Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Cinema City przegrało spór o kilkanaście milionów złotych. Komornik wszedł na konto

123
Podziel się

Po tym, jak sieć Cinema City nie rozliczyła się z jedną z organizacji reprezentujących twórców, sprawa trafiła do sądu. 6 listopada zapadł prawomocny wyrok zobowiązujący multipleks do zapłaty kilkunastu milionów złotych. Sieć nie zastosowała się do niego, więc sprawa trafiła do komornika - ustalił money.pl.

Cinema City przegrało spór o kilkanaście milionów złotych. Komornik wszedł na konto
Sieć Cinema City nie zastosowała się do wyroku sądu (Flickr)
bDAZAwRN

Tego roku sieć Cinema City nie zaliczy do udanych. Nie dość, że po raz drugi kina są zamknięte (a w czasie otwarcia na filmy przychodziła śladowa liczba widzów), to w listopadzie sąd wydał prawomocny wyrok, który zobowiązuje ją do zapłaty kilkunastu milionów złotych na rzecz Stowarzyszenia Filmowców Polskich – Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.

Od wydania wyroku minęły ponad trzy tygodnie. W związku z tym, że sieć nie zastosowała się do treści orzeczenia, wierzyciel wystąpił o klauzulę wykonalności i skierował sprawę do postępowania egzekucyjnego.

SFP – ZAPA potwierdza: rachunek Cinema City zajęty jest przez komornika.

bDAZAwRP
Zobacz także: Czarny rok dla światowego kina. Przez pandemię nie ma co oglądać

- Rachunki bankowe Cinema City pozostają na chwilę obecną zajęte przez komornika. Cinema City może jednak swoim działaniem odblokować je w każdej chwili, decydując się na wykonanie wyroku poprzez wpłacenie zasądzonej kwoty na przykład poprzez swoją spółkę matkę lub którąś ze spółek powiązanych, w tym zagranicznych, dysponujących gigantycznym kapitałem – wskazał zarząd SFP – ZAPA w wiadomości skierowanej do money.pl.

Pomimo wielu prób kontaktu z Cinema City za pomocą różnych kanałów, nie udało się nam uzyskać komentarza sieci.

bDAZAwRV

O jakiej kwocie konkretnie mowa? Nie wiemy, tego wierzyciel precyzować nie chce ("w trosce o zachowanie w poufności wrażliwych danych finansowych nie możemy podać dokładnej sumy" - wyjaśnia zarząd w piśmie do nas kierowanym).

Wiadomo, że chodzi o kilkanaście milionów złotych zaległych tantiem wraz z wysokimi odsetkami.

Spór rozpoczął się w 2011 r.

bDAZAwRW

Sprawa sądowa rozpoczęła się w 2014 r. i dotyczyła rozliczeń z lat 2011-2013. Multipleks nie rozliczył się za wyświetlane w tym czasie filmy.

SFP-ZAPA twierdzi, że wcześniej podejmowało próby porozumienia z Cinema City na drodze negocjacji. Bezskutecznych, gdyż jak informuje SFP – ZAPA, "sieć CC oczekiwała, że zastosowana zostanie wobec niej znacznie niższa stawka rozliczeń niż dla pozostałych kin w Polsce".

"To w praktyce oznaczałoby odejście od zasady równego traktowania użytkowników. Byłoby też przyzwoleniem na niemające uzasadnienia stawianie ogromnego podmiotu w pozycji uprzywilejowanej względem pozostałej części rynku. A tę w większości stanowią pojedyncze kina studyjne i lokalne grające ambitny repertuar" – napisało Stowarzyszenie w komunikacie.

W 2019 r. sąd I instancji wydał wyrok w całości uwzględniający roszczenia Stowarzyszenia. Został zaskarżony przez pozwanego, wobec czego sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

bDAZAwRX

Orzeczenie niekorzystne dla jednej z trzech największych sieci kinowych w Polsce nie kończy jednak kłopotów Cinema City. SFP informuje, że nieprawidłowe rozliczenia dotyczyły również innych okresów. Zaległości za lata 2008-2010 oraz 2014-2017 są objęte oddzielnym powództwem.

Pozostali płacili

Zarząd Stowarzyszenia pisze, że z obowiązku rozliczania tantiem wywiązują się małe kina, niekiedy balansujące na granicy opłacalności.

bDAZAwRY

"Niestety nie dość, że multipleks od początku swojej działalności w Polsce nie uiścił na rzecz filmowców chronionych przez Stowarzyszenie ani złotówki, mimo że obowiązek płacenia tantiem wynika z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to nie wykonał także listopadowego wyroku - czytamy. - W tym miejscu warto wspomnieć, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat Cinema City z wyświetlania filmów w Polsce uzyskało kilka miliardów złotych przychodów, nie przekazując m.in. reżyserom choćby ułamka tej kwoty".

W dalszym ciągu będziemy próbowali uzyskać komentarz przedstawiciela sieci Cinema City.

bDAZAwSq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
if89
2 miesiące temu
To w jaki sposób zyskali oni kopie filmu do wyświetlania w kinach skoro od lat nie płacili twórcom?
Ayway
2 miesiące temu
Właściciele z Synaju są w szoku, że muszą zapłacić Polakom kasę hahahah
Stal
2 miesiące temu
Mam nadzieję, że właściciele tych kin sami żrą ten drogi popcorn i piją stęchłą cole.
bDAZAwSr
baw
2 miesiące temu
wytrzebili nasze polskie kina tymi swoimi multiplexami , jakoś mi ich nie żal , kupa Polaków też nie ma za co płacić ! i tez ma komorników !!!
Ala
2 miesiące temu
Co z tego ze zajęli konto jak na nim tylko 1 zł, a reszta w banku izraelskim.
...
Następna strona