Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Nawet policja jest bezradna. Prawnik się nie patyczkuje

482
Podziel się:

Rzecznik MŚP w boju o maseczki w sklepach staje po stronie handlowców. Prosi ministra zdrowia o wyjaśnienia. Do MSWiA i resortu sprawiedliwości apeluje Unia Metropolii Polskich, twierdząc, że przepisy nie pozwalają karać za brak maseczek. Pojawiają się też wątpliwości, czy mandaty może wystawiać policja.

Nawet policja jest bezradna. Prawnik się nie patyczkuje
Handlowcy przekonują, że nawet policja jest bezsilna wobec nienoszących maseczki. (Policja)
bEChjRMB

Na sile przybierają zorganizowane akcje klientów, którzy świadomie nie zakładają maseczek w sklepach. Kara grzywny dla sprzedawczyni, która nie obsłużyła klienta bez maseczki, tylko zachęca innych.

W takich warunkach, sprzedawcy mają prawo wątpić w to, czy odmawiając obsługiwania klientów bez maseczki, nie narażają się na mandat. Policjanci mogą mieć wątpliwości za co wreszcie mandaty wręczać.

Na wstępie ustalmy rzecz najważniejszą. Według epidemiologów obowiązek noszenia maseczek w sklepach ogranicza możliwość zarażenia się. Dlatego powinniśmy je nosić, dbając o siebie i innych. Teraz wróćmy do rozbieżności i tego jak to wygląda na co dzień w sklepach.

bEChjRMD
Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus na uczelniach. "Akademiki mogą być ogniskiem zakażeń"

- Realizując rozporządzenie i wykładnię ministra zdrowia, odmawiamy obsługiwania klientów bez maseczek. Wzywamy policję, ale okazuje się, że policja jest bezradna. Zatem i my nic nie możemy, a klienci frustrację związaną z tym przepisem przelewają na nas - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Rzecznik MŚP pyta ministra

Jak dodaje, fakt, że, jak już pisaliśmy, Sąd Rejonowy w Suwałkach wymierzył grzywnę ekspedientce za to, że nie chciała obsłużyć klientki bez maseczki, dolewa oliwy do ognia. Wprawdzie odwołanie od wyroku zostanie rozpatrzone 16 września, ale i bez ostatecznego rozstrzygnięcia, sprawa pokazała jasno, że prawo jest niespójne.

bEChjRMJ

- Dlatego popieramy wnioski rzecznika MŚP i Unii Metropolii Polskich (UMP). Prawo powinno być jednoznaczne, tak żeby każdy obywatel wiedział, że jak przyjdzie bez maseczki do sklepu, to dostanie mandat. Nie my jesteśmy strażnikami porządku prawnego kraju - dodaje Juszkiewicz.

W tym też duchu do ministra zdrowia apeluje rzecznik MŚP. W swoim liście pyta o to, czy na gruncie obowiązującego prawa pracownik jest uprawniony do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa.

Pyta też, czy pracownik sklepu może odmówić sprzedaży towaru klientowi bez maseczki i czy w związku z tym jest bezpieczny i nie otrzyma grzywny. W MZ poprosiliśmy o komentarz do wątpliwości rzecznika MŚP, ale do czasu opublikowania tego artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

bEChjRMK

Nieskuteczne egzekwowanie

Wcześniej jednak MZ jasno dawał do zrozumienia, że obowiązek zakrywania ust i nosa jest związany bezpośrednio z przepisami prawa i policja może go egzekwować. Rzecznik resortu stawał też w obronie ukaranej pracownicy. - Dalej uważam, że sprzedawcy nie powinni obsługiwać klientów bez maseczek. Tamta pani postąpiła słusznie i nie widzę problemu w dopłaceniu do jej grzywny - stwierdził.

W sprawie maseczek do MSWiA i MS apeluje też UMP, wnioskując wprost o zmianę przepisów. "Obostrzenia określone w rozporządzenia budzą poważne wątpliwości co do możliwości ich wyegzekwowania. Stąd pytanie, czy określone w nim nakazy można traktować jako przepisy porządkowe, a np. straże gminne są podmiotem uprawnionym do stosowania postępowania mandatowego" - pisze UMP.

W dalszej części listu czytamy, że UMP nie kwestionuje zasadności wprowadzenia obowiązku zakrywania twarzy, "jednak obowiązujące reguły prawne nie pozwalają na skutecznie ich egzekwowanie".

bEChjRML

Duże wątpliwości co do przepisów ma też Konrad Młynkiewicz, radca prawny i dyrektor działu prawa administracyjnego w kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Karać może tylko sanepid?

