Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Co dalej z Nord Stream 2? USA uzależniają jego uruchomienie od działań Rosji wobec Ukrainy

49
Podziel się:

Nord Stream 2 wciąż nie rozpoczął dostaw gazu, choć gazociąg jest już w pełni gotowy do rozpoczęcia dostaw. Stany Zjednoczone jednak ostrzegają, że jeżeli Rosja zaatakuje Ukrainę, to gaz nim nie popłynie. - Trudno się tego spodziewać - oświadczyła w środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po spotkaniu Rady NATO-Rosja.

Co dalej z Nord Stream 2? USA uzależniają jego uruchomienie od działań Rosji wobec Ukrainy
Nord Stream 2 "zamrożony"? Wendy Sherman (na zdjęciu) jasno o przyszłości gazociągu (PAP, PAP/EPA/JOHN THYS / POOL)

W środę zakończyło się spotkanie Rady NATO-Rosja w sprawie sytuacji wokół Ukrainy. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg nie wykluczył nawet konfliktu, który mógłby objąć Europę. Głos po tym spotkaniu zabrała również Wendy Sherman.

- Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy z NATO byli zjednoczeni w odpowiedzi na komentarze wiceministra spraw zagranicznych [Aleksandra - przyp. PAP] Gruszki i wiceministra obrony [Aleksandra] Fomina, w tym dotyczące niektórych głównych rosyjskich propozycji, które po prostu są nie do przyjęcia - powiedziała.

Nord Stream 2 uzależniony od dalszych działań Rosji

Dziennikarze na konferencji dopytywali o kwestię Nord Stream 2. Gazociąg jest już w pełni gotowy do pracy, lecz wciąż jeszcze nie popłynął nim gaz. Niemcy wstrzymały proces certyfikacji do czasu usunięcia uchybień przez spółkę zarządzającą inwestycją.

Zobacz także: Łukaszenka i Putin zakręcą kurek? Prezes URE o konflikcie na granicy

Wendy Sherman była pytana, czy USA i Niemcy mają wspólne stanowisko co do przyszłości Nord Stream 2 w przypadku, gdyby doszło do wznowienia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dyplomatka amerykańska powtórzyła stanowisko wyrażone wcześniej przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.

- Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny [...]. W tej chwili gaz nie płynie przez niego, a niemiecka agencja zawiesiła proces certyfikacji. Trudno spodziewać się, że gaz popłynie przez gazociąg, jeśli Rosja wznowi agresję przeciwko Ukrainie - powiedziała.

Sherman: Zachód mówił jednym głosem

Wendy Sherman zapewniła też, że cała trzydziestka członków NATO miała jedno stanowisko w sprawie działań Rosji. Sojusz jasno sprzeciwił się rosyjskim żądaniom wykluczenia rozszerzenia NATO oraz cofnięcia wojsk i instalacji Sojuszu na granice z czasu przed akcesją m.in. Polski.

- Myślę, że jedną z rzeczy, którą zrobiła Rosja i której prawdopodobnie nie oczekiwała, to połączyła wszystkich w Europie, sojuszników NATO i spoza NATO, którzy podzielają te same zasady i ambicje - stwierdziła.

Zastrzegła jednocześnie, że Rosjanie nie zobowiązali się do deeskalacji i wycofania wojsk. Nie wyrazili też jasnego stanowiska co do dalszych rozmów. W jej ocenie jednak wszyscy członkowie NATO są zdania, że postępy dyplomatyczne nie są możliwe w sytuacji, gdy Rosja zmobilizowała 100 tys. żołnierzy na Ukrainie i wokół niej.

- Dlatego kolektywnie przygotowujemy się na każdą ewentualność. Jasno powiedzieliśmy Rosjanom, że jeśli Rosja ponownie najedzie na Ukrainę, poniesie znaczące koszty i konsekwencje ponad te z 2014 r. - oznajmiła Sherman.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Lewa raz!
2 lata temu
Rosja i Tusk to jedno imię. Zatem o co idzie?
i tyle
2 lata temu
kiedyś Jamal dawał radę !.......a dzisiaj Jamal i NS1 da radę !!!
WoW
2 lata temu
To jest śmieszne. NS 2 nie powinien być uruchomiony do czasu, aż Rosja nie opuści ziem ukraińskich.
JAR
2 lata temu
A co z Krymem??????????.Chyba maja oddać by mogli uruchomic tą rure.
oko
2 lata temu
zapewne do pani jeszcze nie dotarła wiadomość ,że Senat USA odrzucił ustawę nakladającą sankcje na NSW2. Poza tym nie zauważyła Pani i ten gensek z NATO ,że czasy smuty pijaka Jelcyna minęły . Natomiast sankcje ,którymi cały czas straszycie uderzą przede wszystkim w wasz przemysł , przez brak dostaw surowców i półproduktów . Kij ma zawsze dwa końce.
...
Następna strona