Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

CPK obejmie całą Polskę. W sumie powstanie 1800 km nowych linii kolejowych

89
Podziel się:

Centralny Port Komunikacyjny jako olbrzymia inwestycja kolejowa? W ramach CPK powstanie w sumie aż 1800 km nowych linii - oznajmił Marcin Horała, wiceminister odpowiedzialny za projekt.

CPK obejmie całą Polskę. W sumie powstanie 1800 km nowych linii kolejowych
Budowa CPK ma się rozpocząć już w 2023 r. Lotnisko zostanie oddane do użytku cztery lata później (CPK, CPK)

Blisko 1800 km nowych linii kolejowych powstanie razem z centralnym węzłem połączonym z hubowym lotniskiem. Tyle wynika z zapowiedzi wiceministra. Budowa inwestycji rozpocznie się już za dwa lata, a na 2027 r. przypada wstępna data oddania do użytku lotniska w ramach CPK.

Jednak zdaniem Horały przedsięwzięcie to przede wszystkim program inwestycji kolejowych i to właśnie one pochłoną dużą część środków przeznaczonych na CPK. Tylko w pierwszych latach (2020-2023) kwota przeznaczona na budowę Centralnego Portu wyniesie w sumie ok. 12,8 mld zł

Polityk zwrócił przy okazji uwagę, że udział kolei w przewozach towarów w Polsce jest wciąż "znacząco mniejszy" w porównaniu do państw zachodniej Europy. Wpłynąć na ten stan rzeczy ma właśnie rozbudowa infrastruktury kolejowej, która obejmie również przewozy pasażerskie.

Zobacz także: CPK. Czy jest potrzebny? Ekspert wymienia trzy kluczowe elementy

- To oznacza, że strumień pasażerów przeniesie się na tę sieć i zwolni się przepustowość na tej starej infrastrukturze w znacznie większym stopniu dla przewozów towarowych - tłumaczy dalej Horała. Na tym jednak nie koniec.

Wiceminister infrastruktury powołał się przy okazji na wyliczenia "międzynarodowej firmy eksperckiej", która ustaliła, że w perspektywie do 2034 roku Polska zyska dzięki CPK "prawie bilion złotych dodatkowej produkcji do polskiego PKB".

- To będzie dodatkowy dopalacz dla gospodarki, którego musimy szukać - wskazał. - Bo ten model, który mieliśmy do tej pory, oparty głównie na eksploatacji surowca naturalnego w postaci taniej siły roboczej, się kończy - dodał Horała.

Przypomnijmy, że sam Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Gnoom
rok temu
Elbląg zamiast szprychy dostał niepotrzebny przekop, do nas tylko czarna strzałka.
Marian Paździ...
rok temu
Jak na razie to przez kilka lat tylko odpływają grube miliony na pensje grupki darmozjadów udających, że budują jakieś lotnisko.
rtkl5
rok temu
Na razie od roku biorą kasę za nic
jill
rok temu
CPK obejmie całą Polskę??? Co ty piszesz redaktorze? Obejmie CAŁY ŚWIAT! Przecież za Kaczora i spółki wszystko musi być największe (razem z głupotą).
XXXL
rok temu
MEGALOMANIA pisia nie zna granic a raczej kasy ktora mozna nam UKRASC I ktora NAM KRADNA pilmujac pola
...
Następna strona