Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

CPK. Horała: "Kryzys w lotnictwie przeminie"

39
Podziel się:

- Centralny Port Komunikacyjny budujemy na pokolenia; pandemia koronawirusa kiedyś się skończy i ruch lotniczy wróci - mówił w środę wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

CPK. Horała: "Kryzys w lotnictwie przeminie"
Marcin Horała odpowiada na pytania o CPK. Twierdzi, że nie należy rezygnować z megalotniska. (CPK)

Horała uczestniczył w sesji pytań w trakcie drugiej edycji CPKLive! Uczestnicy sesji pytali m.in. o współpracę CPK z doradcą strategicznym, czyli koreańskim lotniskiem Incheon.

- Doradca strategiczny to dostawca know-how, którego w Polsce nie mamy, bo nie mamy dużego, hubowego, międzynarodowego lotniska. Lotnisko Incheon takie jest; w 2019 r. obsłużyło ponad 70 mln pasażerów, posiada cały szereg doświadczeń, praktyczną wiedzę jako podmiot, który najpierw budował, a potem operuje tego rodzaju lotniskiem. Jest tu szereg podobieństw do CPK - wskazywał Horała.

Jak mówił, doradca strategiczny to taka "druga para oczu" z praktyczną wiedzą w prowadzeniu takiego lotniska.

Zobacz także: CPK. Czy jest potrzebny? Ekspert wymienia trzy kluczowe elementy

- Doradca będzie nam mówił, na co warto zwrócić uwagę, co powinno się znaleźć w tym czy w innym wykonaniu, co budzi wątpliwości - powiedział Horała. Zaznaczył, że to pierwszy krok do zacieśniania współpracy z Koreańczykami.

Wiceminister podkreślił, że CPK to projekt, który może być jeszcze modyfikowany. Nie należy go jednak porzucać. Bo kryzys w lotnictwie, spowodowany pandemią, w końcu przeminie.

- Ruch lotniczy wróci. I podjęcie wtedy decyzji, że potrzebny jest CPK, to rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, który będzie trwał 10 lat, będzie daleko, daleko opóźnione. Budujemy na pokolenia, a nie na to co dziś, jutro i nawet w przyszłym roku - tłumaczył Horała.

Wiceminister przekazał, że ponad 100 osób zgłosiło się do Programu Dobrowolnych Nabyć, czyli pozyskiwania ziemi pod Port Solidarność. Jak mówił, prowadzone są z nimi rozmowy na temat tego, czy chcą sprzedać ziemię, czy zamienić ją i na jakich warunkach. Zapewnił, że spółka monitoruje ruch nieruchomościami tam, gdzie ma powstać CPK i dodał, że nie wystąpiły "zjawiska obrotu spekulacyjnego".

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele rządów Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy między obydwoma krajami. Równocześnie złożono podpisy pod umową z Portem Lotniczym Incheon z Seulu, czyli doradcą strategicznym Centralnego Portu Komunikacyjnego, a spółką CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
spr
rok temu
TO HORAŁA PRZEMINIE I ZOSTAWI BAJZEL!!!!!!!!!!!!!!!!
jerzyDe
rok temu
To lotnisko nie jest dla was tylko dla dzielnych wojakow zza oceanu bo gdzies trzeba trzymac te mysliwce w czasie wojny.
pik
rok temu
mialem okazje go poznac kosmos zyje w innym swiecie
jaki z paki
rok temu
Gdynia wstydzi się za tego Pana ???????
xxxl
rok temu
waz też szlak trafi i waz nie będzie już dla pokoleń
...
Następna strona