Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|

Ciężarówki na autostradach. Słowenia zakazała im wyprzedzać. Czas na Polskę?

76
Podziel się:

Słowenia odważyła się na krok, o którym polscy kierowcy ciągle mogą pomarzyć. Od listopada 2021 roku ciężarówki przemieszczające się autostradami nie będą mogły wyprzedzać.

Ciężarówki na autostradach. Słowenia zakazała im wyprzedzać. Czas na Polskę?
Ciężarówki na autostradach w Słowenii nie będą mogły wyprzedzać (zdj. ilustracyjne) (money, Rafał Parczewski)
bEKjqCMR

Od 1 listopada ciężarówki (pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t) nie będą mogły wyprzedzać innych uczestników ruchu na słoweńskich autostradach - pisze "Puls Biznesu". Zakaz obowiązywać będzie przez całą dobę. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości 300 euro.

- Nowe zasady na autostradach w Słowenii mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Manewr wyprzedzania pojazdu ciężarowego przez inną ciężarówkę jest nie tylko niebezpieczny, ale również mocno wpływa na płynność ruchu ze względu na długi czas potrzebny do jego wykonania - komentuje Julia Langa z Yanosika, cytowana przez "PB".

Jak przekonują władze tego kraju, zakaz wprowadzony zostanie z dwóch powodów: zwiększy płynność ruchu i poprawi bezpieczeństwo. Udowodniły to testy przeprowadzone na 250-kilometrowym odcinku słoweńskiej A1.

bEKjqCMT
Zobacz także: Zrywane kontrakty i drożyzna. Bolączki budowy dróg w Polsce

Od 15 stycznia TIR-y poruszające się po tej trasie nie mogły wyprzedzać w ciągu dnia. Efekt? Znaczna poprawa bezpieczeństwa i płynności ruchu - wskazuje dziennik.

W Polsce podobne zapisy marzą się kierowcom korzystającym z autostrad. Jednak na lokalnych trasach oznaczonych literką "A" nadal możemy obserwować wyprzedzające się ciężarówki.

bEKjqCMZ

Na razie jednak polscy rządzący chwalą się budowami nowych odcinków autostrad - jak w przypadku A1. Polska dostanie dofinansowanie UE do budowy autostrady od obwodnicy Częstochowy do Tuszyna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKjqCNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
DamaPik ...
2 miesiące temu
Brawo Słowenia
Marek
2 miesiące temu
Czy ktoś mi powie co będzie gdy będę jechał prawym pasem 50km/h bo mogę. Mam rozumieć że za mną będzie korek kilkanaście kilometrów bo nikt niee może mnie wyprzedzić. Super. A niech jeszcze znajdzie się artysta na lewym pasie który jedzie przepisowo 110 np. na A4 to już całkiem kabaret się zrobi. Jestem kierowcą zawodowym i dla mnie to bzdura. 😎😎😎😎
Artur tir
2 miesiące temu
Najwyższy czas budować drogi na przyszłe czasy, a nie na ubiegłe. Za krótki pas zjazdowy i rozbiegowy, zaciasne zjazdy. Brak szybkiego pasa. Autostrada budowana w systemie z możliwością rozbudowy do trzech ma budowane wiadukty które potem trzeba całkowicie rozbierać to jest marnotrawstwo.
bEKjqCNv
Felek
2 miesiące temu
Zakaz w polsce nic nie da wręcz przeciwnie bedzie więcej wypadków!!!Powinni wprowadzić przepis który nakazywał by zmniejszenie prędkości ciężarówce która jest wyprzedzana i problem był by rozwiązany!UK nie ma praktycznie zakazu wyprzedzania dla ciężarówek i wszystko chula.
z gruby rury
2 miesiące temu
... nie chcę się znęcać nad kierowcami tirów i jestem przeciwny wprowadzeniu zakazu wyprzedzania na całej długości autostrady - mogą się bowiem po niej poruszać pojazdy, których prędkość maksymalna jest wyższa od 60 km/h, ale też nie pojadą szybciej, niż 70-80 - to różne Magirusy i Liebherry... natomiast zakaz wyprzedzania powinien być wprowadzony na 5000 metrów przed zjazdem z autostrady i 2000 metrów za wjazdem na autostradę... niestety, nie ma możliwości wyegzekwowania przepisów dla takich co, mimo wystarczająco długiego pasa rozbiegowego i mocy silnika, włączają się do ruchu na autostradzie z prędkością 60-80 km/h...
...
Następna strona