Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

KNF chce odwołania Leszka Czarneckiego. Ma jednak związane ręce

102
Podziel się

Komisja Nadzoru Finansowego domaga się zmian w przepisach, by te umożliwiałyby jej skuteczne działanie.

KNF chce odwołania Leszka Czarneckiego. Ma jednak związane ręce
Leszek Czarnecki (PAP, Jakub Kamiński)
bDJPCRWZ

KNF domaga się odwołania Leszka Czarneckiego z Rady Nadzorczej Idea Banku i Getin Noble Banku. Jak przypomina "Rzeczpospolita", Komisja złożyła w tej sprawie wniosek już pod koniec września argumentując, że biznesmen ma postawione zarzuty w związku tzw. aferą GetBack.

Akcjonariusze obu instytucji jednak nie odwołali Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego. KNF ma problem, bowiem niewiele w tej sprawie może zrobić.

bDJPCRXb

Jak zwraca uwagę UKNF, obecne przepisy nie dają uprawnień umożliwiających odwołanie członka rady nadzorczej banku w przypadku, nawet kiedy przestał on spełniać wymogi "w zakresie dawania rękojmi należytego wykonywania obowiązków".

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", urząd może zawiesić członka rady nadzorczej tylko od momentu złożenia wniosku do podjęcia przez walne zgromadzenie decyzji o jego odwołaniu z rady nadzorczej. "Uchwały podjęte przez walne zgromadzenia Idea Banku i Getin Noble zamykają więc KNF możliwość zawieszenia członka rady nadzorczej" – czytamy w stanowisku UKNF.

Zobacz także: Giertych o zarzutach dla Leszka Czarneckiego: mafijne porachunki

Dlatego też KNF domaga się zmian i rozszerzenia uprawnień, tak by na mocy decyzji urzędu mogła odwołać członka rady nadzorczej banku. Jak podkreśla urząd, stanowiłoby to zarazem dopełnienie implementacji dyrektywy CRD IV.

bDJPCRXh

"W związku z trwającym procesem legislacyjnym zmierzającym do implementacji dyrektywy CRDV, UKNF nadal stoi na stanowisku, że konieczne jest uwzględnienie w krajowych przepisach takiego uprawnienia KNF. Dopiero pełne wdrożenie takich rozwiązań pozwoli Komisji na skuteczne egzekwowanie spełniania wymogów odpowiedniości przez osoby pełniące kluczowe funkcje w bankach" – podkreśla KNF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJPCRXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
Mari12
4 miesiące temu
KNF po swoich działaniach jest kompletnie niewiarygodne. Od dawna w KNF nie ma chęci współpracy z Leszkiem Czarneckim jako właścicielem banku.
Tom
4 miesiące temu
KNF to przypadkiem nie ta instytucja, która chciała siłą zmusić Czarneckiego do zatrudnienia podstawionych osób w jego banku za ogromne pieniądze? Uważam, że Czarnecki i jego firemki to banda nie lada krętaczy, ale działania prowadzone przeciwko niemu także noszą znamiona mafijnych.
WWE
4 miesiące temu
ZIOBRO WRAZ Z PISEM CHCE PRZEJĄC BANKI CZARNECKIEGO ABY TAM OB SADZIC SWĄ ZONE WRAZ Z RODZINA
bDJPCRXD
hd
4 miesiące temu
Trzeba rozwinąć myśl tow. Lenina i cała władza w ręce PiS.
zsdgwg
4 miesiące temu
Nie chciał sprzedać banku za 1zł to odda go za darmo. Policja jak MO zatrzymuje związkowców jadących na protest bo "podejrzewają że jadą zakłócić protest" a później tłumaczą: "podejrzenia nie sprawdziły się". Może jakieś inne skojarzenia niż z czasami komuny? Biorą co potrzebują i nieważne czy to jest twoje czy moje - to jest wszystkich czyli ICH.
...
Następna strona