Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

CPK. Horała: "Kryzys w lotnictwie przeminie"

39
Podziel się

- Centralny Port Komunikacyjny budujemy na pokolenia; pandemia koronawirusa kiedyś się skończy i ruch lotniczy wróci - mówił w środę wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

CPK. Horała: "Kryzys w lotnictwie przeminie"
Marcin Horała odpowiada na pytania o CPK. Twierdzi, że nie należy rezygnować z megalotniska. (CPK)
bDTrJKyJ

Horała uczestniczył w sesji pytań w trakcie drugiej edycji CPKLive! Uczestnicy sesji pytali m.in. o współpracę CPK z doradcą strategicznym, czyli koreańskim lotniskiem Incheon.

- Doradca strategiczny to dostawca know-how, którego w Polsce nie mamy, bo nie mamy dużego, hubowego, międzynarodowego lotniska. Lotnisko Incheon takie jest; w 2019 r. obsłużyło ponad 70 mln pasażerów, posiada cały szereg doświadczeń, praktyczną wiedzę jako podmiot, który najpierw budował, a potem operuje tego rodzaju lotniskiem. Jest tu szereg podobieństw do CPK - wskazywał Horała.

Jak mówił, doradca strategiczny to taka "druga para oczu" z praktyczną wiedzą w prowadzeniu takiego lotniska.

bDTrJKyL
Zobacz także: CPK. Czy jest potrzebny? Ekspert wymienia trzy kluczowe elementy

- Doradca będzie nam mówił, na co warto zwrócić uwagę, co powinno się znaleźć w tym czy w innym wykonaniu, co budzi wątpliwości - powiedział Horała. Zaznaczył, że to pierwszy krok do zacieśniania współpracy z Koreańczykami.

Wiceminister podkreślił, że CPK to projekt, który może być jeszcze modyfikowany. Nie należy go jednak porzucać. Bo kryzys w lotnictwie, spowodowany pandemią, w końcu przeminie.

bDTrJKyR

- Ruch lotniczy wróci. I podjęcie wtedy decyzji, że potrzebny jest CPK, to rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, który będzie trwał 10 lat, będzie daleko, daleko opóźnione. Budujemy na pokolenia, a nie na to co dziś, jutro i nawet w przyszłym roku - tłumaczył Horała.

Wiceminister przekazał, że ponad 100 osób zgłosiło się do Programu Dobrowolnych Nabyć, czyli pozyskiwania ziemi pod Port Solidarność. Jak mówił, prowadzone są z nimi rozmowy na temat tego, czy chcą sprzedać ziemię, czy zamienić ją i na jakich warunkach. Zapewnił, że spółka monitoruje ruch nieruchomościami tam, gdzie ma powstać CPK i dodał, że nie wystąpiły "zjawiska obrotu spekulacyjnego".

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele rządów Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie złożono podpisy pod umową z Portem Lotniczym Incheon z Seulu, czyli doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego, a spółką CPK.

bDTrJKyS

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTrJKzm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Jan
miesiąc temu
Horala z PiSem też kiedys przeminął ale ile kasy w tym czasie ukradną Polakom to ich. Suski szefem rady programowej radia, Horala szefem łąki, Obajtek szefem PKNu. To sa miliony pensji brane rocznie przez namaszczonych przez prezesa nieudaczników.
Lol
miesiąc temu
40 mln ludzi jakos dalo radę latac z obecnych lotnisk. A kurna 20 mln ludzi sie nie pomieści co za oszołomy. Kto bedzie placil za te misie. Jakie podatki jeszcze podniosa na te pierdoly. Naprawde moge sie w Amsterdamie czy zurichu przesiadać jak lecę do RPA albo Brazyli nei musze robic przesiadki w Warszawie. Jaki sen lecieć pod Kaliningrad zeby sie przesiasc lecąc na zachod
RAK
miesiąc temu
JUŻ WYBUDOWALIŚCIE OBIECANY POLSKI PROM, WYSTARCZY
bDTrJKzn
zawislak
miesiąc temu
Zarzad juz doi
szczepan
miesiąc temu
Ten Horała to na wszystkim się zna ,tylko skąd tę wiedzę czerpie?
...
Następna strona