Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Szczepionka na covid. Przed szczepieniem konieczna kwalifikacja lekarska

43
Podziel się

Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem - wystawi e-skierowanie. Szczepienia ruszą 27 grudnia, w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych.

Szczepionka na covid. Przed szczepieniem konieczna kwalifikacja lekarska
Koronawirus. Szczepionka na COVID-19 - lekarz wystawi e-skierowanie (Flickr)
bDJCUgJN

Pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki na covid jest już w Polsce. Szczepienia ruszą 27 grudnia, w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin poprzez m.in. infolinię 989.

Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Sam proces oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni. Wygeneruje je specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup, np. wiekowych czy zawodowych.

bDJCUgJP

Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19. "Im więcej Polaków się zaszczepi, tym szybszy powrót do normalności"

E-skierowanie będzie mógł wystawić także indywidualnie lekarz, np. dla osoby, która nie posiada numeru PESEL lub tej, która z jakichś powodów nie skorzystała z automatycznie wygenerowanego skierowania.

bDJCUgJV

Pierwszymi dawkami w szpitalach węzłowych (tzw. etap zero) zaszczepione będą osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów i ośrodków pomocy społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Następnie do szczepień przystąpią pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60 lat w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowana reakcja organizmu (np. wstrząs anafilaktyczny).

Szczepienia dostępne będą stacjonarnie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu oraz w innych placówkach medycznych, jak również w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

bDJCUgJW

Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień dostępny będzie mobilny zespół szczepiący. Narodowy Program Zdrowia zakłada, że w każdej gminie dostępny będzie punkt szczepień.

Informacja o wykonaniu szczepienia wprowadzona będzie do e-Kart Szczepień w systemie P1. Równocześnie pacjent dostanie zaświadczenie o szczepieniu, które da mu pewne udogodnienia np. zwolnienie z kwarantanny czy nie uwzględnianie go w określonym limicie osób dotyczącym spotkań. Dodatkowo otrzyma kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJCUgKq
Źródło:
KOMENTARZE
(43)
cosik
2 miesiące temu
Szczepionki darmowe ? Morawiecki zapłacił z własnej kieszeni ?. Nie żartujcie.
Piotr
2 miesiące temu
Pacjent wypełni ankietę, że nie wnosi żadnych pretensji w razie skutków ubocznych i gitara gra.
Aaa
2 miesiące temu
To teraz lekarz będzie badał pacjentów a tak to był na tel ludzie jakie to jest oszustwo wzięli kasę z unii europejskiej i nagle lekarz wróci do łask bo przebada pacjentów
bDJCUgKr
Gosc
2 miesiące temu
A ja jestem alergikiem i boję się takiego szczepienia
Cezary
2 miesiące temu
Ta szczepionka została opracowana na podstawie wirusa który już wielokrotnie ,kilka tysięcy razy,zmutował. Opowiadają nam bajki że szczepienie działa na nowe mutacje-niestety takie cudu medycyna nie zna.Przywileje dla tych którzy się zaszczepią to łamanie praw człowieka-na to już są paragrafy tak jak i na wszystkie nieprawnie wprowadzane restrykcje w naszym kraju.Mam nadzieję że obecna władza zapłaci za bankructwa i samobójstwa wielu ludzi
...
Następna strona