Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Cud gospodarczy w Polsce. Podziwiają nas Niemcy

168
Podziel się:

Polska przeżywa mały cud ekonomiczny – ocenia niemiecki dziennik Handelsblatt. Eksperci wskazują na uniezależnienie się krajów wschodniej części UE od spowolnienia w strefie euro, a w szczególności od Niemiec.

Warszawa
Warszawa (East News, Michał Dyjuk/Reporter)

Mocno rosnące wynagrodzenia, które stymulują popyt dobrze odbijają się na PKB wschodnich regionów UE. Na ich tle gospodarczo szczególnie dobrze wypada Polska, ocenia niemiecki dziennik ekonomiczny Handelsblatt.

"Zwłaszcza w Polsce można mówić o małym cudzie gospodarczym. Kraj, w którym narodowokonserwatywny i krytyczny wobec Brukseli rząd prawdopodobnie ponownie wygra wybory, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem gospodarczym na poziomie 4,6 proc. PKB. W 2020 r. wzrost ma wynieść 3,7 proc. PKB. Specjalizujący się w regionie instytut WiiW musiał ostatnio podnieść prognozy wzrostu dla całej środkowej i wschodniej Europy" - czytamy w Handelsblatt.

Eksperci wskazują również na uniezależnienie się krajów wschodniej części UE od spowolnienia w strefie euro, a w szczególności od Niemiec.

Zobacz także: Obejrzyj: Gospodarka zwalnia. Ekonomista przyznaje: byliśmy zaskoczeni

Niemiecki dziennik zauważa również, że podwaliną pod dobre wyniki Polski jest również pozytywny cykl rosnących płac i inwestycji. Utrzymuje się długo, a rosnące koszty płacy nie zaszkodziły konkurencyjności, a nawet spowodowały, że w tej kwestii wschód nadrobił zaległości wobec Zachodu.

Mimo pochwał dla dobrej koniunktury, eksperci krytykują tendencje nacjonalistyczne, autokratyczny styl rządów oraz ataki na sądownictwo i wolność prasy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(168)
ggw
3 lata temu
Kto miał do czynienia z polskim wymiarem niesprawiedliwości to dobrze wie że jeżeli Niemcy zarzucają że niezawisłośc tego "WYMIARU" jest zagrożona to jest akurat odwrotnie bo to podła banda szuj o kamiennych sercach,skorumpowanych,kumotrów i łapówkarzy a szczególnie bagno i siedlisko podłych sooook jest w SRiO które sa opanowane przez kobietony i feministki wrogie mężczyznom.Wahadło jest z jednej strony ale myślę że wahnie niedługo w drug a stronę i wtedy im wypłacimy to0 co się im należy !!!!
romeo
3 lata temu
jazdze do niemiec od 30 lat i widze ze wszystko siada
Polak
3 lata temu
i gitara
Ha..ha
3 lata temu
Co wy bredzicie!! Do sklepu strach wejść!! Utrzymanie mieszkania wzrosło o 60%, moje dochody już na 10 lat do przodu są zabrane ma utrzymanie nierobów z plusem, nie pracuje 47%społeczeństwa, inflacja sztucznie wstrzymywana do wyborów i tak wynosi ponad 3%, oszczędności są mniej oprocentowane, zaklinanie rzeczywistości nic nie da🤣😜
Kaśka
3 lata temu
Najlepiej to wyjaśnić/ pokazać na przykładach. Ile przeciętny Niemiec towarów/ dóbr, usług może kupić za swoją miesięczną pensję a ile przeciętny Polak. Na co stać i jaki poziom życia ma emeryt zza Odry a jaki ten znad Wisły itp.?
...
Następna strona