Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Co drugi Polak planuje remont. Mimo że ceny materiałów podskoczyły, a ma być jeszcze drożej

23
Podziel się:

Wartość rynku materiałów remontowo-budowlanych w tym roku może przekroczyć 100 mld zł. Także za sprawą wzrostu cen średnio o 11 proc. Remont planuje już co drugi Polak - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że rynek ten ustępuje wielkością już tylko wydatkom rodaków na żywność. W ubiegłym roku jego wartość sięgnęła 84 mld zł.

Co drugi Polak planuje remont. Mimo że ceny materiałów podskoczyły, a ma być jeszcze drożej
Polacy remontują mieszkania nie częściej niż co trzy lata. (Adobe Stock, ©yunava1 - stock.adobe.com)

Za 88 proc. rynku remontów odpowiadają gospodarstwa domowe. "Rz" prognozuje, że boom na nieruchomości oraz wzrost cen większości materiałów budowlanych mogą sprawić, że w 2021 r. wartość tego rynku przekroczy lub zbliży się do 100 mld zł.

Gdyby do kwot przeznaczanych na materiały remontowo-budowlane dodać wydatki na robociznę, uzyskalibyśmy kwoty 12-cyfrowe. To pokazuje, że dla naszych rodaków własny kąt i jego standard są większym priorytetem niż podróżowanie i odpoczynek – mówi Przemysław Dwojak, senior director w GfK, cytowany przez dziennik.
Zobacz także: Sprawdzone sposoby na tani remont. Tak odświeżysz każde pomieszczenie

Ile kosztuje remont mieszkania? Ceny materiałów budowlanych poszły w górę

Jak wylicza ekspertka z zespołu analitycznego iSprzęt, remont dla przeciętnego mieszkańca miasta to wydatek średnio co najmniej 10 tys. zł. - Najczęściej prace remontowe Polacy przeprowadzają z częstotliwością nie większą niż raz na trzy lata, zazwyczaj wynajmując do tego profesjonalne firmy remontowo-budowlane - mówi Aleksandra Król w rozmowie z "Rz".

Dodaje, że z przeprowadzonego badania wynika, że w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Katowice, remonty są przeprowadzane rzadziej, ale z większym budżetem. W Gdańsku i Bydgoszczy zaś zakres prac jest mniejszy, za to remonty przeprowadzane są bardziej regularnie i z mniejszym budżetem, często bez pomocy ekip remontowych.

Opracowanie PSB pokazuje zaś, że przez dziesięć miesięcy 2021 r. materiały budowlane oraz do domu i ogrody zdrożały średnio o 10,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, płyty OSB o 55 proc., izolacje termiczne o 28 proc., a dachy i rynny o 13 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Tomasz
3 lata temu
Nie wiem skąd te dane. Ja zatrzymałem wszystkie inwestycje
Edyta
3 lata temu
Polaki bogate to sobie remonty robią tylko pitolą że drogo i bieda.
Frtygfdfffh
3 lata temu
Ilość wniosków o pozwolenia na budowę drastycznie spadła w 3 i 4 kwartale. W przyszłym rok szykujmy sie na spadki cen materiałów budowlanych i promocje. Tyle w temacie.
???
3 lata temu
Płyty osb rzeczywiście zdrożały o 200%do ceny z ubiegłego roku kiedy kupowałam 25 grubość za 98 zł szt a dzisiaj są po około 200 do nawet 350
mycha
3 lata temu
A moze bardziej po polsku a nie same %
...
Następna strona