Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

KNF chce odwołania Leszka Czarneckiego. Ma jednak związane ręce

102
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego domaga się zmian w przepisach, by te umożliwiałyby jej skuteczne działanie.

KNF chce odwołania Leszka Czarneckiego. Ma jednak związane ręce
Leszek Czarnecki (PAP, Jakub Kamiński)

KNF domaga się odwołania Leszka Czarneckiego z Rady Nadzorczej Idea Banku i Getin Noble Banku. Jak przypomina "Rzeczpospolita", Komisja złożyła w tej sprawie wniosek już pod koniec września argumentując, że biznesmen ma postawione zarzuty w związku tzw. aferą GetBack.

Akcjonariusze obu instytucji jednak nie odwołali Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego. KNF ma problem, bowiem niewiele w tej sprawie może zrobić.

Jak zwraca uwagę UKNF, obecne przepisy nie dają uprawnień umożliwiających odwołanie członka rady nadzorczej banku w przypadku, nawet kiedy przestał on spełniać wymogi "w zakresie dawania rękojmi należytego wykonywania obowiązków".

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolita", urząd może zawiesić członka rady nadzorczej tylko od momentu złożenia wniosku do podjęcia przez walne zgromadzenie decyzji o jego odwołaniu z rady nadzorczej. "Uchwały podjęte przez walne zgromadzenia Idea Banku i Getin Noble zamykają więc KNF możliwość zawieszenia członka rady nadzorczej" – czytamy w stanowisku UKNF.

Zobacz także: Giertych o zarzutach dla Leszka Czarneckiego: mafijne porachunki

Dlatego też KNF domaga się zmian i rozszerzenia uprawnień, tak by na mocy decyzji urzędu mogła odwołać członka rady nadzorczej banku. Jak podkreśla urząd, stanowiłoby to zarazem dopełnienie implementacji dyrektywy CRD IV.

"W związku z trwającym procesem legislacyjnym zmierzającym do implementacji dyrektywy CRDV, UKNF nadal stoi na stanowisku, że konieczne jest uwzględnienie w krajowych przepisach takiego uprawnienia KNF. Dopiero pełne wdrożenie takich rozwiązań pozwoli Komisji na skuteczne egzekwowanie spełniania wymogów odpowiedniości przez osoby pełniące kluczowe funkcje w bankach" – podkreśla KNF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
:))))
2 lata temu
sukces goni sukces heheh
cavo
2 lata temu
przejęcie banku za złotówkę... łapówka 40 mln złotych... plan zdzisława... adaś i jego wychowanek... jak to nazwać?
JPS
2 lata temu
Jak rozumiem Czarnecki nadal nie jest skłonny dawać nikomu wskazanemu przez KNF pensji - łapówki.
MARKOS
2 lata temu
przepraszam a TEN Z PIS CO CHCIAŁ 40 BANIEK ROCZNIE ZA SPOKÓJ OD CZARNECKIEGO ,TEN CO TO DOSTAŁ CZAS OD SŁUŻB NA USUNIĘCIE DOWODÓW TO JUŻ SIEDZI
Morzycki
2 lata temu
Nie dał w łapę, dostaje kopa, proste. Ale to pokazuje pod jakimi rządami żyjemy. Nawet na slup telegraficzny zagłosuje, byle nie na pis
...
Następna strona