Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Koszty budowy domu i remontów mocno w górę! Oto co drożeje najbardziej

139
Podziel się:

Prawie 500 zł w rok. Tak podrożała budowa metra kwadratowego nieruchomości. Końca drożyzny nie widać. Prym we wzrostach cen wiodą płyty OSB.

Koszty budowy domu i remontów mocno w górę! Oto co drożeje najbardziej
Ceny materiałów budowlanych martwią osoby planujące remont lub budowę domu (East News, Marek Berezowski)

Koszt budowy domu musiał wzrosnąć w momencie, gdy z miesiąca na miesiąc zaczęły zwiększać się ceny energii, paliw oraz surowców, które wykorzystywane są przy produkcji materiałów budowlanych. Szacunki za kwiecień 2021 roku wskazują, że spośród 20 analizowanych produktów stawki wzrosły w przypadku zdecydowanej większości – 19 z nich, i to średnio o 4,7 proc. rok do roku.

Rynek zmienia się dynamicznie i właściwie można spodziewać się wszystkiego. Pierwsze dwa miesiące 2021 roku oznaczały nieznaczne podwyżki cen materiałów budowlanych, o średnio 2,3 proc. W marcu i kwietniu wzrost ten przyspieszył.

Budowa domu i jej koszty w 2021 roku

Eksperci rynku budowlanego nie pozostawiają złudzeń inwestorom, którzy właśnie zaczynają wybierać projekt domu i planują rozpoczęcie inwestycji w taką nieruchomość. Niestety, ale wzrosty cen materiałów spowodowały, że koszt budowy domu się zwiększył. Jest drogo, co więcej zdaniem analityków i doświadczonych budowlańców tak drogo nie było jeszcze nigdy.

Zobacz także: Dom w samym centrum miasta. Widoku nie sprzeda żaden deweloper

"Rzeczpospolita" szacuje, że całkowity koszt budowy piętrowego jednorodzinnego domu o powierzchni użytkowej 140 mkw. w 2021 roku pociąga za sobą wydatek rzędu 700 tys. zł netto, a ponad połowę tych kosztów stanowi wybudowanie obiektu i doprowadzenie go do stanu deweloperskiego. Na wykończenie wnętrz potrzeba około 100-300 tys. zł, w zależności od standardu, w jakim chcemy wykończyć dom. Oznacza to średnio 20 proc. wszystkich kosztów.

W porównaniu rok do roku całkowity koszt budowy domu wzrósł o ponad 10 proc. Trzeba więc przygotować się na wydatek większy o jakieś 70 tys. zł. Średnia cena, jaką trzeba zapłacić za wybudowanie i wykończenie jednego metra kwadratowego domu mieszkalnego, liczona wraz z kosztem zakupu działki czy postawienia ogrodzenia, wynosi dziś około 5 tys. zł.

Podobne wyliczenia prezentował GUS w 2020 roku. Według urzędników wybudowanie 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania w 2020 roku wyniósł:

·      w pierwszym kwartale – 4567 zł,

·      w drugim kwartale – 5000 zł,

·      w trzecim kwartale – 4987 zł,

·      w czwartym kwartale – 5012 zł.

W pierwszym kwartale 2021 roku koszt wybudowania 1 mkw. powierzchni użytkowej obiektu jednorodzinnego, według GUS, wyniósł 4944 zł.

Które materiały najbardziej zdrożały?

Wiemy już, że w kwietniu bieżącego roku materiały wykorzystywane m.in. do wznoszenia domów jednorodzinnych zdrożały średnio o 4,7 proc. w perspektywie rocznej. Jak to natomiast wygląda po podzieleniu ich na grupy?

Największe podwyżki objęły popularne materiały budowlane, takie jak:

·      płyty OSB – wzrost rok do roku o 20,7 proc.,

·      sucha zabudowa – 12,1 proc. podwyżki,

·      izolacje termiczne – 10 proc.,

·      oświetlenie i materiały elektryczne – 5,8 proc.,

·      cement i wapno – 5,4 proc.,

·      instalacje i ogrzewanie – 5,4 proc.,

·      ogród i hobby – 5,3 proc.,

·      dachy i rynny – 4,7 proc.

