Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

CPK obejmie całą Polskę. W sumie powstanie 1800 km nowych linii kolejowych

88
Podziel się

Centralny Port Komunikacyjny jako olbrzymia inwestycja kolejowa? W ramach CPK powstanie w sumie aż 1800 km nowych linii - oznajmił Marcin Horała, wiceminister odpowiedzialny za projekt.

CPK obejmie całą Polskę. W sumie powstanie 1800 km nowych linii kolejowych
Budowa CPK ma się rozpocząć już w 2023 r. Lotnisko zostanie oddane do użytku cztery lata później (CPK, CPK)
bEimcQvF

Blisko 1800 km nowych linii kolejowych powstanie razem z centralnym węzłem połączonym z hubowym lotniskiem. Tyle wynika z zapowiedzi wiceministra. Budowa inwestycji rozpocznie się już za dwa lata, a na 2027 r. przypada wstępna data oddania do użytku lotniska w ramach CPK.

Jednak zdaniem Horały przedsięwzięcie to przede wszystkim program inwestycji kolejowych i to właśnie one pochłoną dużą część środków przeznaczonych na CPK. Tylko w pierwszych latach (2020-2023) kwota przeznaczona na budowę Centralnego Portu wyniesie w sumie ok. 12,8 mld zł

Polityk zwrócił przy okazji uwagę, że udział kolei w przewozach towarów w Polsce jest wciąż "znacząco mniejszy" w porównaniu do państw zachodniej Europy. Wpłynąć na ten stan rzeczy ma właśnie rozbudowa infrastruktury kolejowej, która obejmie również przewozy pasażerskie.

bEimcQvH
Zobacz także: CPK. Czy jest potrzebny? Ekspert wymienia trzy kluczowe elementy

- To oznacza, że strumień pasażerów przeniesie się na tę sieć i zwolni się przepustowość na tej starej infrastrukturze w znacznie większym stopniu dla przewozów towarowych - tłumaczy dalej Horała. Na tym jednak nie koniec.

Wiceminister infrastruktury powołał się przy okazji na wyliczenia "międzynarodowej firmy eksperckiej", która ustaliła, że w perspektywie do 2034 roku Polska zyska dzięki CPK "prawie bilion złotych dodatkowej produkcji do polskiego PKB".

bEimcQvN

- To będzie dodatkowy dopalacz dla gospodarki, którego musimy szukać - wskazał. - Bo ten model, który mieliśmy do tej pory, oparty głównie na eksploatacji surowca naturalnego w postaci taniej siły roboczej, się kończy - dodał Horała.

Przypomnijmy, że sam Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEimcQwi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
Marian Paździ...
1 tyg. temu
Jak na razie to przez kilka lat tylko odpływają grube miliony na pensje grupki darmozjadów udających, że budują jakieś lotnisko.
rtkl5
1 tyg. temu
Na razie od roku biorą kasę za nic
jill
1 tyg. temu
CPK obejmie całą Polskę??? Co ty piszesz redaktorze? Obejmie CAŁY ŚWIAT! Przecież za Kaczora i spółki wszystko musi być największe (razem z głupotą).
bEimcQwj
XXXL
1 tyg. temu
MEGALOMANIA pisia nie zna granic a raczej kasy ktora mozna nam UKRASC I ktora NAM KRADNA pilmujac pola
DFGH
1 tyg. temu
Hejterzy z podlej targowicy! Co was tak boli nowoczesne lotnisko w Polsce?
...
Następna strona