Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
14.08.2019 14:48

Cud gospodarczy w Polsce. Podziwiają nas Niemcy

Polska przeżywa mały cud ekonomiczny – ocenia niemiecki dziennik Handelsblatt. Eksperci wskazują na uniezależnienie się krajów wschodniej części UE od spowolnienia w strefie euro, a w szczególności od Niemiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Warszawa (Fot: Michał Dyjuk/Reporter)

Mocno rosnące wynagrodzenia, które stymulują popyt dobrze odbijają się na PKB wschodnich regionów UE. Na ich tle gospodarczo szczególnie dobrze wypada Polska, ocenia niemiecki dziennik ekonomiczny Handelsblatt.

"Zwłaszcza w Polsce można mówić o małym cudzie gospodarczym. Kraj, w którym narodowokonserwatywny i krytyczny wobec Brukseli rząd prawdopodobnie ponownie wygra wybory, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem gospodarczym na poziomie 4,6 proc. PKB. W 2020 r. wzrost ma wynieść 3,7 proc. PKB. Specjalizujący się w regionie instytut WiiW musiał ostatnio podnieść prognozy wzrostu dla całej środkowej i wschodniej Europy" - czytamy w Handelsblatt.

Eksperci wskazują również na uniezależnienie się krajów wschodniej części UE od spowolnienia w strefie euro, a w szczególności od Niemiec.

Obejrzyj: Gospodarka zwalnia. Ekonomista przyznaje: byliśmy zaskoczeni

Niemiecki dziennik zauważa również, że podwaliną pod dobre wyniki Polski jest również pozytywny cykl rosnących płac i inwestycji. Utrzymuje się długo, a rosnące koszty płacy nie zaszkodziły konkurencyjności, a nawet spowodowały, że w tej kwestii wschód nadrobił zaległości wobec Zachodu.

Mimo pochwał dla dobrej koniunktury, eksperci krytykują tendencje nacjonalistyczne, autokratyczny styl rządów oraz ataki na sądownictwo i wolność prasy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, pkb, koniunktura
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

ADAle ich musi piec :D

14-08-2019

MarkTrzeba przyznać, że ktoś kto pisał ten artykuł to ma fantazję. Polski dług rośnie w szybszym tempie niż PKB kraju, więc według tej definicji jesteśmy … Czytaj całość

14-08-2019

IBA tak w ogóle to gdzie te ataki na wolność prasy? Bo ja to sobie tylko za PO przypominam ataki na Wprost

Rozwiń komentarze (168)