Najwięcej zdrożały w kwietniu płyty OSB, a najmniej izolacja chroniąca przed przenikaniem wody – ceny wzrosły zaledwie o 0,9 proc. Ze spadkami mieliśmy do czynienia w przypadku materiałów klasyfikowanych w grupie "ściany i kominy" – spadek o 6,1 proc. rok do roku, oraz "otoczenie domu" – spadek o 0,1 proc.

Jeszcze wyższa podwyżka wynika z analizy cen nabycia takich produktów w składach i hurtowniach budowlanych należących do Polskich Składów Budowlanych (Grupy PBS). Okazuje się, że płyty OSB w sklepach PBS zdrożały w kwietniu 2021 roku o 32,4 proc. rok do roku, oświetlenie i elektryka o 9,6 proc., a sucha zabudowa oraz izolacje termiczne –o 7,9 proc. Spadek cen nastąpił w zaledwie jednej grupie produktów, mianowicie "ściany i kominy" – wyniósł on w stosunku rocznym 6,6 proc.

Wzrost cen bez wpływu na popyt

Pomimo wzrostu cen materiały budowlane są kupowane w takim samym stopniu jak dotąd. Popyt na nie utrzymał się w 2020 roku właściwie na stałym poziomie. Klienci nadal kupują materiały budowlane, choć zmuszeni są na nie wydać o wiele więcej, co naturalnie wpływa na koszty budowy domu w 2021 roku. Ile wynosi on obecnie?

Eksperci rynku budowlanego ostrożnie prognozują, co może dziać się w kolejnych miesiącach 2021 roku. Rynek surowców i półproduktów służących do produkcji materiałów budowlanych stał się w wysokim stopniu nieprzewidywalny. Dostępność takich rozwiązań jest ograniczona, co ma przełożenie na wzrost cen. Drożeć zaczynają też wyroby aluminiowe. Można spodziewać się, że ceny materiałów w kolejnych miesiącach nadal będą rosły, z uwagi na wyższe koszty związane z transportem, energią i pracą.

Na zwiększenie kosztów budowy domu w 2021 roku wpłynęło również zaostrzenie wymogów dotyczących warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać nowo wybudowane obiekty. Chodzi tu o konieczność wzniesienia domu z właściwą termoizolacją, w pełni energooszczędnego, co wymusza zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych i technologii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(139)
Janusz
3 lata temu
Jest popyt jest podaż. Przestaną ludzie kupować i zrobi się kryzys mieszkaniowy jak w Hiszpanii lub Portugalii. Tylko teraz obywatel ma kryzys a potem będzie miał developer bo nie będzie chętnych na zakup. Pozdrawiam myślących. Życie od kilku lat coraz droższe a pensje stoją w miejscu w a wy kupujcie 3x drożej i udawajcie, że jest ok.
SUWEREN
3 lata temu
Do wszystkich Tusko i PIS wyznawców. To samo jest w Niemczech i UE . Opłaty za certyfikaty energetyczne i teoria zielonej energii wykończą UE gospodarkę !!! REFERENDUM
polakos70
3 lata temu
zgadzam sie z moimi przedmówcami kabel 18 za mb teraz 35 za metr to jest 6,8 procenta sory ale tu sie szkoła podstawowa kłania propaganda lepsza jak za PRL
Antypis
3 lata temu
Płyta osb wzrost o 20% ? Kto pisał ten artykuł bo ja widze wzrost o 200% z grudnia 2020 do czerwca 2021!!!!!
śmieszne..
3 lata temu
Płyta osb 25 z 110 zł na 299 to jest 200%. Stal z 3K z hakiem za tonę do 5K z hakiem. Profile itd niektóre 300%. Styropian tak gdzieś był nawet pok 75% drożej itd itd...
...
Następna strona