Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ciężka praca Polek w Niemczech. Opiekunki zarabiają trzy razy mniej niż niemiecka średnia

0
Podziel się:

Polskie opiekunki w Niemczech pracują często około 15 godzin dziennie. Zarabiają też trzykrotnie mniej, niż obowiązująca za naszą zachodnią granicą średnia stawka godzinowa. Z badań wynika, że podczas pandemii pogorszyły się warunki pracy polskich opiekunek.

Ciężka praca Polek w Niemczech. Opiekunki zarabiają trzy razy mniej niż niemiecka średnia
Polskie opiekunki zarabiają od 1200 do 1600 euro (Adobe Stock)

Centrum Badań nad Integracją i Migracją (DeZIM) w Berlinie przeprowadziło badania wśród polskich opiekunek pracujących w Niemczech - informuje "Deutsche Welle". W ankiecie wzięło udział 279 osób opiekujących się zawodowo seniorami.

Większość osób, które wzięły udział w badaniu to kobiety (93 proc.), a średni wiek badanych osób to 56 lat. Niemal 90 proc. zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę.

Niemieccy naukowcy pytali ankietowanych o okres przed pandemią i prace w trakcie pierwszej fali zachorowań na COVID-19 w Niemczech. Przed wybuchem pandemii średni czas pracy opiekunek i opiekunów wynosił 11 godzin.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

W czasie pierwszej fali zakażeń wzrósł on do nawet 15 godzin. Ponad połowa badanych (57 proc.) deklaruje, że w trakcie pracy musi wstawać w nocy, żeby zaopiekować się pensjonariuszami. Ankietowani w ciągu dnia mają zaledwie dwie godziny wolnego.

W trakcie badań większość ankietowanych zwróciła uwagę na obciążenia psychiczne i fizyczne w pracy, które odbijają się na stanie zdrowia opiekunek i opiekunów.

Średnie zarobki 65 proc. badanych mieszczą się w widełkach 1200-1600 euro netto. Średnia godzinowa stawka to 6,7 euro. To trzykrotnie mniej, niż przeciętne wynagrodzenie w Niemczech w 2019 roku, które wtedy wynosiło już 18,63 euro za godzinę pracy. Z badań wynika też, że opiekunki i opiekunowie, mają często określone dniówki, na które nie wpływa większa ilość przepracowanych godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)