- Jedyną dopuszczalną przepisami sankcją za nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa jest kara pieniężna wymierzana w drodze decyzji administracyjnej przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej - mówi Młynkiewicz.

W jego ocenie policja czy straż miejska mogą jedynie sporządzić notatkę i przekazać sprawę do Inspekcji Sanitarnej. Tymczasem, jak informowała KGP w połowie sierpnia, od początku epidemii funkcjonariusze wystawili ponad 14 tys. mandatów za brak maseczek. Interpretacja prawnika sygnalizuje, że takiego mandatu można nie przyjąć, zaś dalszy ciąg sprawy w sądzie powinien być korzystny dla klienta.

bEChjRMM

Prawnik przychyla się też do wątpliwości pracowników sklepów. - Żaden przepis nie nakłada na pracowników sklepów, czy na prowadzących taką placówkę obowiązku weryfikacji, czy klienci przestrzegają wymogu zakrywania ust i nosa - mówi Konrad Młynkiewicz.

Jak podkreśla, sklepy muszą jedynie zapewnić środki dezynfekcji rąk lub rękawiczki dla klientów i muszą co najmniej raz na godzinę, dezynfekować stanowiska kasowe lub stanowiska obsługi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEChjRNe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(482)
Sprawiedliwy
11 miesięcy temu
Ludzie zacznijcie myśleć na początek podział przez partie a teraz manipulacja ca łymi społeczeństwami. Bardzo mocna sie zastanawiam czy nie założyć stowarzyszenia i na początek obalić tych wszystkich polityków którzy nas wmanerwowali w Covid a później rozliczyć każdego żołnierza z obojętnej formacji który Wam wystawił mandat za brak maseczki. Osobiscie nie noszę nie nosiłem i nosić nie będę chyba że zostanie wprowadzony stan wyjątkowy dopóty go nie ma wypad wszystkie służby. Zacznę chyba kampanie urzędniczą odnośnie traktowania obywateli. Tyler wtemacie . A manuipulacja statystykami mnie nie rusze poza tym szpitale wpisują co chcą to wszystko jest wielka lipa.
sprawiedliwy
11 miesięcy temu
Ludzie nie ma zadnej pandemii ale nawet epidemii
A Może
12 miesięcy temu
by tak w koncu napisali dokładnie kto może mieć przeciwwskazania do noszenia tego ustrojstwa? Jakoś nikt siè nie pali do tego?
bEChjRNf
Paragraf
rok temu
.....ustalmy rzecz najważniejszą. Według epidemiologów obowiązek noszenia maseczek w sklepach ogranicza możliwość zarażenia się. .... A skąd ten pewnik? Inni, nieskorumpowani lekarze wykazują że noszenie maski jest groźne dla zdrowia. Sam Pinkas powiedział, że są po to, aby przypominać nam o "pandemii", czyz nie?
Cenzor
rok temu
To kolejny dowód na poziom władzy PiS ale też dowód na poziom Polaków . Takie pojęcia jak solidaryzm społeczny , szacunek dla innych to już niestety przeszłość . Z komentarzy wielu z was przebija jedna myśl liczy się tylko to co ja chcę , nie będę robił niczego co mi nie odpowiada ,mam w d... innych . Wszystkie sklepy w Polsce są prywatne , właściciele mają prawo ale i obowiązek dbać o bezpieczeństwo klientów . Bezpieczeństwo szerokopojęte w tym też epidemiologiczne . Przy wejściu do sklepu jest informacja dotycząca obowiązku zakrywania ust i nosa . Skoro klient wchodzi bez maseczki to oznacza , że zlekceważył nakaz i powinien być z tego sklepu wyproszony . Sklep to nie urząd publiczny do którego mamy wszyscy prawo wejść . Gdyby bezpośrednio stosować prawo to dlaczego przechodzień nie może wejść np. do sejmu , senatu , kancelarii prezydenta .Bo tam obowiązują zaproszenia , kontrola straży itp. W wielu urzędach są bramki i musicie wyciągać często przy innych gapiach zawartość waszych kieszeni . To was nie oburza , czy to nie jest godzenie w wasze prawa . A tak na zakończenie gdybym był świadkiem zdarzenia w którym klient wzywa policję bo klientka nie chce go obsłużyć bo jest bez maseczki skorzystał bym z okazji i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na sprowadzeniu zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób . A gdyby był bezczelny to dołożył bym pozew z powództwa cywilnego o stworzenie zagrożenia dla zdrowia i życia mojego i mojej rodziny .
...
Następna strona