Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Czas na zieloną energię. W Krynicy o innowacjach, które zmienią polską energetykę

Podziel się:

Wytwarzanie i magazynowanie energii, budowa klastrów i mikrosieci, rozwój elektromobilności, smart grid czy smart home – to wyzwania, przed którymi stoi dziś sektor energetyczny. Rozwiązań, PGE i naukowcy szukali w Krynicy, podczas konferencji ”Polska energetyka w obliczu innowacji”.

Eksperci PGE, naukowcy całego świata i urzędnicy dyskutowali o innowacyjnych źródłach energii
Eksperci PGE, naukowcy całego świata i urzędnicy dyskutowali o innowacyjnych źródłach energii (Wirtualna Polska, Krzysztof Olszewski/WP)

Dwudniowe spotkanie organizowane było po raz pierwszy. Eksperci PGE, Ministerstwa Energii, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz naukowcy m.in. z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej czy University of Stanford dyskutowali na temat wydobycia i wytwarzania konwencjonalnego, energii odnawialnej, ciepłownictwa, dystrybucji i sprzedaży energii, inwestycji w innowacje czy możliwości wykorzystania środków na rozwój nowych technologii.

99 innowacyjnych projektów

– Energetyka znajduje się dziś w momencie przełomowym, a nowe wyzwania stawiane przed branżą, wymagają od nas wszystkich wiele wysiłku i zaangażowania. Od kilku lat jesteśmy świadkami zmian, jakie zachodzą w polskim sektorze energetycznym. Kluczową rolę w tych przeobrażeniach odgrywają innowacje – przekonywał w liście do uczestników konferencji Henryk Baranowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.

Dziś PGE skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu wytwarzania i magazynowania energii, budowy klastrów (Klaster energii zakłada współpracę pomiędzy osobami cywilnymi i prawnymi, samorządami oraz lokalnymi firmami, której celem jest wytwarzanie, równoważenie, dystrybucja i obrót energią z odnawialnych źródeł w ramach jednej, lokalnej sieci dystrybucyjnej ) i mikrosieci, rozwoju elektromobilności, smart grid (inteligentnych sieci elektroenergetycznych) czy smart home.

Spółka powołała Komitet Rozwoju Badań i Innowacji i wspólnie z przedstawicielami świata nauki rozpoczęła realizację 99 innowacyjnych projektów. Wszystkie produkty i usługi PGE chce skomercjalizować w maksymalnie krótkim czasie.

– Innowacje są kluczowe dla przyszłości naszej branży i to one determinują dynamikę transformacji. Innowacyjne podejście pozwala wykorzystać szanse pojawiające się na rynku energii, a my chcemy być liderem tych zmian – zapowiada prezes Baranowski.

Po pierwsze: energia odnawialna

Nowe technologie są dziś największą siłą napędową gospodarek krajów wysokorozwiniętych. – Energetyka jutra to przedsiębiorstwo, które będzie dostarczało nie energię, ale komplementarne dla energii produkty. Chcemy dbać o środowisko naturalne. Rozwój rozwiązań z zakresu energii odnawialnej to wyzwanie, przed którym dziś stoimy – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. Innowacji PGE S.A.

Nowe technologie PGE chce wprowadzać na każdym etapie, zaczynając od pozyskania energii, a kończąc na sprzedaży zarówno energii konwencjonalnej, jak i odnawialnej.

– Coraz ważniejszą rolę w całej gospodarce, także w sektorze energetycznym odgrywają uwarunkowania środowiskowe. Obecna struktura oparta na paliwach kopalnych i stosunkowo niskim poziomie wykorzystania energii odnawialnej musi ulec zmianie. Polska ma nie tylko ambicje, ale też potencjał naukowy – napisał w liście do zebranych Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Opracowany przez Ministerstwo Energii projekt polityki energetycznej Polski do 2040 roku zakłada transformację sektora w kierunku nieemisyjnym. Rozwój nowoczesnych technologii oraz ich wdrażanie ma się przełożyć nie tylko na rozwój branży, ale też wzrost gospodarczy i powstanie nowych miejsc pracy.

– Innowacyjność wymaga współpracy sektora badań i rozwoju, przemysłu oraz finansów – przekonuje minister Tchórzewski.

Wspierajmy prosumentów

Poszukiwanie technologii zielonych to dziś globalny trend. Aktywnie na tym polu działają nawet Chiny, które swój wzrost gospodarczy chcą opierać na przemyśle przyjaznym środowisku.

– Jeśli chcemy pozostawić świat kolejnym pokoleniom w stanie, jakim go zastaliśmy z ambicją na uczynienie go lepszym, potrzebujemy zmiany w myśleniu o sektorze energetycznym. Dziś 80 proc. miksu energetycznego opiera się na węglu. Bardziej efektywne wykorzystanie węgla, bezpieczniejsze dla środowiska spalanie i poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, to wyzwania, przed którymi dziś stoimy. Ważne, by przejść z poziomu badań i rozwoju do wdrażania – zwraca uwagę Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Zdaniem minister Emilewicz, jeśli myślimy o zwiększeniu udziału źródeł odnawialnych w miksie energetycznym do poziomu 12-16 proc. musimy rozwijać energetykę prosumencką (system, w którym prąd wytwarzany jest przez jego odbiorców) i to nie tylko na poziomie indywidualnym, ale też firm z sektora MŚP czy jednostek samorządu terytorialnego.

Szacuje się, że do 2040 roku ok. 40 proc. globalnej sieci energetycznej będzie stanowiła energia zielona. Polska w jej rozwoju musi więc przyspieszyć.

– To pierwsza z cyklu konferencji, które będziemy organizować, zapraszając naukowców do czynnego udziału. Jesteśmy solidnym partnerem nie tylko dla klientów, ale i dla świata nauki. Będziemy czerpać z doświadczeń badaczy – zapowiada wiceprezes Śliwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.