść i zabrać nam część wolności.
okoo
2 lata temu
Bzdury