Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Cyfryzacja Kościoła. Nadchodzi e-taca

152
Podziel się

Episkopat chce popularyzacji elektronicznej tacy w polskim Kościele. Będzie zachęcał parafie do przyjmowania płatności bezgotówkowych.

E-taca to przyszłość polskiego Kościoła. Episkopat będzie zachęcał parafie
E-taca to przyszłość polskiego Kościoła. Episkopat będzie zachęcał parafie (twitter.com/dioceseparis, Diocèse de Paris)
bEqqVGyJ

W rozmowie z money.pl wiceprezes fundacji Polska Bezgotówkowa dr Paweł Widawski informował niedawno, że ponad 100 polskich parafii przystąpiło do programu i korzysta z terminali płatniczych. Płatności bezgotówkowe głównie są wykorzystywane w parafialnych kancelariach czy sklepikach z dewocjonaliami oraz czasopismami, ale też do opłacania intencji mszalnych.

Zdarza się jednak, szczególnie w miejscowościach turystycznych, że terminal wykorzystuje się do zbierania kolekty. I właśnie popularyzacji tej metody, czyli wprowadzenia e-tacy, chce polski episkopat. W piątek, w obecności ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, Konferencja Episkopatu Polski rozpoczęła kampanię, która ma zachęcić parafie do stworzenia możliwości przyjmowania opłat kartami płatniczymi.

bEqqVGyL

- To nie jest urządzenie, którego musimy się bać, ani wstydzić. Ze strony wiernych nie spotkał mnie ani jeden przykry komentarz dotyczący korzystania z terminala - mówił na spotkaniu KEP i MF, cytowany przez next.gazeta.pl, ksiądz Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.

Zobacz także: Obejrzyj: Polska Bezgotówkowa. Nawet księża dostają terminale z programu

W ramach programu Polska Bezgotówkowa przez przynajmniej rok nowi użytkownicy terminali płatniczych mogą być zwolnieni z opłat za dzierżawę terminala i przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Chyba że wcześniej przekroczą 100 tys. zł obrotu.

bEqqVGyR

Jak podkreśla Mieczysław Groszek, prezes fundacji Polska Bezgotówkowa, możliwe jest wydłużenie tego okresu, tak jak dla podmiotów sektora publicznego. Oznaczałoby to, że w przypadku prowadzenia przez kościoły sklepików, darmowy okres korzystania wyniósłby rok, w części darowizn byłby wydłużony o 2,5 roku.

Jak zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, w tej kwestii istnieje wiele wątpliwości, dotyczących choćby długofalowych kosztów utrzymania terminali przez parafie czy zagrożeń ze strony ataków hakerskich. Ewentualne decyzje w tej sprawie będzie podejmowała Konferencja Episkopatu Polski.

Standardowo korzystanie z terminali płatniczych (po okresie darmowości w ramach Polski Bezgotówkowej) wiąże się z opłatami rzędu ok. 50 zł miesięcznie za dzierżawę (choć oczywiście terminal można też nabyć na własność) i ok. 0,5-0,6 proc. wartości każdej transakcji.

bEqqVGyS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqqVGzm
KOMENTARZE
(152)
kadon
2 lata temu
A jak wtedy zostaną rozwiązane kwestie podatkowe? ;-) Ale tak całkiem poważnie - zdecydowanie warto. Miałem nie raz taką akcję, że nic nie dałem, bo nie miałem drobnych. W sklepie mam terminal eservice - obroty wzrosły o 10 proc. po tym, jak pojawił się terminal. Dla mnie to już konkretne kwoty.
Błogosławiony...
2 lata temu
Dla mnie to by było znaczne ułatwienie. Rzadko mam gotówkę przy sobie. Nie rozumiem tego jazgotu w postach. Do kościoła chodzą wierzący dobrowolnie, wszelkie datki na kościół są również dobrowolne. Podatków nie płacą - takie mamy prawo i to przyjęte przez komunistów. Bardziej mnie drażnią lekarze, prawnicy i inni, którzy biorą pieniądze do szuflady po 150-3-- złotych za 15 min wizyty. Nie wystawiają paragonów, nie chcą mieć u siebie terminali.
Natks
2 lata temu
NIE, NIE MA TAKIEJ OPCJI !!! EARA KOŚCIOŁOWI OD MOICH CIĘŻKO ZAROBIONYCH PIENIĘDZY !!! Kościołowi to ja se moge dać kilka zł i to wszystko !!!
bEqqVGzn
Natks
2 lata temu
NIE MA TAKIEJ OPCJI W PLANIE !!! WARA KOŚCIOŁOWI OD MOJEJ KARTY ! TAM SKPADAM MOJE CIĘŻKO ZAROBIONE PIENIĄDZE Z PRACY. Kościołowi to ja moge dać kilka zł i to wszystko.
Ksiadz
2 lata temu
A podatków dalej nie płacę 😁
...
Następna strona