Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Szczepionka na covid. Przed szczepieniem konieczna kwalifikacja lekarska

43
Podziel się:

Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem - wystawi e-skierowanie. Szczepienia ruszą 27 grudnia, w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych.

Szczepionka na covid. Przed szczepieniem konieczna kwalifikacja lekarska
Koronawirus. Szczepionka na COVID-19 - lekarz wystawi e-skierowanie (Flickr)

Pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki na covid jest już w Polsce. Szczepienia ruszą 27 grudnia, w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin poprzez m.in. infolinię 989.

Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Sam proces oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni. Wygeneruje je specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup, np. wiekowych czy zawodowych.

Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19. "Im więcej Polaków się zaszczepi, tym szybszy powrót do normalności"

E-skierowanie będzie mógł wystawić także indywidualnie lekarz, np. dla osoby, która nie posiada numeru PESEL lub tej, która z jakichś powodów nie skorzystała z automatycznie wygenerowanego skierowania.

Pierwszymi dawkami w szpitalach węzłowych (tzw. etap zero) zaszczepione będą osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów i ośrodków pomocy społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Następnie do szczepień przystąpią pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60 lat w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowana reakcja organizmu (np. wstrząs anafilaktyczny).

Szczepienia dostępne będą stacjonarnie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu oraz w innych placówkach medycznych, jak również w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień dostępny będzie mobilny zespół szczepiący. Narodowy Program Zdrowia zakłada, że w każdej gminie dostępny będzie punkt szczepień.

Informacja o wykonaniu szczepienia wprowadzona będzie do e-Kart Szczepień w systemie P1. Równocześnie pacjent dostanie zaświadczenie o szczepieniu, które da mu pewne udogodnienia np. zwolnienie z kwarantanny czy nie uwzględnianie go w określonym limicie osób dotyczącym spotkań. Dodatkowo otrzyma kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Ewa
3 lata temu
Jaki lekarz będzie mnie kwalifikował do szczepienia skoro mam się sama zgłosić na infolinię lub przez internet i od razu dostanę numer na szczepienie? Gdzie tu miejsce na wywiad i badanie.
gość 1
3 lata temu
Nie chcesz się szczepić to nie rób tego, wolny wybór, nikt cię nie ZMUSZA.!!!!!!!!!!!!!
Samuel
3 lata temu
nie, nigdy się nie zaszczepię bo szczepionka nie ma nic przeciwko covid tylko kontroluje nasz umysł słyszy co mówimy i potrafi nad nami przejąć kontrolę wolę sobie uciąć rękę od razy gdy mi to wszczepią. i szczepionka to jest komplant poczytajcie w internecie co to komplant i wtedy również zrobicie wszystko przeciw szczepionce
zygmunt
3 lata temu
chcę się zaszczepić czy po przebytym zatorze płucnym mogę to zrobic nadal biore leki
stop cenzurze
3 lata temu
Żadnych przywilejów dla zaszczepionych!!! Osoba zaszczepiona jest chroniona przed powaznymi objawami choroby ale po zetknieciu z wirusem moze sie zakazić i moze roznosić koronawirusa tak jak niezaszczepiony bezobjawowy nosiciel koronawirusa!!!
...
Następna strona