Notowania

Coraz mniej miliarderów. Ich majątek skurczył się o ponad 4 proc.

Najbogatsi ludzie świata nieco zubożeli, wynika z najnowszej analizy firmy PwC. Eksperci winią za to geopolitykę, w tym przede wszystkim wojny handlowe pomiędzy USA a Chinami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Najwięcej dolarowych miliarderów pochodzi z Azji i USA. Reszta świata jest daleko w tyle (Fot: Pixabay)

Łączny majątek wszystkich miliarderów na świecie stopniał w 2018 roku o o 4,3 proc., czyli niemal o 390 miliardów dolarów - wynika z danych PwC.

To pierwszy taki spadek od dekady, choć bogacze są ciągle bogatsi niż na przykład pięć lat temu. Według analizy wszyscy miliarderzy na świecie na koniec ubiegłego roku dysponowali majątkiem w wysokości 8,5 biliona dol.

Co ciekawe, amerykańscy bogacze uchronili się przed spadkiem. Ich łączny majątek zwiększył się w 2018 r. o 0,1 proc., do 3,6 biliona dolarów.

W ich firmę inwestują duże fundusze – jak się rozkręca międzynarodowy start-up? Obejrzyj wideo:

Zmniejszyła się też sama liczba dolarowych miliarderów - z 2158 w 2017 roku do 2101 w ubiegłym. 754 z nich mieszka w Azji, w USA - 749.

W całym regionie, skupiającym Europę, Bliski Wchód oraz Afrykę mieszka natomiast niespełna 600 miliarderów.

Skąd się wziął jednak spadek majątku, choć w ostatnich latach to właśnie miliarderzy byli właśnie największymi beneficjentami wzrostu gospodarczego?

- Powód jest prosty - to geopolityka - mówił w rozmowie z agencją Reuters Josef Stadler z firmy UBS. Eksperci podkreślają, że negatywny wpływ na sytuację majątkową miliarderów ma na przykład wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami. Nie bez znaczenia są też nastroje na rynkach i spodziewane ochłodzenie gospodarcze na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: miliarderzy, gospodarka, majątki, usa, azja, bogatwo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2019

e tamJakoś mi ich nie żal. Podział dóbr nigdy nie był, nie jest i nie będzie sprawiedliwy. Spróbujcie zgromadzić takie majątki z pracy własnych rąk, to … Czytaj całość

10-11-2019

FredMajątek to tym przekretom to powinien i.m się skurczyć o 80 procent!

10-11-2019

UraesNo to jest prawdziwa tragedia ! Jak można było dopuścić do tak dramatycznej sytuacji ...

Rozwiń komentarze (42)