Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
WZI
|

Czarnecki: "Władza próbuje zrobić ze mnie czarnego luda"

133
Podziel się

Leszek Czarnecki udzielił wywiadu "Newsweekowi". Tłumaczy w nim, że jest niewinny a władza próbuje zrzucić na niego odpowiedzialność za aferę GetBack.

Czarnecki: "Władza próbuje zrobić ze mnie czarnego luda"
Leszek Czarnecki udzielił wywiadu. (PAP, Andrzej Grygiel)
bDADWfpN

To pierwszy duży wywiad, jakiego Czarnecki udzielił po tym, jak dwa lata temu nagrał byłego szefa KNF, próbującego złożyć mu propozycję korupcyjną.

Ówczesny szef Komisji Nadzoru Finansowego stracił posadę i czeka na proces. Jednak sam Czarnecki również ma kłopoty. Prokuratura postawiła mu zarzuty współudziału w aferze GetBack, bo obligacje spółki były sprzedawane przez jego bank.

Obydwa banki Czarneckiego mają poważne problemy finansowe, a on sam czeka za granicą na posiedzenie aresztowe, które odroczono do połowy października.

bDADWfpP
Zobacz także: Afera GetBack, pozew wobec Idea Banku. "Nie miał prawa tego oferować"

Prokuratura zarzuca bankierowi, że o handlu akcjami GetBack musiał, jako właściciel banku, wiedzieć.

- Prokuratura nie ujawnia, że dowiedziałem się o tym od znajomego SMS-em i ten SMS prokuratura ma. Kiedy zeznawałem w sprawie Chrzanowskiego, poruszany był także temat GetBacku. W październiku 2017 r. ten właśnie znajomy w SMS-ie zapytał mnie, czy sprzedajemy obligacje GetBacku. W e-mailu do członka zarządu Idea Banku zapytałem, czy to prawda. Po długich oporach otrzymałem odpowiedź, że tak. Odpisałem: „To mam prośbę, żebyśmy tę współpracę ws. obligacji natychmiast wstrzymali. Bo jak to jest? Mamy potencjalny spór z GetBackiem o 100 mln zł w drugim banku (Getin Noble Bank), a wy tutaj robicie z nimi interesy...”. Koniec historii. I to jest w e-mailach - powiedział Czarnecki w wywiadzie dla Newsweeka.

bDADWfpV

Leszek Czarnecki twierdzi też, że osobiście ostrzegał KNF przed działaniem GetBack.

- W kwietniu 2018 r. podczas rozmowy w KNF informowałem o nieprawidłowościach w GetBacku i dziwiłem się, że KNF nie reaguje, choć wie o nich od dawna. Był nawet komunikat giełdowy w tej sprawie - powiedział Czarnecki.

Biznesmen tłumaczy też, że sprzedaż obligacji GetBack była powodem zwolnienia całego zarządu Idea Banku.

Czarnecki złożył też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa banku i jego zastępców.

bDADWfpW

- Ku memu zdumieniu w jej trakcie nikt z KNF nie zechciał się ze mną spotkać, wysłano mi tylko zdawkowe cztery pytania e-mailem. Również zdawkowo na nie odpowiedziałem i czekałem na spotkanie z kontrolującymi. Ale nie chcieli się spotkać. Nikt do tej chwili nie wezwał mnie na przesłuchanie. Z politycznego punktu widzenia, pomimo oczywistych faktów, zdecydowanie lepiej nadaję się na wroga ludu i dostarczyciela igrzysk niż nic niemówiące nazwiska osób ze zwolnionego przeze mnie zarządu - powiedział Czarnecki.

Jak twierdzi Czarnecki, formułowane wobec niego zarzuty mają na celu obciążenie go winą za aferę GetBack i zemstę za ujawnienie korupcji w Komisji Nadzoru Finansowego.

- Proszę sobie wyobrazić: Chrzanowski na rozprawę przychodzi z wolnej stopy, a mnie doprowadzają z aresztu w kajdankach. Chodzi o to, by zdyskredytować mnie w procesie Chrzanowskiego, tak by dostał maksymalnie niski wyrok – pewnie w zawieszeniu - powiedział "Newsweekowi" Czarnecki.

Posiedzenie, na którym sąd ma rozpatrzyć wniosek o tymczasowe aresztowanie bankiera ma się rozpocząć 16 listopada.

bDADWfpX

Leszek Czarnecki nadal pozostaje członkiem Rady Nadzorczej Idea Banku i Getin Noble Banku, choć KNF domaga się jego odwołania.

Komisja złożyła w tej sprawie wniosek już pod koniec września argumentując, że biznesmen ma postawione zarzuty w związku tzw. aferą GetBack.

bDADWfqq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
Tak jest
3 miesiące temu
Dokładnie – Leszek ląduje w więzieniu (czyli ten odpowiedzialny za wszelkie zło na świecie), a pan Chrzanowski dalej cieszy się wolnością!
bOBO
3 miesiące temu
Tak właśnie wygląda dziś sytuacja w Polsce. W prywatny biznes, który jest nie pomyśli władzy wymierza się najcięższe działa.
Domi
3 miesiące temu
Nie tylko z Pana. Z reszty obywateli tego chorego na PiS kraju też . Pozdrawiam
bDADWfqr
podatnik
3 miesiące temu
Jakoś nie mogę się doszukać wywiadu z jego klientami. Czy są zadowoleni z usług ?
podatnik
3 miesiące temu
Prokuratura postawiła mu zarzuty współudziału w aferze GetBack, bo obligacje spółki były sprzedawane przez jego bank. Ale w sprawie Amber Gold ( 19 tys klientów i 800 mln) taka pokazówa była, w sprawie GetBack ( 8 tys. osób oraz kilkaset firm,straty szacowane są na ponad 2 mld zł) coś zbyt spokojnie. Ponadto: Do współpracy przy ofercie GetBack wybrał aż 7 domów maklerskich. Inwestorzy mogą składać składać zapisy w: Centralnym Domu Maklerskim Pekao Domu Maklerskim mBanku Domu Maklerskim Raiffeisen Bank Polska Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska Biurze Maklerskim Alior Banku Domu Maklerskim Pekao oraz w Millenium Dom Maklerski Ciekawe co z szefami tych instytucji prezesami banków które one reprezentują? oraz z ponad 300 punktami Obsługi Klienta oferującymi sprzedaż akcji. Nie udało się "wrobić" Czarneckiego w sprawę KNF to go z innej strony. W sprawie Banasia były warianty A, B, C, i nawet C B A - i co? Pan Banaś Prezesem NIK nadal i ma sie dobrze. Ponadto, na dodatek mamy cały szereg przekrętów i afer ze strony PiS. Pakiety wyborcze ( 70 mln), maseczki, respiratory, utopienie miliarda PLN w związku z elektrownią Ostrołęka. Czy ktoś ich za to rozliczy? Wątpię.
...
Następna strona