Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Sąd chce wstrzymania pracy kopalni w Turowie. "Skandaliczny wyrok"

238
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowe. - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie realizuje obce interesy - tak sprawę skomentował wicepremier Jacek Sasin.

Sąd chce wstrzymania pracy kopalni w Turowie. "Skandaliczny wyrok"
Kopalnia w Turowie. Rząd nie zgadza się z wyrokiem WSA (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Teraz poinformowały, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku i wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia.

Wyrok ws. Turowa. Jest reakcja rządu

"To na tej podstawie w lutym 2023 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłużyło koncesję na wydobycie węgla" - napisano w komunikacie.

Ekolodzy zwrócili uwagę, że postanowienie WSA w Warszawie nie jest prawomocne i przysługuje możliwość wniesienia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

PGE w wysłanym do redakcji money.pl oświadczeniu pisze o "skandalicznym wyroku w sprawie Turowa".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rewolucja energetyczna. "Polska musi przestać myśleć egoistycznie"

"Sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji" - przekonuje PGE.

"Działalność Kopalni Turów do 2044 r. jest kluczowa z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wykorzystamy wszystkie przysługujące nam środki prawne w postępowaniu zażaleniowym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie pozwolimy zamknąć Turowa" - przekonuje Wojciech Dąbrowski prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

"Ani polskie, ani europejskie sądy nie są od tego, żeby zamykać legalnie działające przedsiębiorstwo"- dodaje Wojciech Dąbrowski.

Głos w tej sprawie zabrała już także minister klimatu Anna Moskwa.

"Działalność kompleksu w Turowie to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata. Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu! Wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne" - napisała we wtorek na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Sprawę skomentował także wicepremier Jacek Sasin

"Kopalnia Turów prowadzi obecnie działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej w 1994 r., zmienionej w marcu 2020 r. w zakresie wydłużenia terminu jej obowiązywania do 2026 r. Dalsza praca Kopalni Turów nie jest zagrożona" - informuje PGE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(238)
Okeb
10 miesięcy temu
Należy udostępnić dane adresowe sędziego który eurok ogłosił tzn mówimy o adresie zamieszkania i zamknąć turow jeśli sędzia może wyrok obronić to nic mu nie grozi
Dla każdego c...
11 miesięcy temu
Kopalnie nie muszą znikać. Przynajmniej niektóre można zachować (np. te, które eksperci uznają za korzystniejsze). Z tego źródła energii powinni korzystać ludzie dobrze zarabiający. Takich jest mało, więc może nie miałoby to większego znaczenia dla środowiska. Poza tym naukowcy mogliby w końcu zaprojektować jakieś filtry na kominy. Ceny węgla mogłyby być wyższe, bo bogatszych byłoby stać na takie ceny. Użytkownik miałby energię, a górnik zarobek. Ekologiczne technologie (szczególnie takie, które dają pełną niezależność od dostawcy energii, a przynajmniej takie technologie już powinny istnieć) powinny być udostępnianie za darmo pozostałej części społeczeństwa. Tacy ludzie i tak nie korzystają z różnych technologii (urządzeń) w takim stopniu, w jakim korzystają ludzie lepiej zarabiający, bo mają mniejsze możliwości finansowe. Zatem nie korzystają z dużej ilości energii, mniejsze jest ryzyko przeciążenia czy wyeksploatowania się technologii. Nie posługują się też danymi tak intensywnie jak zamożni. Zamożni są bardziej aktywni w życiu, częściej korzystają z technologii, wynalazków, uroków życia, więc częściej posługują się danymi. Zależność od dostawcy, a więc i udostępnianie danych do pozyskiwania energii (rachunki), ma większy sens w przypadku zamożnych niż niezamożnych. To jest rozwiązanie typu „wilk syty i owca cała”. Tym sposobem zapewnia się różnorodność technologii do pozyskiwania energii (daje się wybór, w tym możliwość korzystania ze standardowych źródeł energii i tym samym wspierania rodzimego przemysłu), swobodny (bo darmowy i bez pobierania danych) dostęp do energii i ekologię!
xdxd walićUE
11 miesięcy temu
Polska Ziemie i nasze sprawy a nie zachodnie decydowanie co ma być otwarte a co zamknięte . Taki sędzia , która działa na szkodę Państwa powieniem polecieć na łęb
Ja bo co
11 miesięcy temu
Bardzo rzetelne zdjęcia.Szczegolnie te chłodni Elektrowni Turów która jest oddalona od kopalni 6 km
Emesce
11 miesięcy temu
Ale się PiS-owski elektorat zesrał w komentarzach, że Niemieckie interesy, że lewacka Bruksela, że sądy to kasta. Tymczasem prawda jest taka, że Turów to przede wszystkim efekt NIEUDOLNYCH RZĄDÓW waszej ukochanej partii i "nieugiętej"- czyli antyunijnej - postawy prezesa Yarozbawa. Sprawa ciągnie się od kilka lat i od początku była olewana przez rząd, a teraz znów wielkie larum. Przypomnę, że w ramach kary nałożonej przez TSUE potrącono nam za Turów ponad 300 mln zł z funduszy unijnych i jeszcze 200 mln zapłaciliśmy Czechom, gdzie na samym początku strona czeska chciała ok. 10 mln zł w ramach ugody. Ale co tam! Dodrukuje się parę miliardów, rzuci się x-nastą emeryturę i 800+, a w TVP powie, że rząd ma wszystko pod kontrolą.
...
Następna strona