Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Budowa CPK i doradca strategiczny. Wild: najważniejsze wydarzenie roku

34
Podziel się

Wybór lotniska Incheon z Seulu na doradcę strategicznego CPK, przyjęcie przez rząd programu wieloletniego i rozpoczęcie wykupu gruntów pod port to najważniejsze wydarzenia 2020 r. - uważa prezes CPK Mikołaj Wild.

Budowa CPK i doradca strategiczny. Wild: najważniejsze wydarzenie roku
Mikołaj Wild twierdzi, że decyzje ws. CPK to były najważniejsze wydarzenia roku (East News)
bDIdYQOJ

- Wybór lotniska Incheon na doradcę strategicznego CPK to, w mojej ocenie, najważniejsze wydarzenie mijającego roku. Według rankingu Skytrax, Incheon to jedno z najlepszych lotnisk przesiadkowych świata - powiedział w rozmowie z PAP prezes CPK Mikołaj Wild.

W jego opinii podpisywany przez CPK kontrakt to "coś więcej niż tylko umowa doradcza przy projekcie CPK".

bDIdYQOL

- Chcemy, żeby w przyszłości doradca został długoterminowym partnerem strategicznym. Oznaczałoby to szeroko zakrojoną współpracę nie tylko na poziomie transferu wiedzy, ale też międzyrządowym: inwestycyjnym i gospodarczym - powiedział Wild.

Zobacz także: Wykup gruntów pod CPK. Horała: nie możemy kierować się ludzkimi emocjami

W ocenie szefa CPK, drugim istotnym wydarzeniem dla spółki było przyjęcie Programu Wieloletniego CPK na lata 2020-2023. - Dzięki przyjęciu przez rząd tego programu otrzymaliśmy plan inwestycyjny, który nie tylko nie obciąża budżetu państwa, ale jednocześnie wyznacza nam klarowny cel: wbicie pierwszej łopaty w 2023 r. - tłumaczy Wild.

bDIdYQOR

- Zakładane źródła finansowania to: skarbowe papiery wartościowe, finansowanie komercyjne, środki UE (na inwestycje kolejowe), finansowanie z odrębnych źródeł np. PKP PLK i GDDKiA. Łącznie na inwestycje CPK zostanie przeznaczone 12,8 mld zł - powiedział Wild.

Kolejnym istotnym dla spółki wydarzeniem w tym roku było rozpoczęcie procesu nabywania gruntów pod CPK. - Od 2 grudnia, czyli od ogłoszenia zasad Programu Dobrowolnych Nabyć otrzymaliśmy ponad 50 zgłoszeń, czyli wypełnionych ankiet, od mieszkańców zainteresowanych sprzedażą. Ponad połowa ofert pochodzi z obszaru gminy Baranów, pozostałe są z gmin Wiskitki i Teresin - podkreślił Wild.

Jak dodał, celem PDN jest pozyskanie nieruchomości pod nowe lotnisko centralne dla Polski. Właściciele będą mogli sprzedać swoją nieruchomość bezpośrednio lub skorzystać z nieruchomości zamiennych, zlokalizowanych na terenie 47 powiatów z dwóch województw: mazowieckiego i łódzkiego.

bDIdYQOS

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIdYQPm
Źródło:
KOMENTARZE
(34)
obserwatorq
2 miesiące temu
Skoro już jesteśmy potęgą morską, nic nie stoi na przeszkodzie aby LOT i z tymi kilkoma wyleasingowanymi samolotami i CPK wiódł prym w powietrzu. Duże wydatki adekwatne prowizje, ot filozofia
Europejczyk
2 miesiące temu
Zapimnial ze Skosnookie sa solidarni rasowo. I tak jak w przepiedni: skosnooki czlowiek napoi konia w Wisle. Skosnooki bedzie rzadzil samolotami w Polsce. Potem zabraknie forsy i kupia lotnisko Chinczaki. Jak porty w Grecji.
Polexit hyhy
2 miesiące temu
Z tym CPK będzie jak z budową autostrady Berlin-Moskwa tzw. olimpijki w latach 70...
bDIdYQPn
Grzegorz
2 miesiące temu
Przeciwni jakimkolwiek zmianom cywilizacyjnym w Polsce, budowie wezłą przesiadkowego, CPK, zwłaszcza tym nie finansowanym przez zachód są pro europejsko nastawieni roztańczeni, nie homofobiczni, ateistyczni liberałowie. Oni aż sie ślinią na myśl, że oni sami załapią sie na etat sprzątających w Berlinie na lotnisku, ich synowie będą mieli szansę ubiegać sie o posadę zbieracza szparagów, albo glazurnika, a ich córki może zrobią biznes życia. Za dnia będą kelnerować w kawiarniach , a po pracy albo załapią sie na etat nocnej pracy na godziny , dobrze płatnej , albo wyrwą jakiegoś imigranta. Chodzi o to aby sie nasze społeczeństwo szybciej integrowało i bardzo w tym pomaga posiadanie muzułmańskiego zięcia. Trzymam za was kciuki, aby wam się udało.... naprawdę. Ale Polsce życzę czegoś odwrotnego......
Sceptyk
2 miesiące temu
Ten port nigdy nie powstanie.
...
Następna strona