Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Co dalej z kopalnią w Turowie? "To jest kwestia o charakterze egzystencjalnym"

30
Podziel się:

Rzecznik rządu na pytanie, czy wydobycie w Turowie będzie kontynuowane, mimo postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, powiedział, że bezpieczeństwo energetyczne Polski musi być zapewnione. - To jest kwestia o charakterze egzystencjalnym - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Co dalej z kopalnią w Turowie? "To jest kwestia o charakterze egzystencjalnym"
Minister Anna Moskwa przekonuje, że jeśli werdykt WSA zostanie podtrzymany, wydobycie węgla w Turowie nie zostanie wstrzymane (PAP, Radek Pietruszka)

Rzecznik rządu dodał, że Polska "nie wykonała zabezpieczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wiedząc, że dla milionów Polaków, to czy będą mieli energię elektryczną, jest dużo ważniejsze niż wiele innych kwestii, w tym dobry humor kilku osób z Brukseli".

Problem Turowa. Rząd stawia sprawę jasno

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała w poniedziałek, że PGE złoży zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ws. Turowa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomistka o "dziurze Morawieckiego". "To co boli, to brak transparentności"

Minister podkreśliła, że jeśli werdykt WSA zostanie podtrzymany, wydobycie węgla w Turowie nie zostanie wstrzymane.

- Nie wstrzymamy wydobycia i myślę, że naszą postawą w stosunku do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości to udowodniliśmy. Nie przestraszyliśmy się tego orzeczenia, stanęliśmy po stronie bezpieczeństwa energetycznego, po stronie rynku pracy, po stronie Polaków i każdorazowo zrobimy tak samo. Turów to jest 7 proc. naszego bezpieczeństwa energetycznego, 70 tys. miejsc pracy i to jest bardzo, o ile nie najważniejszy wątek w tej całej dyskusji - podkreśliła minister Moskwa.

Wyrok ws. Turowa

31 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie wstrzymujące - do czasu rozpoznania skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Jak podkreślił sąd, postanowienie nie wstrzymuje pracy kopalni Turów.

Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

W ocenie sądu zaistniały przesłanki do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na możliwość powstania nieodwracalnych szkód w środowisku. "Nie można wykluczyć prawdopodobieństwa, że decyzja wydana przez GDOŚ jest wadliwa" - napisał w uzasadnieniu sędzia WSA Jarosław Łuczaj.

Zdaniem WSA "ewentualna kontynuacja przedsięwzięcia odkrywki Turów przed dokonaniem uprzedniej kontroli zaskarżonej decyzji uprawdopodabnia spowodowanie trudnych, a nawet nieodwracalnych szkód w środowisku, jak i spowodowanie nieodwracalnych uszczerbków w mieniu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Zmartwiony
11 miesięcy temu
Kopalnie i elektrownię Adamów w Turku zamknęła spółka której właścicielem jest Solorz, i świat się nie zawalił, po kopalni i elektrowni nie ma śladu a ludzie żyją, Turek 30 tysięcy mieszkańców a Bogatynia 15 tys .
Paweł Banasze...
11 miesięcy temu
Europa dwóch prędkości. W Niemczech wolno w Polsce nie
Uwaga!
11 miesięcy temu
Żeby jakiekolwiek kopalnie mogły istnieć ktoś musi zadbać o to, by nie niszczyły środowiska, tym bardziej, że górnicy chcą się rozmnażać. Państwo wydaje majątek na rodziny i majątek na chorych i niepełnosprawnych. Obciążanie budżetu państwa nie może trwać w nieskończoność! Skazywanie pokoleń na kalectwo to zbrodnia! Wydawanie życia na świat to nie tylko sprawa indywidualna! Pro-life już dało to do zrozumienia, ale muszą jeszcze wszyscy pamiętać, że nie wystarczy dbać o samo pojawienie się na świecie. Trzeba zadbać o dobre warunki bytowania na tym świecie, bo one mają znaczący wpływ na jakość życia. Życia nie wolno kaleczyć!
Frb
11 miesięcy temu
Wszystko się wyjaśniło w kopalniach niemieckich brakuje pracowników więc jak zamkną Polska kopalnie to zabiorą pracowników do siebie
Rena
11 miesięcy temu
Postanowienie sądu na życzenie niemcow i czechow no i UE. Czesi to tylko pionki, które robią wszystko co im Niemcy każą, nie mając swojego zdania, a pieniądze już raz wzięli za naszą kopalnie. Korupcja, korupcja i korupcja!!!! Ciekawe że poprzednio po wyroku skorumpowanej hiszpanki, która na niczym się nie zna, Niemcy zaraz zgłosili chęć dostarczania węgla brunatnego ze swoich kopalni, które nota bene są położone zaraz przy Polskiej granicy. Te wiele wielkich kopalń niemieckich i czeskich nie szkodzą środowisku tylko nasza polska mała kopalnia. Czas skończyć z Polską dobrocią, trzeba robić jak inni, czyli składać skargi, pozwy gdzie tylko się da.
...
Następna strona